Dziedziczenie długów – kto dziedziczy długi po zmarłym? Jak uniknąć niechcianego spadku?

Źródło:
TVN24 Biznes
Długi Polaków. Dlaczego pożyczamy na potęgę?
Długi Polaków. Dlaczego pożyczamy na potęgę?tvn24bis
wideo 2/5
Długi Polaków. Dlaczego pożyczamy na potęgę?tvn24bis

Często rodzina osoby zmarłej nie ma nawet świadomości, że ich bliski mógł pozostawić po sobie długi. Tymczasem do masy spadkowej wchodzą zarówno aktywa zmarłego, jak i jego zobowiązania finansowe, co oznacza, że gdy umiera spadkodawca, to spadkobierca dziedziczy i jego majątek, i długi. Jakie są reguły takiego dziedziczenia? Jak nie odziedziczyć długów po zmarłym?

Spadek to nie tylko aktywa zmarłego, czyli majątek, ale także pasywa – jego długi.Kto i w jakiej kolejności dziedziczy długi po zmarłym, precyzyjnie określa Kodeks cywilny.Jeżeli jesteśmy spadkobiercą, a zmarły miał długi, nie musimy przyjmować spadku – możemy go też przyjąć w taki sposób, że za niespłacone zobowiązania finansowe spadkodawcy nie będziemy odpowiadać własnym majątkiem.

Jedną z podstawowych reguł prawa spadkowego jest to, że prawa i obowiązki majątkowe osoby zmarłej nie wygasają z chwilą śmierci, a przechodzą na inny podmiot. Jeżeli zdecydujemy się na przyjęcie spadku może się zatem okazać, że poza majątkiem odziedziczyliśmy także długi. Możliwe jest również, że w masie spadkowej wartość długów będzie przekraczała wartość aktywów, takich jak dom, samochód czy oszczędności. 

Kto dziedziczy długi po osobie zmarłej? 

Długi z mocy prawa należą do masy spadkowej i dotyczą ich te same reguły co, generalnie, spadku. Do jego dziedziczenia może dojść na dwa sposoby: 

Na drodze testamentu – w sytuacji gdy zmarły przed śmiercią przygotował testament, w którym zawarł swoją wolę dotyczącą przeznaczenia spadku po sobie, może on wskazać, że spadkobiercą jest dowolna osoba, nawet niespokrewniona lub całkowicie obca

Z mocy ustawy – jeżeli zmarły nie przygotował testamentu, to zgodnie z prawem dziedziczy po nim rodzina. W pierwszej kolejności najbliżsi: dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek – dziedziczą oni w częściach równych, jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W drugiej kolejności, jeżeli spadkodawca nie miał bliższych krewnych, dalsza rodzina.

Dziedziczenie długów – do którego pokolenia dziedziczy się długi? 

W sytuacji gdy dzieci zmarłego zrzekły się prawa do spadku albo nie żyją, to spadek (a więc i wchodzące w jego skład długi) z mocy ustawy dziedziczą wnuki spadkodawcy w równych częściach. Regułę tę stosuje się odpowiednio do kolejnych pokoleń tzw. krewnych zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków, itd.). Jeżeli z kolei spadkodawca nie miał zstępnych lub zrzekli się oni spadku, prawo do niego mają jego małżonek oraz rodzice (udział każdego z rodziców wynosi jedną czwartą całości spadku). 

Dalsza kolejność dziedziczenia z mocy ustawy jest następująca: 

– rodzeństwo, – zstępni rodzeństwa (siostrzeńcy lub bratankowie), – dziadkowie, – dzieci małżonka (pasierbowie).

Jeżeli nikt z uprawnionych do spadku członków rodziny nie dożył otwarcia spadku lub wszyscy kolejni krewni dziedziczący z mocy ustawy zrzekli się go, to spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli natomiast ustalenie tego miejsca jest niemożliwe – Skarbowi Państwa. 

Czy konkubent zmarłego dziedziczy długi?

Polskie prawo nie posługuje się terminem konkubent, jednak co do zasady partnerzy osoby zmarłej z nieformalnego związku z mocy prawa nie dziedziczą długów po zmarłym. Od reguły tej jest jednak kilka wyjątków. 

W przepisach Ordynacji podatkowej dotyczących fiskalnej odpowiedzialność członka rodziny za zaległości wynikające z działalności gospodarczej podatnika pojawia się określenie „osoby pozostającej z podatnikiem w faktycznym pożyciu”. Można z nich wysnuć wniosek, że partner osoby zmarłej, nawet jeżeli nie byli oni małżonkami, odpowiada za podatkowe długi zmarłego. Warto jednak zaznaczyć, że aby konkubent rzeczywiście ponosił taką odpowiedzialność, musiałoby zostać spełnionych wiele dodatkowych przesłanek, a sytuacje takie zdarzają się raczej rzadko. 

Innym wyjątkowym przypadkiem, w którym partner zmarłego może być zobowiązany do spłaty jego długów, jest najem. Przepisy Kodeksu cywilnego mówią bowiem, że za zapłatę zobowiązań wynikających z najmu odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Co istotne, odpowiedzialność ogranicza się tu tylko do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres, kiedy konkubent na stałe zamieszkiwał ze zmarłym.

W jaki sposób dziedziczy się długi?

Dziedzinie nie jest obowiązkiem – spadkobierca ma prawo przyjęcia spadku oraz jego odrzucenia. Do chwili przyjęcia spadku ponosi on odpowiedzialność za długi spadkowe wyłącznie ze spadku, natomiast jeżeli zdecyduje się go przyjąć, odpowiedzialność za te długi dotyczy już całego jego majątku. Oznacza to, że jeżeli wartość aktywów w masie spadkowej przyjętego spadku będzie niższa niż wartość długów, to spadkobierca powinien liczyć się z koniecznością zaspokojenia z własnych zasobów roszczeń wierzycieli zmarłego. 

Po otwarciu spadku, który pozostawił zmarły, spadkobierca ma trzy możliwości:

odrzucenie spadku – decyzja o odrzuceniu dotyczy, w ramach udziału w masie spadkowej przysługującemu spadkobiercy, zarówno majątku, jak i długów,

przyjęcie spadku wprost – spadkobierca w ramach swojego udziału w masie spadkowej przyjmuje zarówno majątek spadkodawcy, jak i jego zobowiązania finansowe, niezależnie od ich wielkości,

przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – spadkobierca przyjmuje majątek i długi osoby zmarłej, ale wyłącznie do wysokości wartości aktywów (ustalonej na podstawie tzw. wykazu inwentarza albo spisu inwentarza stanu czynnego spadku).

Każdy, komu przysługuje spadek lub udział w spadku, sam decyduje o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Może to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, ale nie dłużej niż w ciągu roku po śmierci osoby, która zostawiła spadek. W przypadku, gdy spadkobierca jest kolejną osobą w hierarchii dziedziczenia, do okres ten jest liczony od daty, gdy dowiedział się on o odrzucenia spadku przez osoby, które w tej hierarchii były przed nim. 

Jak nie odziedziczyć długów? 

Jeżeli spadkobierca nie zdecyduje o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, to zgodnie z prawem zakłada się, że przyjął on spadek z dobrodziejstwem inwentarza. To zasada, która chroni spadkobierców przed nieświadomym przyjęciem na siebie długów zmarłego – zaniechanie złożenia stosownego oświadczenia dotyczącego spadku będzie oznaczało, że jeżeli wartość aktywów w masie spadkowej będzie niższa niż kwota zobowiązań finansowych, to spadkobierca w wyniku dziedziczenia nic nie zyska, ani także (w uproszczeniu) nic nie straci. 

Ustalenie rzeczywistej sumy zadłużenia spadkobiercy może być trudne, dlatego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza zazwyczaj jest najbezpieczniejszym dla spadkobiercy rozwiązaniem, chociaż należy przy tym pamiętać, że osoba, która w ten sposób spadek przyjmie, będzie zobowiązana do poniesienia kosztów spisu inwentarza, czyli oszacowania przez komornika należącego do zmarłego majątku.

W przypadku gdy świadomie zamierzamy ze spadku zrezygnować lub nie chcemy w ogóle zajmować się sprawą, należy złożyć oświadczenie o jego odrzuceniu. Można to zrobić przed sądem lub przed notariuszem. Nie będziemy wówczas musieli spłacać ew. długów zmarłego, ale nie będziemy też mieli żadnych praw do jego majątku. Co ważne, jeżeli mamy małoletnie dzieci, to należy złożyć takie oświadczenie również w ich imieniu (jeżeli są pełnoletnie powinny zrobić to samodzielnie), gdyż z kolejności dziedziczenia wynika, że po odrzuceniu spadku (i ew. długów), to one mogą być jego kolejnymi spadkobiercami.

Jeżeli wiemy jaki dokładnie stan majątkowy pozostawił po sobie zmarły, i mamy pewność, że w masie spadkowej nie ma długów, bądź są one możliwe do spłacenia, to możemy rozważyć przyjęcie spadku wprost.

Akty prawne: Kodeks cywilny, Ordynacja podatkowa

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

Kilogram kawy typu robusta kosztuje już około 4,2 dolara, co oznacza, że zdrożał o 17 procent w ciągu miesiąca i ponad 60 procent na przestrzeni ostatniego roku - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Eksperci zwracają uwagę, że ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy.

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Źródło:
PAP

Minister przemysłu w telewizyjnym wywiadzie podała 2039 rok, jako "rok przełomowy" dla energetyki i atomu. - To moment, w którym między innymi powinna powstać i funkcjonować pierwsza elektrownia atomowa w Choczewie - powiedziała Marzena Czarnecka. To "6-letnie opóźnienie względem oryginalnego harmonogramu, który przewidywał, że pierwszy blok naszej jednostki jądrowej ruszy w 2033 r." - zauważa na swoim profilu Jakub Wiech, dziennikarz Energetyka24.com.

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na dopłaty do używanych aut elektrycznych rząd chce wydać niemal dwa razy więcej niż na te do nowych - pisze wtorkowy "Puls Biznesu". Eksperci zauważają, że już teraz znaczna część polskich samochodów jest z drugiej ręki. - Systemowe wsparcie dla tej grupy jest kluczowe - zwracają uwagę.

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Źródło:
PAP

Kurs indeksu WIG-Energia we wtorek przed południem rośnie o ponad 7 procent. Najwięcej zyskują akcje Taurona, Enei oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Eksperci wskazują, że to efekt słów minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która poinformowała, że Skarb Państwa jest zainteresowany nabyciem aktywów węglowych od spółek energetycznych.

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak podaje serwis Money.pl rząd przygotowuje "rewolucyjną" reformę podatkową, która zmieni system finansowania samorządów. Będą one dostawały określony udział w dochodzie, jaki wypracowują mieszkańcy, a nie w pobieranych od niego podatkach. Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że po zmianach w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby o 27 miliardów złotych więcej niż w obecnym roku.

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Źródło:
money.pl

Bank Millennium udostępnia usługę Blik Płacę Później. "Do końca maja nowe rozwiązanie udostępnione będzie wszystkim klientom" - zapowiedział bank. Taka usługa jest już dostępna w VeloBanku. Blik Płacę Później pozwala odłożyć zapłatę za kupiony towar na 30 dni. Takie płatności zyskują na popularności, jednak warto pamiętać, by korzystać z nich rozważnie.

Nowa metoda płatności w dużym banku. "Pierwsi klienci mogą już korzystać"

Nowa metoda płatności w dużym banku. "Pierwsi klienci mogą już korzystać"

Źródło:
tvn24.pl

Warren Buffett, 93-letni miliarder i szef holdingu Berkshire Hathaway, poważnie zastanawia się nad swoją przyszłością. Powiedział akcjonariuszom, że jeśli będzie miał szczęście, to może pozostać na stanowisku kolejne sześć lub siedem lat. Ale jednocześnie zaznaczył, że "to może się skończyć jutro".

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Źródło:
Reuters

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości została odwołana z rady nadzorczej Energi Operator. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Arciszewska-Mielewczyk zniknęła ze stron spółki energetycznej.

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu zacznie obowiązywać wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców.  "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W kwietniu 2024 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało blisko 32,4 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to wzrost o 55 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz w BIK zauważył, że od początku tego roku "z każdym kolejnym miesiącem liczba wnioskujących jest coraz wyższa". Niewiele zabrakło do ustanowienia nowego rekordu średniej kwoty wnioskowanego kredytu hipotecznego.

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. - Próbowałem już wszystkiego - wyjaśnił. Ten przykład obrazuje na progu letniego sezonu turystycznego sytuację branży gastronomicznej i hotelowej, w której co roku brakuje pracowników.

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów chce opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe i dostosować definicję wyrobów nowatorskich do zmian na rynku substytutów wyrobów tytoniowych - dowiadujemy się z uzasadnienia projektu noweli autorstwa MF.

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość, że istnieją takie oferty, rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blika zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP