Pieniądze

NBP wypuszcza nowy banknot. Z kodem 2D

Pieniądze

NBPNarodowy Bank Polski przygotował nowy banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Długosza

Narodowy Bank Polski przygotował nowy banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Długosza. W 2015 roku mija bowiem 600 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych średniowiecznych historyków, który był też pisarzem, geografem i dyplomatą. Banknot o nominale 20 zł trafi do obiegu już w przyszłym tygodniu.

Banknot wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nakładem 30 tys. sztuk.

Nowa technologia

Banknot upamiętniający 600. rocznicę urodzin Jana Długosza to pierwszy polski banknot wydrukowany na specjalnym papierze umożliwiającym zastosowanie techniki grawerowania laserowego oraz zawierającym kod 2D wykonany tą techniką.

Zastosowanie kodu 2D jest rozwiązaniem innowacyjnym, umożliwiającym natychmiastowe pozyskanie informacji o tematyce banknotu i jego zabezpieczeniach - czytamy na stronie NBP.

Co na banknocie?

Na drugiej stronie banknotu, w otwartej księdze, umieszczony został wizerunek Jana Długosza. Pierwowzór portretu historyka stanowi rycina Jana Matejki. W obszarze księgi znajduje się cytat z Kroniki Jana Długosza widoczny tylko w świetle UV. Oryginalny tekst jest w języku łacińskim. W tłumaczeniu Wandy Semkowicz-Zarembiny, cytat brzmi: „Znajomość przeszłości oraz spraw jakie rozgrywały się wewnątrz i na zewnątrz kraju, równa jest cnocie i mędrcy uważają historię za mistrzynię życia". Widoczny w lewym dolnym rogu kod 2D oraz numeracja banknotu zostały wykonane techniką grawerowania laserowego - czytamy dalej.

Na stronie odwrotnej znajduje się obraz katedry na Wawelu przygotowany na podstawie fotografii ze zbiorów Stanisława Markowskiego. Obok katedry znajduje się fragment okiennego witraża ten element także został wykonany techniką grawerowania laserowego. Widoczny w lewym górnym rogu banknotu, kolorowy herb nosi nazwę Wieniawa. Herbem tym posługiwała się rodzina Długoszów. W świetle UV na tej stronie widoczny jest logotyp Narodowego Banku Polskiego.

Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Długosza - rewersNBP

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NBP

Pozostałe wiadomości