Były szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke skrytykował administracje USA, Wielkiej Brytanii oraz strefy euro za prowadzoną przez nie politykę zaciskania pasa.
W rozmowie z dziennikarzem BBC, Bernanke krytykował radykalne oszczędności, które przez lata narzucane były przez rządy amerykański i brytyjski oraz władze strefy euro. Zdaniem ekonomisty decyzje te skutkują poważnymi konsekwencjami dla banków centralnych, które zmuszone są do ekstremalnego stymulowania monetarnego – cięcia stóp procentowych do poziomu bliskiemu zeru i do masowej kreacji pieniądza poprzez luzowanie ilościowe. Takie zabiegi przez wielu postrzegane są jako niebezpieczne.
- Myślę, że politycy byli zbyt skoncentrowani na krótkoterminowych cięciach budżetowych we wszystkich tych krajach [USA, Wielkiej Brytanii i UE - red.] - ocenił.
Zbyt wielkie brzemię na bankach centralnych
Ekonomista twierdzi, że ciężar odbudowy gospodarek w zbyt dużym stopniu został zrzucony na barki banków centralnych. A banki korzystając z danych im narzędzi, musiały wypełniać swoje zadania.
- Gdybyśmy mieli bardziej zbalansowaną politykę monetarno-fiskalną – i mówię tutaj zarówno o Stanach Zjednoczonych, jak i o Wielkiej Brytanii i Europie – banki centralne byłyby odciążone - ocenił.
Bernanke określany jest często mianem najbardziej wpływowego bankiera naszych czasów. Amerykańskim bankiem centralnym kierował w czasach kryzysu finansowego po upadku Lehman Brothers. To między innymi dzięki jego polityce USA wyszły z recesji.
Autor: ag / Źródło: BBC, tvn24bis.pl