W Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Trójmieście oraz we Wrocławiu w drugim kwartale bieżącego roku deweloperzy sprzedali łącznie 9,8 tysiąca mieszkań, czyli o 11 procent mniej w porównaniu do pierwszego kwartału - wynika z raportu firmy doradczej JLL. Pomimo spadającego zainteresowania ceny nieruchomości rosną.
W opublikowanym w czwartek raporcie firma JLL poinformowała, że na sześciu głównych rynkach - w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Trójmieście, Poznaniu i Łodzi - deweloperzy sprzedali w sumie w drugim kwartale 9,8 tys. mieszkań, co stanowi spadek o 11 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wyniki sprzedaży były zróżnicowane w zależności od miasta.
Przeczytaj również: Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy
Spadek sprzedaży mieszkań w dużych miastach
Największe spadki zanotowano w Krakowie i Warszawie - odpowiednio 27 proc. i 19 proc. Mniejsze wyhamowanie sprzedaży odnotowano w tym czasie w Poznaniu i Łodzi - to 10 proc. i 7 proc., zaś liczba sprzedanych mieszkań w stosunku do pierwszego kwartału była na podobnym poziomie jedynie w Trójmieście.
Łącznie na sześciu głównych rynkach do oferty w drugim kwartale weszło prawie 15,3 tys. nowych mieszkań, czyli o 8,5 proc. mniej niż w poprzednim kwartale. Liczba wprowadzonych mieszkań po raz kolejny była większa od sprzedaży, co sprawiło, że oferta na koniec czerwca wzrosła o ponad 14 proc., a nabywcy mogli wybierać mieszkania z puli około 48,4 tys.
W porównaniu kwartał do kwartału liczba nowych lokali była mniejsza w Łodzi i Poznaniu, jednak z uwagi na słabszą sprzedaż nie przyczyniło się to do ograniczenia oferty. Łódź nadal pozostaje na drugiej pozycji (zaraz po Warszawie) pod względem liczby mieszkań dostępnych w ofercie. W Łodzi nabywcy mogą wybierać spośród ponad 8,2 tys. mieszkań, a w Poznaniu oferta jest na rekordowym poziomie ponad 7 tys. lokali.
Pula ofert zwiększyła się w Krakowie do 6,7 tys. lokali, a we Wrocławiu - do 7,3 tys. "Wzrósł również wybór dla nabywców poszukujących mieszkań w stolicy – na koniec czerwca w Warszawie dostępnych było prawie 12,4 tys. mieszkań" - podano.
W Poznaniu w pierwszm kwartale deweloperzy wprowadzili do oferty ponad 3 tys. nowych mieszkań, a w drugim kwartale kolejne 1,7 tys. W drugim kwartale br. sprzedano nieco ponad 1,1 tys. mieszkań, co jest wynikiem tylko trochę lepszym niż w pierwszym i drugim kwartale 2022 r. W rezultacie liczba dostępnych mieszkań na koniec czerwca była w Poznaniu najwyższa w historii i przekroczyła 7 tys.
Ceny mieszkań w Polsce nadal rosną
Średnie ceny lokali, które pozostały w ofercie na koniec czerwca br. najbardziej wzrosły w porównaniu do cen z końca marca w Warszawie (4,9 proc.) i Łodzi (4,6 proc.), a najmniej we Wrocławiu (0,5 proc.). W Krakowie i Trójmieście wzrosty wyniosły odpowiednio 3,3 proc. i 1,7 proc. kdk. Spadek średniej ceny odnotowano jedynie w Poznaniu (-0,7 proc.) kdk.
"W 12-miesięcznym okresie największy wzrost, powyżej 20 proc., miał miejsce w Warszawie (20,1 proc.). Podobnie, na poziomie 18 proc. wzrosły ceny w przypadku Łodzi. Kilkunastoprocentowy wzrost średnich cen mieszkań w ofercie został także odnotowany w Krakowie, Trójmieście i Poznaniu (między 12 proc. a 14,8 proc. rdr), podczas gdy we Wrocławiu wzrost wyniósł 8,9 proc." - podsumowano.
JLL to firma działająca na rynku nieruchomości, zatrudniającą na koniec grudnia 2022 r. ponad 103 tys. osób i obsługującą klientów w ponad 80 krajach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock