Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl
Mieszkańcy szczecińskiego bloku walczą z deweloperem. Protestują przeciwko budowie budynku po sąsiedzku
Mieszkańcy szczecińskiego bloku walczą z deweloperem. Protestują przeciwko budowie budynku po sąsiedzkuTVN24
wideo 2/5
Mieszkańcy szczecińskiego bloku walczą z deweloperem. Protestują przeciwko budowie budynku po sąsiedzkuTVN24

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Ze względu na rosnące ceny mieszkań w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej zapytań o mieszkania komunalne. Jak je dostać, jakie trzeba spełnić warunki, ile czasu trwa rozpatrzenie wniosku, ile jest osób oczekujących, a nawet czy można do takiego mieszkania wprowadzić się z kotem?

- Metr kwadratowy mieszkania zaczyna być wartością coraz bardziej znaczącą. Ze względu na ceny mieszkań mamy terapię szokową. Nagle zderzamy się z tym, że trzeba pokrywać drogie koszty utrzymania mieszkania. To, co się teraz dzieje, to jest szok - komentuje Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Zwraca uwagę, że w mieszkaniach komunalnych czynsze nie są wysokie. - Wartość odtworzeniowa czynszu, czyli kwota jaka nam jest potrzebna, żebyśmy mieli mieszkanie jak nowe, w 2021 roku to było 1,27 procent. To bardzo mało. Takie lokale najczęściej mają ponad trzydzieści metrów kwadratowych, a czynsz wynosi około sześćset złotych - mówi.

Czytaj więcej: Dwucyfrowy wzrost cen mieszkań. Kraków przed Warszawą

Ile czeka się na mieszkanie z zasobu miast i gmin?

Kontaktujemy z wydziałem gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w Pile, aby dowiedzieć się, ile trzeba czekać na mieszkanie z zasobu miasta. "Najdłużej oczekiwała na przydział mieszkania z zasobu gminy Piła osoba, która złożyła wniosek o przydział mieszkania szesnaście lat temu" – czytamy w odpowiedziach na pytania biznesowej redakcji tvn24.pl

Z kolei najkrótszy okres oczekiwania dotyczył osoby, która złożyła wniosek w styczniu 2024 roku. "Wśród osób, które na przydział mieszkania czekają kilka, kilkanaście lat, są takie, które miały już oferty zawarcia umowy najmu na lokal lub ofertę zawarcia umowy na remont lokatorski lokalu, lecz z nich nie skorzystały" – wytłumaczono.

W Pile w 2020 roku złożono 104 wnioski o mieszkania z zasobu Gminy Piła, a przyznano 27. Z kolei w roku 2021 złożono 125 wniosków, z czego przyznano 33. W 2022 i 2023 złożono 135, a przyznano 31 i 42.

Marek Wójcik wyjaśnia, że miasta w ramach wsparcia mieszkańców oferują mieszkania komunalne, których dostępność warunkowana jest wyższymi limitami dochodów. - Mówiąc wprost są one przyznawane osobom, które są w stanie opłacać czynsz, koszty funkcjonowania tego mieszkania - mówi.

Mieszkania komunalne bywają mylone z socjalnymi, które z kolei są przeznaczone dla osób o najniższych dochodach oraz tych, którzy mają wyroki sądowe o przyznanie takiego mieszkania. - Jeżeli nie mamy lokalu socjalnego dla kogoś, kto jest uprawniony na przykład sądownie do takiego lokalu, to wypłacamy mu odszkodowanie. Nie jest to zjawisko małe. Ponad czterdzieści procent miast ma z tym do czynienia, a koszty przekraczają kwotę sześćdziesięciu milionów złotych – dodaje.

Wójcik podaje, że w Polsce w 1999 roku mieszkań komunalnych było prawie 2 mln., czyli 17 proc. całego zasobu mieszkaniowego. W 2016 roku było ich 868 tys., stanowiły 6,1 proc. zasobu. W 2022 roku mieszkań komunalnych było 620 tys., czyli ok. 4,5 proc. zasobu.

- Dane wskazują na to, że mamy jedną trzecią mieszkań mniej niż w 1999 roku. Wynika to z tego, że sprzedano lokale dotychczasowym najemcom. W 2022 roku 126 tysięcy osób oczekiwało na mieszkania komunalne. Najwięcej z nich jest w dużych miastach, to jest osiemdziesiąt procent - informuje.

"Rekordzista miał prawie siedemset tysięcy złotych długu"

Pytamy, jak zdobyć mieszanie komunalne? - Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - podkreśla.

Zauważa, że "miasta będą konkurowały o mieszkańców". - Tak się dzieje z powodów demograficznych. W ciągu najbliższych dwudziestu lat prawie cztery miliony osób ubędą w miastach, a na obszarach wiejskich - sto sześćdziesiąt tysięcy. Miasta będą walczyć o swoich mieszkańców, bo są takie miejsca w Polsce, gdzie ubędzie jedna trzecia ludzi. Infrastruktura techniczna pozostanie taka sama. Co to oznacza? Jak mam mniej odbiorców sieci wodociągowej czy dróg, a muszą je utrzymać, to podnoszę stawki. To się napędza - wyjaśnia Marek Wójcik.

Jego zdaniem nowe formy pozyskania mieszkańców kierowane są do ludzi młodszych. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych. Polityka mieszkaniowa w samorządach to dylemat i jedna wielka krzyżówka - mówi.

Wskazuje kolejny problem. - To długi. Zadłużenie łącznie w sektorze komunalnym wynosi prawie cztery miliardy złotych. Jest sześćset dwadzieścia tysięcy mieszkań, a połowa z nich jest zadłużona. Lokatorzy nie płacą czynszu. Rekordzista miał prawie siedemset tysięcy złotych długu - zdradza. - Za te cztery miliardy złotych wybudowalibyśmy kilkadziesiąt nowych mieszkań - zakłada.

Zasady przyznawania mieszkań komunalnych

Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku przekazało biznesowej redakcji portalu tvn24.pl, że w celu otrzymania lokalu komunalnego należy łącznie spełniać następujące warunki: być członkiem wspólnoty samorządowej Miasta Słupska, posiadać dochody, uzasadniające oddanie w najem socjalny lokalu lub w najem na czas nieoznaczony, zamieszkiwać w warunkach kwalifikujących wnioskodawcę do ubiegania się o najem lokalu z mieszkaniowego zasobu.

Ponadto nie można posiadać tytułu prawnego do innego lokalu, nie można posiadać rażącej dysproporcji między dochodami wskazanymi w złożonej deklaracji, a wykazanym w oświadczeniu stanem majątkowym oraz nie można posiadać zadłużenia z tytułu korzystania z lokalu należącego do mieszkaniowego zasobu.

W uchwale nr XXXI/509/21 Rady Miejskiej w Słupsku czytamy, że "dla gospodarstw domowych ubiegających się o zawarcie umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony - udokumentowany średni miesięczny dochód z okresu trzech kolejnych miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku, bądź arkusza aktualizacyjnego o przyznanie lokalu na czas nieoznaczony przypadający na członka tego gospodarstwa domowego, większym od określonego w pkt 1, a nieprzekraczający: a) 200 proc. najniższej emerytury w gospodarstwach 1- osobowego, b) 175 proc. najniższej emerytury w gospodarstwach 2 - 4 osobowych, c) 125 proc. najniższej emerytury w gospodarstwach 5 i więcej osobowych"

W Słupsku w 2020 roku złożono 120 wniosków o mieszkanie z zasobów miasta, w 2021 - 113 wniosków, w 2022 - 143, a w 2023 - 124.

Wyjaśniono, że okres oczekiwania na pomoc mieszkaniową jest liczony od momentu umieszczenia osoby na liście mieszkaniowej lub liście najmu socjalnego przez Społeczną Komisję Mieszkaniową. Zawieranie umów najmu z osobami znajdującymi się na listach następuje zgodnie z kolejnością.

W 2020 roku na takiej liście oczekujących było 325 osób, w 2021 - 295, w 2022 - 281, a w 2023 - 267.

"Trudno jest wskazać średni czas oczekiwania. Potrzeby mieszkaniowe Miasta Słupska są niewystarczające ze względu na małą liczbę mieszkań. Lokale pozyskiwane są głównie w wyniku naturalnego ruchu ludności i jest to uzysk niewielki. Ponadto Miasto ma za zadanie zabezpieczyć lokale na potrzeby realizacji wyroków sądowych, wykwaterowań (rozbiórki, remont lub modernizacja) i zamian. Osoby oczekujące na listach mogą skorzystać z dostępnej formy przyspieszenia to jest wykonania remontu we własnym zakresie i na własny koszt" - podkreślono w korespondencji.

Skrócony czas oczekiwania dla osób w trudnej sytuacji

Kontaktujemy się również z wydziałem prasowym urzędu miasta w Warszawie. Dowiadujemy się, że zgodnie z przepisami pomoc mieszkaniowa może zostać udzielona mieszkańcom, którzy wykażą, że Warszawa jest miejscem ich stałego pobytu, których dochód z ostatnich 12 miesięcy nie przekracza określonej w uchwale wartości, zamieszkują w warunkach mieszkaniowych uzasadniających ich poprawę, nie mogą same zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych.

"Kryteria dochodowe są zależne od sytuacji i liczby osób w gospodarstwie domowym. Podstawowe kryterium do najmu na czas nieoznaczony (netto) dla gospodarstwa jednoosobowego, to 4 730,39 zł. Dla gospodarstwa dwuosobowego 6 622,55 zł, dla trzyosobowego, 9 145,43 zł, dla czteroosobowego 10 722,22 zł." - podano.

Wyjaśniono, że "średni czas oczekiwania na lokal z mieszkaniowego zasobu miasta jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim zależy od zasobu mieszkaniowego danej dzielnicy".

"Czas oczekiwania zależy również od sytuacji wnioskodawcy. Tryb rozpatrywania wniosków oparty jest na systemie punktowym, który uwzględnia szczególną sytuację wnioskodawcy. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, wymagającej pilnej pomocy, mają skrócony czas oczekiwania na lokal".

W 2020 roku na pomoc mieszkaniową oczekiwało 3550 gospodarstw, w 2021- 2881, a w 2022 - 2651. Z kolei liczba zrealizowanych wniosków o pomoc mieszkaniową, to w 2020 - 2764, w 2021 - 3201 i w 2022- 3108. Urząd miasta nie posiada jeszcze danych za rok 2023.

Czytaj też: Mieszkają w kontenerach, autach, mikromieszkaniach. "Rynek nieruchomości stał się koszmarem"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Argentyny Javier Milei przekonywał w poniedziałek, że jego polityka cięć wydatków publicznych przynosi rezultaty. W orędziu do narodu oświadczył, że kraj osiągnął nadwyżkę budżetową, co określił jako "cud gospodarczy". Reformy mające poprawić sytuację budżetową boleśnie uderzyły w portfele wielu argentyńskich rodzin. Według niektórych szacunków odsetek ubóstwa przekroczył 50 procent.

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi kilka ryzyk związanych z proponowanym przez resort klimatu wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Chodzi między innymi o zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Źródło:
PAP Biznes

Grupa Ciech poinformowała, że w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Spółka przekazała także, że jej nowa strategia, na kolejne sześć lat, zakłada między innymi systematyczny wzrost wyników finansowych.

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Źródło:
PAP Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl

Frankowicze czekają na posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych, dotyczących tak zwanych kredytów walutowych. Rozprawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 25 kwietnia. Chodzi o pytania skierowane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzię Małgorzatę Manowską.

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zwiększyć o 15 procent stawki dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnił resort, dotychczasowy poziom powodował negatywne skutki dla sytuacji tej grupy osób na rynku pracy.

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Źródło:
tvn24.pl

Bank Millennium wygasi usługi mobilnych płatności zbliżeniowych kartą za pomocą aplikacji na platformie Android. Nie dotyczy to płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem Blika czy wirtualnych portfeli.

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Źródło:
tvn24.pl

Mocniejszy złoty to jedna z przyczyn spadku inflacji w szybszym tempie niż oczekiwano - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wakacje kredytowe 2024 coraz bliżej. Ustawa w tej sprawie czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. W stosunku do rozwiązań z lat ubiegłych zajdą zmiany w składaniu wniosków - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania resort finansów. Ma to związek z kryteriami, które uprawniają do skorzystania z wakacji od rat.

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Źródło:
PAP

Polskie władze zapowiedziały renegocjowanie z Brukselą kwestii wprowadzenia podatku od aut spalinowych. Nowa danina to obietnica poprzedniej ekipy - rządu Mateusza Morawieckiego. Według informacji "Gazety Wyborczej" Komisja Europejska jest jednak niechętna zmianom w tej sprawie.

Duży kłopot z podatkiem od aut

Duży kłopot z podatkiem od aut

Źródło:
PAP, tvn24.pl

TikTok ocenił, że wprowadzenie zakazu działania aplikacji w USA będzie "podeptaniem wolności słowa", które uderzy w 170 milionów Amerykanów. Według szacunków właśnie tylu użytkowników korzysta z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewniono, że ByteDance, czyli obecny właściciel TikToka, "nie jest agentem Chin, ani żadnego innego kraju".

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Źródło:
BBC, Reuters

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 procent rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Potężne tąpnięcie" - napisali w komentarzu analitycy Pekao.

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podejmie decyzję dotyczącą cen prądu do końca miesiąca - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku w programie Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady dotyczące między innymi dopłat na pompy ciepła. Przez niespełna dwa miesiące potrwa okres przejściowy, a następnie dofinansowania przyznawane będą tylko na urządzenia spełniające określone parametry techniczne. Czym jest Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów oraz gdzie ją sprawdzimy?

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Źródło:
PAP