Co dalej z cenami mieszkań? "Na początku 2024 roku zobaczymy rekordy"

Źródło:
tvn24.pl
Rynek nieruchomości w 2024 roku
Rynek nieruchomości w 2024 rokuTVN24
wideo 2/4
Rynek nieruchomości w 2024 rokuTVN24

Wnioski o Bezpieczny kredyt 2 procent są analizowane, będą wydawane decyzje, a umowy podpisywane na początku roku. To oznacza, że zobaczymy w pierwszym kwartale bardzo dużo emocji i zero otwartości na obniżki cenowe – prognozował na antenie TVN24 Jan Dziekoński, analityk rynku nieruchomości z firmy FLTR. Jego zdaniem na początku 2024 roku, w pierwszym kwartale, "zobaczymy rekordy cenowe".

Gościem programu na antenie TVN24 był Jan Dziekoński, analityk rynku nieruchomości z firmy FLTR. Pytany był o to, jak będzie wyglądać rynek nieruchomości w 2024 roku.

Emocje związane z Bezpiecznym kredytem 2 procent

- Końcówka roku 2023 to były wielkie emocje rozgrzane programem Bezpieczny kredyt 2 procent. W grudniu mamy rekordową liczbę złożonych wniosków. Więcej niż w lipcu, kiedy program ruszył i z tymi wielkimi emocjami wchodzimy w nowy rok - mówił.

Jednocześnie, jak zauważył Dziekoński, wśród konsumentów pojawiła się obawa, że zabraknie albo kredytów albo mieszkań.

- Mieliśmy wzrosty, skoki cenowe wręcz ponad 20 procent w największych miastach. W mniejszych trochę mniej, ale w dużym skrócie takich wzrostów nie widzieliśmy od 2006-2007 roku - stwierdził.

Czytaj więcej: Limit na dopłaty do "Bezpiecznego kredytu" wyczerpany

Wszystko zależy od RPP

Zwrócił uwagę, że sytuacja na rynku w przyszłym roku uzależniona jest o decyzji polityków, od tego czy nowy rząd będzie kontynuował program Bezpieczny kredyt 2 proc.

- Wiemy, że od 8 stycznia program się kończy, to już zapowiedział BGK. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało, że chce kontynuować program, ale będą wprowadzone zmiany. Program będzie niedostępny dla najbardziej zamożnych osób, bo faktycznie dotychczasowe rozwiązanie było dla każdego. Nowe rozwiązanie ma być, jak to zostało ujęte, wycelowane w osoby najbardziej potrzebujące – wyjaśnił.

Gość TVN24 doprecyzował, że ograniczeniami "może być sufit dochodowy, może to być sytuacja rodzina, na przykład liczba dzieci".

- To mogą być różne kryteria, które będą wypracowywane na początku 2024 roku. Nie wiemy dzisiaj, jaki to będzie program, bo jeszcze nie ma projektu. Natomiast zapowiedzi koalicji rządzącej raczej wskazują na to, że będą ograniczenia socjalne - przypomniał.

Ekspert: zobaczymy rekordy cenowe

Jak Jan Dziekoński zwrócił uwagę, że w przypadku kredytów hipotecznych wiele zależy od Rady Polityki Pieniężnej. Wyjaśnił, że najwcześniej obniżkę stóp procentowych "możemy zobaczyć w marcu, ale to może być czerwiec, albo to może być nawet koniec roku". - W pierwszej połowie roku nie zobaczymy żadnych zmian. Rada Polityki Pieniężnej, prezes (NBP Adam) Glapiński powiedział: do marca nic nie będziemy zmieniać, potem zobaczymy. I tu znowu zależy wszystko od polityków, na przykład od tego, jak długo będą trwały tarcze antyinflacyjne. Na razie mamy je przedłużone do połowy roku: zamrożenie cen energii, zerowy VAT na żywność (do końca marca - red.) – mówił.

Na pytanie, ile zapłacimy za metr mieszkania w przyszłym roku, Jan Dziekoński odpowiedział, że "na początku 2024 roku zobaczymy rekordy cenowe".

- Czyli jeszcze trochę podejdziemy, jeszcze będziemy troszeczkę wyżej. Ciągle jeszcze jest ta fala emocji. Wnioski o Bezpieczny kredyt 2 procent są procesowane, będą wydawane decyzje, a umowy podpisywane na początku roku. To oznacza, że zobaczymy w pierwszym kwartale bardzo dużo emocji i zero otwartości na obniżki cenowe – prognozuje.

Jak ocenił, dla kredytobiorców, którzy nie mogli skorzystać z Bezpiecznego kredytu, ani nie mają gotówki, to będzie trudny okres.

- Mimo że nam stopy procentowe trochę spadły, to mamy ceny znacznie wyższe. Przykładowo w Warszawie, aby kupić na kredyt mieszkanie dwupokojowe, to trzeba zarabiać około 18 tysięcy złotych brutto. To jest dość zaporowa kwota, więc albo musimy liczyć na ten program, albo na to, że może gdzieś w drugiej połowie roku przynajmniej na części obszarów pojawią się jakieś korekty cenowe - wskazał.

Wzrost cen mieszkań w Polsce PAP/Mateusz Krymski

"Najem nie zdrożał w tym roku"

Ekspert odniósł się również do rynku najmu. - Większość wynajmujących dzisiaj w Polsce to są obcokrajowcy, emigranci ekonomiczni i uchodźcy. Jest ich coraz mniej, wyjeżdżają z Polski i zwalniają mieszkania. Raczej gospodarka, która wyhamowała w 2023 roku dała oddech na rynku najmu - mówił w TVN24.

- Efekt jest taki, że na największych rynkach najem nie zdrożał w tym roku. Nawet na niektórych miastach staniał. I tutaj rekordowa jest Łódź, gdzie przeceny sięgnęły 10 procent - wskazał.

Czytaj też: Bezpieczny kredyt zamieszał na rynku. "Zapłaciliśmy cenę za rządową interwencję"

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby powiązane z aferą Getback. To przedstawiciele większościowego akcjonariusza spółki reprezentujące Abris Capital Partners.

Zarzuty dla dwóch osób w związku z aferą GetBack. "Szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach"

Zarzuty dla dwóch osób w związku z aferą GetBack. "Szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniosła 2,6 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). "To ostatni taki miesiąc – od lipca inflacja znowu wyskoczy ponad dopuszczalny przedział odchyleń od celu NBP" - komentują eksperci banku PKO BP.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To ostatni taki miesiąc"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To ostatni taki miesiąc"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad 77 procent kredytobiorców nie rozumie w pełni treści umowy, którą podpisują z bankiem, a 19,5 procent deklaruje, że rozumie wszystkie zawarte w niej zapisy - wynika z raportu UCE Research.

Niepokojący raport. Chodzi o umowy z bankami

Niepokojący raport. Chodzi o umowy z bankami

Źródło:
PAP

Dopłaty do kredytów hipotecznych w ramach programu "Kredyt na start" stanowiłyby silny czynnik pro-popytowy na rynku nieruchomości, co może doprowadzić do niewspółmiernego do fundamentów wzrostu cen i kosztów materiałów budowlanych w krótkim okresie - oceniło Ministerstwo Finansów w opinii do pierwszej wersji projektu rządowego programu.

Ministerstwo Finansów ocenia program "Kredyt na start"

Ministerstwo Finansów ocenia program "Kredyt na start"

Źródło:
PAP

80 procent Rosjan nie stać na wakacje w kraju - przekazał w poniedziałek rosyjski portal Moscow Times bazując na oficjalnych danych publikowanych przez branżę turystyczną. Ze względu na wzrost cen obywatele decydują się natomiast na weekendowe wycieczki do regionów najbliższych miejscu zamieszkania.

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Źródło:
PAP

W poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Paypal, oferującą szybkie płatności online, karę w wysokości 106 milionów złotych. - Jej klauzule są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć, które z jego działań zostać uznane za zabronione - przekazał prezes UOKiK. PayPal podał w oświadczeniu, że analizuje decyzję UOKiK.

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chińska gospodarka urosła o 4,7 procent w drugim kwartale - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. Choć w wielu miejscach na świecie uchodziłoby to za imponujący wynik, to tamtejsi ekonomiści nie kryją rozczarowania. PKB Chin rośnie najwolniej od pierwszego kwartału 2023 roku.

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

Źródło:
Reuters, PAP

W nowym tygodniu będziemy czekać między innymi na dane o inflacji, przeciętnym wynagrodzeniu oraz produkcji przemysłowej. W czwartek napłyną również informacje o produkcji przemysłowej, a Bank Gospodarstwa Krajowego ruszy ze sprzedażą obligacji. Na rynkach światowych uwagę przykują natomiast wyniki spółek w USA, odczyt sprzedaży detalicznej, a także konwencja prezydencka Republikanów, podczas której zapadnie decyzja czy Donald Trump zostanie kandydatem na prezydenta.

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

W Wenecji zakończył się w niedzielę trwający od kwietnia eksperyment z pobieraniem opłaty w wysokości 5 euro ze wstęp do miasta. Byli z niej zwolnieni turyści, którzy nocowali w tamtejszych hotelach. Pierwsza taka inicjatywa na świecie ma na celu wprowadzenie systemu zarządzania napływem turystów - tłumaczą władze Wenecji.

Koniec turystycznego eksperymentu

Koniec turystycznego eksperymentu

Źródło:
PAP

Przepisy tak zwanej ustawy schronowej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku - wyjaśnił rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński. To odpowiedź resortu na piątkowy apel organizacji przedsiębiorców, które wnioskowały o co najmniej sześciomiesięczny vacatio legis, zakładając, że zmiany zaczną obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Schrony w blokach od 2026 roku. Rząd kończy prace nad przepisami

Schrony w blokach od 2026 roku. Rząd kończy prace nad przepisami

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej posiadanych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl