Morawieckiego wyprawa do Londynu. O co w niej chodzi?

Mateusz Morawiecki chce przyciągnąć inwestorów nad Wisłę
Mateusz Morawiecki chce przyciągnąć inwestorów nad Wisłę
TVN24 BiS
Mateusz Morawiecki chce przyciągnąć inwestorów nad WisłęTVN24 BiS

Wicepremier Mateusz Morawiecki jeszcze w tym tygodniu poleci do Londynu, aby zachęcić do inwestowania nad Wisłą. Polska będzie musiała się jednak zmierzyć z poważną konkurencją ze strony innych państw, które mają apetyt na skorzystanie na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Czy mamy zatem jakieś szanse?

23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej przez ich kraj. I choć tamtejszy rząd nie poinformował jeszcze formalnie pozostałych państw o zamiarze wystąpienia z UE, co otworzyłoby drogę do rozpoczęcia negocjacji na temat warunków "rozwodu", to już 16 września na nieformalnym szczycie UE w Bratysławie unijni przywódcy chcą przeprowadzić debatę o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty bez Wielkiej Brytanii.

Eksperci podkreślają, że po ewentualnym Brexicie Londyn może stracić tzw. paszport finansowy, który pozwala na pełne operowanie na rynkach finansowych wszystkich państw członkowskich. Brytyjczycy w czerwcu zdecydowali bowiem o odrzuceniu swobody przepływu osób, a także politycznej wizji UE o charakterze ponadnarodowej instytucji. Swoboda przepływu osób umożliwiała tymczasem do tej pory City przejmowanie najlepszych specjalistów z całej UE.

Niemal na pewno City utraci zatem swój międzynarodowy charakter, a wielkie instytucje coraz częściej myślą o przeprowadzce, bo relacje z Unią Europejską już za kilkanaście miesięcy mogą być trudniejsze.

Chyba że Wielka Brytania wynegocjuje dla nich warunki, które sprawią, że londyńskie City nie będzie musiało się przenosić. Na to się jednak nie zanosi, przynajmniej na razie.

Londyńskie City

Dlatego teraz zarówno Polska jak i kilka innych krajów ostrzy sobie zęby na gigantyczne firmy, które mogłyby się przeprowadzić do ich krajów. Stąd jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych negocjacji na temat warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię rządy poszczególnych państw zabiegają o względy inwestorów.

A walka toczy się o naprawdę potężny kapitał. Londyńskie City jest bowiem handlowo-finansowym centrum świata.

Zatrudnienie w nim sięga 414 600 osób. Są to przede wszystkim menadżerowie sektora finansowego, pracownicy banków, informatycy oraz osoby zajmujące się rynkiem walutowym. Swoją siedzibę w Londynie ma 251 zagranicznych banków. Największym bankiem jest HSBC, który zarządza aktywami na kwotę 2,41 bln dolarów.

City odpowiada za 41 proc. światowej wymiany handlowej.

Polska przyciąga

Jak poinformował "Financial Times" w czwartek do Londynu uda się wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - To jest na pewno trudne zadanie, ale chcemy pokazać jak atrakcyjnym miejscem do inwestowania może być Warszawa i Polska. Chcemy przyciągnąć do Polski inwestorów - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na TVN24.

- Ponieważ nie jesteśmy członkiem strefy euro, to trudno będzie przyciągnąć największe banki z częścią sprzedażową, natomiast na pewno nie jesteśmy pozbawieni szans jeżeli chodzi o przyciągnięcie ciekawych inwestorów do funkcji wysokopłatnych, rozwojowych takich jak chociażby zarządzanie ryzykiem, zarządzanie informatykami, informacją, zarządzanie danymi. To są bardzo ważne funkcje korporacyjne - dodał.

Morawiecki podkreślił, że Warszawa może przyciągnąć inwestorów "wspaniałymi ludźmi". - Nie tylko Warszawa, ale wiele miast w Polsce. Mamy doskonale wykształconych ludzi, kadrę, informatyków, którzy wygrywają ogólnoświatowe rankingi. Takie rzeczy dostrzegane są przez zagranicznych inwestorów. Te kompetencje będą czymś, co przyciągnie inwestorów - mówił Morawiecki.

Skąd taki termin

Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z tvn24bis.pl przyznaje, że taka wizyta jest "być może odpowiedzią na to, co się dzieje w gospodarce". - Wicepremier jednoznacznie twierdzi, że wie o inwestorach zagranicznych, którzy wstrzymują się z inwestycjami głównie ze względu na niepewność prawną. Zachęcać do inwestycji w Polsce nie pomogły także jego wypowiedzi - wskazuje.

Ekspert przypominał grudniowe wypowiedzi wicepremiera Morawieckiego, że zbyt pogłębiliśmy w ciągu ostatnich 25 lat zależność od inwestorów zagranicznych. Szef MR przypominał wówczas, że 55 do 60 proc. polskiego eksportu generowane jest przez firmy zagraniczne. - To obraz słodko-gorzki, bo bardzo fajnie, że mamy taki eksport, szkoda, że tak zależy od firm zagranicznych - mówił Morawiecki.

- Pierwsza rzecz, która nas uderzyła dość mocno, to było obniżenie (w styczniu - red.) ratingu przez Standard&Poor's i wynikało to częściowo z braku intensywnego kontaktu z inwestorami zagranicznymi, z tymi, którzy kupują polskie obligacje, ale również tymi, którzy oceniają gospodarkę. Jeżeli teraz wicepremier Morawiecki chce to naprawiać, to bardzo dobrze - podkreślał w rozmowie z tvn24bis.pl Marek Zuber.

Jakie argumenty

Dzień spędzony na Wyspach przez wicepremiera Morawieckiego będzie wypełniony szeregiem spotkań. W kalendarzu znajdują się m.in. rozmowy z dwoma członkami brytyjskiego rządu - ministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem.

Morawiecki spotka się również z inwestorami z City.

Według danych "FT" ponad 200 tys. osób pracuje obecnie w Polsce w centrach operacyjnych międzynarodowych korporacji, w tym 50 tys. w sektorze bankowości. Jest to spowodowane relatywnie niskimi pensjami na tle reszty Europy przy jednoczesnym wysokim wykształceniu polskich pracowników.

Czy ten wskaźnik wzrośnie przekonamy się za kilka miesięcy, a będzie to zależało także od oferty i skuteczności zabiegów polskiego rządu.

Zabiegi Francuzów

Nie będzie to łatwe zadanie. Polska będzie musiała się zmierzyć z poważną konkurencją ze strony innych państw, które mają apetyt na skorzystanie na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wśród propozycji pojawiają się takie miasta, jak: Dublin, Frankfurt, czy Paryż.

W ostatnim czasie stolica Francji "zaleca się" bankierom, którzy do tej pory urzędowali w londyńskim City i chcą zachęcić ich do otwierania oddziałów w stolicy Francji. Pod koniec czerwca prezydent Francois Hollande oświadczył, że nie ma powodu, by w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej londyńskie City pozostało ośrodkiem transakcji rozliczeniowych dla euro, a rolę tę powinny przejąć inne unijne centra finansowe.

- Dokąd te transakcje miałyby zostać przeniesione? Są w Europie inne miejsca obrotu. Chcę, by europejskie miejsca obrotu przygotowały się do prowadzenia tych operacji, gdy ewentualnie nie będą się one odbywać w Zjednoczonym Królestwie - dodał.

Jak wskazywał jednak przed kilkoma tygodniami "Financial Times", prócz HSBC, większość banków szydzi z pomysłu, że Paryż mógłby stać się naturalnym następcą City.

Frankfurt z szansami

Wydaje się, że największe szanse ma Frankfurt z silną giełdą DAX. Już teraz niemieckie miasto jest siedzibą Europejskiego Banku Centralnego oraz finansową stolicą największej gospodarki europejskiej. Lokalny minister gospodarki powiedział w połowie czerwca, że kilka zagranicznych banków w ostatnich miesiącach próbowało przeprowadzić rekonesans i rozważa przeniesienie operacji do Frankfurtu.

Część ekspertów jako potencjalnego następcę londyńskiego City wskazuje Luksemburg. Na liście pojawia się także anglojęzyczny Dublin, miejsce atrakcyjne pod względem podatków. Jak wskazywał "Financial Times", stolica Irlandii wydaje się jednak być zaściankiem.

Do gry włączają się również Węgry. Premier Wiktor Orban już nieraz mówił, że londyńskie City to dla niego łakomy kąsek. - Nie będzie tutaj sentymentów dotyczących przyjaźni polsko-węgierskich - powiedział w TVN24 BiS Dominik Hejj, politolog i szef portalu www.kropka.hu.

Prognozy

Przed nami zatem zaciekła walka między europejskimi stolicami o przejęcie inwestorów z londyńskiego City.

Marek Zuber pytany o to rywalizację, wskazuje, że Warszawa nie ma argumentów. - Możemy sobie wyobrazić outsourcing, który się tu umiejscowi. Natomiast nie ma żadnych szans żebyśmy stali się w ciągu paru lat centrum finansowym Europy - powiedział w rozmowie z tvn24bis.pl.

Jednocześnie Zuber dodał, że przeprowadzanie inwestorów z Londynu wcale nie są takie pewne. - To że jakiś kraj nie jest w Unii Europejskiej, to nie oznacza, że nie może być centrum finansowym dla Unii Europejskiej. Na razie to są wypowiedzi wynikające z tego, że Europa obraziła się na Wielką Brytanię - wskazywał.

Zobacz rozmowę z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, który był gościem programu "Jeden na Jeden" w TVN24:

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Akcje Tesli spadają o ponad siedem procent. W sobotę szef producenta samochodów elektrycznych Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii. Polityczne zaangażowanie biznesmena budzi kontrowersje wśród części inwestorów.

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP