W złożonym już zeznaniu podatkowym PIT za 2021 rok jest na przykład błąd rachunkowy albo nie została uwzględniona jedna z przysługujących ulg? W takiej sytuacji można złożyć korektę w rozliczeniu. Do kiedy? W jakich sytuacjach? Wyjaśniamy.
Błąd w PIT za 2021 roku - w jakich sytuacjach?
Błąd w zeznaniu PIT może polegać na przykład na: pominięciu ulgi czy też rozliczeniu jej w zbyt niskiej wartości, zaniżeniu kwoty przychodu, dochodu, podatku do zapłaty czy pominięciu źródeł przychodów.
Zatem warto sprawdzić czy w zeznaniu podatkowym za 2021 roku zostały wykazane wszystkie koszty podatkowe, pełna kwota ulg na dzieci czy termomodernizację, wszystkie przekazane w 2021 r. darowizny. Sprawdzenie tych rzeczy jest zalecane, gdyż zeznanie roczne w usłudze Twój e-PIT z dniem 30 kwietnia zostaje przekazane do fiskusa bez akceptacji podatnika.
Korekta zeznania podatkowego za 2021 - do kiedy?
Korekta PIT można zrobić wtedy, gdy ujawniły się błędy w deklaracji już przekazanej do urzędu skarbowego. Błąd możemy odkryć sami, ale może się zdarzyć, że to urząd skarbowy wezwie do skorygowania rozliczenia podatków. Podatnik poprawia błędy właśnie za pomocą korekty, którą najlepiej złożyć niezwłocznie.
Korektę można złożyć do końca okresu przedawnienia - przez 5 lat licząc od końca roku, w którym złożono PIT. Zatem zeznania za 2021 rok można poprawiać aż do końca 2027 roku. Warto jednak pamiętać, że złożenia korekty ma wpływ na ewentualny zwrot podatku, tak jak i na naliczane odsetki od niezapłaconego podatku - złożenie korekty w terminie 6 miesięcy od złożenia pierwotnej deklaracji PIT pozwoli na zastosowanie obniżonej stawki odsetek za zwłokę o połowę.
Jak złożyć korektę PIT?
"W usłudze Twój e-PIT podatnik może złożyć korektę PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 bez względu na to, czy złożył zeznanie w usłudze Twój e-PIT, czy w innej formie – elektronicznie przez e-Deklaracje lub papierowo" - napisano na stronie rządowej.
Fiskus wyjaśnił na przykładzie niewskazania wszystkich przychodów, że by poprawnie złożyć korektę, należy wypełnić "ponownie zeznanie podatkowe ze wszystkimi przychodami" i złożyć je do urzędu skarbowego. "W rubryce 'cel złożenia formularza' zaznacz 'korekta zeznania' - wskazała skarbówka.
"Możesz to zrobić na papierowym druku i zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. Możesz też złożyć korektę elektronicznie: przez e-Deklaracje, w usłudze Twój e-PIT" - podał urząd skarbowy.
Dodał, że "jeżeli nie jest to korekta składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania", to nie trzeba uzasadniać korekty, a "złożona korekta zeznania będzie skuteczna".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock