Nieruchomości

"Na rynku jest dużo gotówki". Polacy coraz częściej kupują mieszkania bez kredytu

Nieruchomości

ShuttestockPonad 50 proc. transakcji sprzedaży mieszkań za gotówkę

Więcej niż 50 procent transakcji na rynku mieszkaniowym jest zawieranych w gotówce. Dzięki temu oraz programowi Mieszkanie dla Młodych w pierwszym kwartale tego roku spadła liczba dostępnych mieszkań deweloperskich - wynika z analizy Metrohouse i Expandera.

Marcin Jańczuk z Metrohouse Franchise powiedział, że zauważalny jest wzrost transakcji gotówkowych, obecnie to więcej niż 50 proc. transakcji. Jego zdaniem na rynku jest dużo gotówki. - Bo duża część klientów wycofuje pieniądze z banków, z powodów niskiego oprocentowania. Kolejna grupa to ci, którzy zarobili na mieszkanie za granicą. Kupują najczęściej nieduże, 1-2 pokojowe lokale - dodał Jańczuk.

Mniej kredytów

Kolejnym powodem, że mniej rodzin może finansować mieszkanie kredytem, jest zaostrzanie z roku na rok kryteriów przyznawania kredytów przez banki.

Istotnym czynnikiem wzrostu sprzedaży mieszkań w I kwartale 2017 roku było zakończenie przyjmowania wniosków o dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. "Ogromne zainteresowanie rządowym wsparciem także przyczyniło się do zmniejszenia liczby nowych mieszkań oferowanych przez deweloperów" - czytamy w raporcie Metrohouse i Expandera. Z danych zebranych przez portal Rynek Pierwotny wynika, że w całym I kwartale 2017 r. na wszystkich głównych rynkach mieszkaniowych widoczny był kilkunastoprocentowy spadek liczby dostępnych mieszkań deweloperskich.

- Duże zainteresowanie nowymi lokalami jednak nie przyczyniło się do wzrostu średniej ofertowej ceny, którą kupujący musieli płacić za metr kwadratowy mieszkania w sześciu największych miastach Polski. Co więcej, informacje dotyczące rozkładu cen nowych lokali z I kwartału tego roku potwierdzają, że na rynku nie doszło do znaczących zmian cenowych – uważa Andrzej Prajsnar, ekspert portalu.

Mieszkanie dla młodych

Program Mieszkanie dla młodych wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program - Rodzina na swoim. Początkowo MdM umożliwił zakup mieszkania z rynku pierwotnego ze wsparciem finansowym udzielanym przez państwo.

Od września 2015 r. nowelizacja ustawy o MdM umożliwiła zakup mieszkania z rynku wtórnego. Zwiększono też dofinansowania dla rodzin z dwójką i trójką dzieci. Ponadto umożliwiono dowolnym osobom, a nie tylko najbliższej rodzinie, występowanie w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy". Zmiana dotycząca rynku wtórnego spowodowała wzrost zainteresowania programem.

W styczniu 2016 r. wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu MdM - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r. Z informacji resortu budownictwa wynika, że program zostanie zastąpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe. Pieniądze zaoszczędzone na IKM będzie można przeznaczyć na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup mieszkania czy budowę domu, ale także np. na wkład własny przy zakupie nieruchomości. Oszczędności będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bądź domu.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock