Zmiany mają zwiększyć liczbę mieszkań i umożliwić budowę placów zabaw poza terenami osiedli. Odległość między wejściem do budynku a placem zabaw nie może być większa niż 750 metrów - takie założenia ma projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).
Resort rozwoju pracuje nad projektem rozporządzenia zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Więcej mieszkań i place zabaw poza osiedlami
Wskazano, że projekt rozporządzenia zmienia przepisy wprowadzane rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r., które, na mocy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 marca 2024 r., wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. - poinformował resort w piśmie kierującym nowelizację do opiniowania.
W OSR do ustawy ministerstwo wyjaśniło, że zmiana wpisuje się w politykę propodażową rządu i ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na rynku, poprzez umożliwienie wykorzystania większej powierzchni działki budowlanej pod cele mieszkaniowe.
MRiT podkreślił, że wprowadzone rozwiązanie nie znosi obowiązku wykonania odpowiednio usytuowanego i wyposażonego, dostępnego dla mieszkańców w najbliższej okolicy placu zabaw dla dzieci. "Dopuszcza jednak wykonanie go na terenie zbliżonym do powstającej inwestycji, na przykład na terenach gminnych" - wskazało ministerstwo.
Dodało, że dopuszczono wykonywanie placów zabaw dla dzieci na innej działce niż budowany budynek mieszkalny wielorodzinny lub zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych, jeżeli zostaną spełnione warunkami takie jak: odległość od najdalszego wejścia do budynku do wejścia na plac zabaw dla dzieci ma wynosić nie więcej niż 750 m liczona jako droga dojścia ogólnodostępną trasą dla pieszych, powierzchnia placu zabaw dla dzieci ma wynosić co najmniej 150 proc. powierzchni, o której mowa w § 40 ust. 8 rozporządzenia, plac zabaw dla dzieci ma znajdować się na poziomie terenu, ma być dostępny przez cały okres użytkowania budynku lub zespołu budynków.
"Jednocześnie zawarte w przepisie warunki zapewniają przyszłym mieszkańcom zachowanie udogodnień zawartych w rozporządzeniu, dotyczących dostępności w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania odpowiednio usytuowanego i wyposażonego placu zabaw dla dzieci" - dodało MRiT.
Place zabaw
Podkreśliło również, że ponadto plac zabaw dla dzieci wykonany na innej działce będzie miał powierzchnię 50 proc. większą niż plac zabaw dla dzieci, który powstałby na działce budowlanej, na której znajduje się budowany budynek lub zespół budynków.
Zwróciło uwagę, że w projekcie noweli rozporządzenia dodano uściślenie warunków, pod jakimi dopuszcza się niewykonywanie placu zabaw dla dzieci na działce budowlanej, na której buduje się budynek lub zespół budynków, jeśli w pobliżu inwestycji znajduje się publicznie dostępny plac zabaw dla dzieci.
"Doprecyzowanie to ma na celu rozwianie wątpliwości interpretacyjnych oraz zapobiegnięcie ewentualnym nadużyciom, np. sytuacjom, w której stary, zniszczony i mały publicznie dostępny plac zabaw dla dzieci byłby traktowany jako spełniający wymagania rozporządzenia i w związku z tym inwestor byłby zwolniony z obowiązku wykonywania nowego placu zabaw dla dzieci zgodnego z przepisami rozporządzeni, np. dla dużego osiedla" - wyjaśniło ministerstwo.
"Wprowadzone zmiany nie zmienią warunków dostępności placu zabaw dla dzieci dla osób ze szczególnymi potrzebami" - zaznaczył resort.
Wcześniejsze zmiany
W październiku 2023 r. ówczesny minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zatwierdził zmiany przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
"Cel nowelizacji to przede wszystkim ograniczenie praktyk związanych z tzw. patodeweloperką, czyli z działaniami, które mają maksymalizować zyski kosztem dobrej architektury, zdrowego rozsądku, a czasem wymagań zawartych w przepisach" - informowało wówczas MRiT.
Nowe zasady miały wejść w życie w kwietniu 2024 r. Zakładały obowiązek budowy placów zabaw przy bloku lub na osiedlu, w których jest więcej niż 20 mieszkań. Przy budynkach z 21-50 mieszkaniami co najmniej 1 mkw. placu miał przypadać na jedno mieszkanie, przy budynkach z 51-100 mieszkaniami plac zabaw miał mieć min. 50 mkw., a przy inwestycjach od 101 do 300 mieszkań na każdy lokal miało przypadać minimum 0,5 mkw. placu. Powyżej 300 mieszkań w budynku plac zabaw miał mieć powierzchnię min. 200 mkw.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock