Dziedziczenie długów – kto dziedziczy długi po zmarłym? Jak uniknąć niechcianego spadku?

Źródło:
TVN24 Biznes
Długi Polaków. Dlaczego pożyczamy na potęgę?
Długi Polaków. Dlaczego pożyczamy na potęgę?tvn24bis
wideo 2/5
Długi Polaków. Dlaczego pożyczamy na potęgę?tvn24bis

Często rodzina osoby zmarłej nie ma nawet świadomości, że ich bliski mógł pozostawić po sobie długi. Tymczasem do masy spadkowej wchodzą zarówno aktywa zmarłego, jak i jego zobowiązania finansowe, co oznacza, że gdy umiera spadkodawca, to spadkobierca dziedziczy i jego majątek, i długi. Jakie są reguły takiego dziedziczenia? Jak nie odziedziczyć długów po zmarłym?

Spadek to nie tylko aktywa zmarłego, czyli majątek, ale także pasywa – jego długi.Kto i w jakiej kolejności dziedziczy długi po zmarłym, precyzyjnie określa Kodeks cywilny.Jeżeli jesteśmy spadkobiercą, a zmarły miał długi, nie musimy przyjmować spadku – możemy go też przyjąć w taki sposób, że za niespłacone zobowiązania finansowe spadkodawcy nie będziemy odpowiadać własnym majątkiem.

Jedną z podstawowych reguł prawa spadkowego jest to, że prawa i obowiązki majątkowe osoby zmarłej nie wygasają z chwilą śmierci, a przechodzą na inny podmiot. Jeżeli zdecydujemy się na przyjęcie spadku może się zatem okazać, że poza majątkiem odziedziczyliśmy także długi. Możliwe jest również, że w masie spadkowej wartość długów będzie przekraczała wartość aktywów, takich jak dom, samochód czy oszczędności. 

Kto dziedziczy długi po osobie zmarłej? 

Długi z mocy prawa należą do masy spadkowej i dotyczą ich te same reguły co, generalnie, spadku. Do jego dziedziczenia może dojść na dwa sposoby: 

Na drodze testamentu – w sytuacji gdy zmarły przed śmiercią przygotował testament, w którym zawarł swoją wolę dotyczącą przeznaczenia spadku po sobie, może on wskazać, że spadkobiercą jest dowolna osoba, nawet niespokrewniona lub całkowicie obca

Z mocy ustawy – jeżeli zmarły nie przygotował testamentu, to zgodnie z prawem dziedziczy po nim rodzina. W pierwszej kolejności najbliżsi: dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek – dziedziczą oni w częściach równych, jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W drugiej kolejności, jeżeli spadkodawca nie miał bliższych krewnych, dalsza rodzina.

Dziedziczenie długów – do którego pokolenia dziedziczy się długi? 

W sytuacji gdy dzieci zmarłego zrzekły się prawa do spadku albo nie żyją, to spadek (a więc i wchodzące w jego skład długi) z mocy ustawy dziedziczą wnuki spadkodawcy w równych częściach. Regułę tę stosuje się odpowiednio do kolejnych pokoleń tzw. krewnych zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków, itd.). Jeżeli z kolei spadkodawca nie miał zstępnych lub zrzekli się oni spadku, prawo do niego mają jego małżonek oraz rodzice (udział każdego z rodziców wynosi jedną czwartą całości spadku). 

Dalsza kolejność dziedziczenia z mocy ustawy jest następująca: 

– rodzeństwo, – zstępni rodzeństwa (siostrzeńcy lub bratankowie), – dziadkowie, – dzieci małżonka (pasierbowie).

Jeżeli nikt z uprawnionych do spadku członków rodziny nie dożył otwarcia spadku lub wszyscy kolejni krewni dziedziczący z mocy ustawy zrzekli się go, to spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli natomiast ustalenie tego miejsca jest niemożliwe – Skarbowi Państwa. 

Czy konkubent zmarłego dziedziczy długi?

Polskie prawo nie posługuje się terminem konkubent, jednak co do zasady partnerzy osoby zmarłej z nieformalnego związku z mocy prawa nie dziedziczą długów po zmarłym. Od reguły tej jest jednak kilka wyjątków. 

W przepisach Ordynacji podatkowej dotyczących fiskalnej odpowiedzialność członka rodziny za zaległości wynikające z działalności gospodarczej podatnika pojawia się określenie „osoby pozostającej z podatnikiem w faktycznym pożyciu”. Można z nich wysnuć wniosek, że partner osoby zmarłej, nawet jeżeli nie byli oni małżonkami, odpowiada za podatkowe długi zmarłego. Warto jednak zaznaczyć, że aby konkubent rzeczywiście ponosił taką odpowiedzialność, musiałoby zostać spełnionych wiele dodatkowych przesłanek, a sytuacje takie zdarzają się raczej rzadko. 

Innym wyjątkowym przypadkiem, w którym partner zmarłego może być zobowiązany do spłaty jego długów, jest najem. Przepisy Kodeksu cywilnego mówią bowiem, że za zapłatę zobowiązań wynikających z najmu odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Co istotne, odpowiedzialność ogranicza się tu tylko do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres, kiedy konkubent na stałe zamieszkiwał ze zmarłym.

W jaki sposób dziedziczy się długi?

Dziedzinie nie jest obowiązkiem – spadkobierca ma prawo przyjęcia spadku oraz jego odrzucenia. Do chwili przyjęcia spadku ponosi on odpowiedzialność za długi spadkowe wyłącznie ze spadku, natomiast jeżeli zdecyduje się go przyjąć, odpowiedzialność za te długi dotyczy już całego jego majątku. Oznacza to, że jeżeli wartość aktywów w masie spadkowej przyjętego spadku będzie niższa niż wartość długów, to spadkobierca powinien liczyć się z koniecznością zaspokojenia z własnych zasobów roszczeń wierzycieli zmarłego. 

Po otwarciu spadku, który pozostawił zmarły, spadkobierca ma trzy możliwości:

odrzucenie spadku – decyzja o odrzuceniu dotyczy, w ramach udziału w masie spadkowej przysługującemu spadkobiercy, zarówno majątku, jak i długów,

przyjęcie spadku wprost – spadkobierca w ramach swojego udziału w masie spadkowej przyjmuje zarówno majątek spadkodawcy, jak i jego zobowiązania finansowe, niezależnie od ich wielkości,

przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – spadkobierca przyjmuje majątek i długi osoby zmarłej, ale wyłącznie do wysokości wartości aktywów (ustalonej na podstawie tzw. wykazu inwentarza albo spisu inwentarza stanu czynnego spadku).

Każdy, komu przysługuje spadek lub udział w spadku, sam decyduje o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Może to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, ale nie dłużej niż w ciągu roku po śmierci osoby, która zostawiła spadek. W przypadku, gdy spadkobierca jest kolejną osobą w hierarchii dziedziczenia, do okres ten jest liczony od daty, gdy dowiedział się on o odrzucenia spadku przez osoby, które w tej hierarchii były przed nim. 

Jak nie odziedziczyć długów? 

Jeżeli spadkobierca nie zdecyduje o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, to zgodnie z prawem zakłada się, że przyjął on spadek z dobrodziejstwem inwentarza. To zasada, która chroni spadkobierców przed nieświadomym przyjęciem na siebie długów zmarłego – zaniechanie złożenia stosownego oświadczenia dotyczącego spadku będzie oznaczało, że jeżeli wartość aktywów w masie spadkowej będzie niższa niż kwota zobowiązań finansowych, to spadkobierca w wyniku dziedziczenia nic nie zyska, ani także (w uproszczeniu) nic nie straci. 

Ustalenie rzeczywistej sumy zadłużenia spadkobiercy może być trudne, dlatego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza zazwyczaj jest najbezpieczniejszym dla spadkobiercy rozwiązaniem, chociaż należy przy tym pamiętać, że osoba, która w ten sposób spadek przyjmie, będzie zobowiązana do poniesienia kosztów spisu inwentarza, czyli oszacowania przez komornika należącego do zmarłego majątku.

W przypadku gdy świadomie zamierzamy ze spadku zrezygnować lub nie chcemy w ogóle zajmować się sprawą, należy złożyć oświadczenie o jego odrzuceniu. Można to zrobić przed sądem lub przed notariuszem. Nie będziemy wówczas musieli spłacać ew. długów zmarłego, ale nie będziemy też mieli żadnych praw do jego majątku. Co ważne, jeżeli mamy małoletnie dzieci, to należy złożyć takie oświadczenie również w ich imieniu (jeżeli są pełnoletnie powinny zrobić to samodzielnie), gdyż z kolejności dziedziczenia wynika, że po odrzuceniu spadku (i ew. długów), to one mogą być jego kolejnymi spadkobiercami.

Jeżeli wiemy jaki dokładnie stan majątkowy pozostawił po sobie zmarły, i mamy pewność, że w masie spadkowej nie ma długów, bądź są one możliwe do spłacenia, to możemy rozważyć przyjęcie spadku wprost.

Akty prawne: Kodeks cywilny, Ordynacja podatkowa

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC