Sprzątanie po sztandarowym programie Mieszkanie plus. Kto wykupi wybudowane lokale?

Autor:
Maciej
Zalewski
Źródło:
TVN24
PiS zrywa ze sztandarowym programem
PiS zrywa ze sztandarowym programemTVN24
wideo 2/7
TVN24PiS zrywa ze sztandarowym programem

Programu nie tworzył, ale po nim posprząta - minister rozwoju i technologii z rozbrajającą szczerością przyznaje, że jeden ze sztandarowych programów Prawa i Sprawiedliwości Mieszkanie plus nie sprawdził się. Polacy, którzy zdołali z niego skorzystać - poza gorzką satysfakcją, że rząd potwierdził to, o czym mówili - mają dziś też rządową ofertę. Lokale będą mogli wykupić po preferencyjnych cenach. Materiał Macieja Zalewskiego z programu "Polska i Świat" TVN24.

Były szumne zapowiedzi i wielkie obietnice - siedem lat temu.

- Jesteśmy skazani na sukces. Minister Adamczyk może godzinami opowiadać o programie Mieszkanie plus - mówiła w 2016 roku ówczesna premier Beata Szydło.

I dwa lata później.

- Będzie w budowie, ma być w budowie 100 tysięcy mieszkań - podkreślił w 2018 roku premier Mateusz Morawiecki.

Mieszkanie plus - sztandarowy program obozu władzy - dał nadzieję przyszłym lokatorom. Dziś nadziei już nie ma, tak samo jak większości mieszkań.

"Mieszkanie plus nie wypaliło"

- Mieszkanie plus nie wypaliło - stwierdził w rp.pl Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

To pierwszy tak mocny głos ze strony ministra odpowiedzialnego za kwestie mieszkaniowe Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja uczciwie mogę przeprosić za liderów tego projektu wówczas i pochylić czoła, i powiedzieć, że spróbujemy to jeszcze na końcu naprawić, ale nie kontynuujemy projektu Mieszkanie plus - mówił Buda.

- Rozliczycie mnie państwo, popatrzcie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowane - powiedział w kwietniu 2018 roku Morawiecki.

Pięć lat temu premier mocno przesadził. Według danych na rynek trafiło blisko dwadzieścia tysięcy mieszkań. Prawie trzydzieści trzy tysiące jest dopiero w budowie.

TVN24

- Nasze obietnice wypełniane są świadectwem naszej wiarygodności - podkreślał premier.

Pięć lat później premier pytany o swoje obietnice i słowa ministra Budy przyznał, że mogło pójść lepiej.

- Kilkadziesiąt tysięcy mieszkań to nie jest sto kilkadziesiąt czy powyżej stu które planowaliśmy. (...) W zeszłym roku oddanych do użytku było najwięcej mieszkań w historii III RP. Czy się do tego przyczyniliśmy? Oczywiście, że się do tego również przyczyniliśmy - stwierdził szef rządu.

"Kolejne fiasko kolejnego programu"

Mimo upływu czasu premiera nie opuszcza optymizm, lecz nie podziela go opozycja.

- Dobrze, że przyznają się do błędu, natomiast oni powinni z tych błędów wyciągać wnioski. Nie mogli proponować systemu rodem z PRL i oczekiwać efektu w XXI wieku - powiedział Dariusz Klimczak, Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Kolejne fiasko kolejnego programu w cudzysłowie Zjednoczonej Prawicy. Pan minister Buda i tak miał dużo odwagi, że przyznał się, że to fiasko, bo wszyscy wiedzieliśmy, że to fiasko, ale za to fiasko konsekwencje ponoszą obywatele - stwierdził Marta Wcisło, Koalicja Obywatelska.

Brak mieszkań to jedno, kolejnym problemem jest jakość wykonania tych lokali, które są. Mieszkańcy się skarżą.

- Po nogach wieje. Od balkonu też wieje. Są zablokowane wszystkie te szpary pluszowymi misiami w pokoju córki. Tam czasami uszczelniamy kocem, jeżeli jest taka potrzeba - opisywał jeden z lokatorów Mieszkania plus.

- Pół roku temu przyklejone listwy przypodłogowe. I teraz tak: to jest przedpokój, proszę zobaczyć - punktowo przyklejono w taki sposób, że to po prostu odpada - wskazywała inna lokatorka Mieszkania plus Sandra Pawłowska.

Przypomnijmy - program Mieszkanie plus był skierowany między innymi do osób, które nie mogły sobie pozwolić na zakup własnego M. Rozwiązaniem miał być najem z umiarkowanym czynszem, lecz inflacja zweryfikowała również ten rządowy plan.

- Całkiem świeża sprawa to jest to, że przy wysokiej inflacji okazało się, że nie tylko koszty utrzymania takiej nieruchomości poszły w górę, ale też koszty finansowania ich budowy poszły w górę, co miało później odzwierciedlenie w czynszach - wyjaśnił ekspert rynku nieruchomości Bartosz Turek, HRE Investment Trust.

- Zostaliśmy oszukani ze względu na to, że czynsze miały być w granicach 1400 złotych. Okazało się po Nowym Roku, że ceny łącznie z kosztem mediów to jest nawet 2800 do 3000 tysięcy złotych. Także strzał w kolano totalny - powiedział Marcin Sterczyński, lokator Mieszkania plus.

Minister Buda zapowiada działania. - Ja dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus - zaznaczył.

Jednym z rozwiązań ma być oferta wykupu mieszkań na własność przez obecnych najemców. Pozostaje pytanie - kto to kupi?

Zaślepka materiału TVN24GO
Miało być tanio i dobrze. Jest drogo i pełno usterek. "Mieszkanie minus" - reportaż "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Maciej Zalewski

Źródło: TVN24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

PGNiG Termika wezwało konsorcjum Mitsubishi i Polimeksu do zapłaty 244,4 miliona złotych z tytułu kar umownych dotyczących kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie - podał Polimex Mostostal w komunikacie giełdowym.

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Senat opowiedział się w piątek za ustawą, która ma przedłużyć do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii. Do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek. Ustawa została przygotowana przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Paliwa na stacjach paliw powinny dalej tanieć. Tak wynika z najnowszych prognoz analityków. Jednocześnie eksperci z E-petrol zwrócili uwagę, że tankowanie mogłoby być jeszcze tańsze, "ale aktualnie obserwujemy w przypadku paliw bardzo wysokie marże detaliczne". Marże detaliczne informują nas, ile stacje zarabiają na litrze sprzedanego paliwa.

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

10 grudnia 2023 roku wypada przedostatnia w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy oraz galerie handlowe. To efekt nowych przepisów.

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

W czwartkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana w wysokości prawie 2,4 miliona złotych. Szóstkę odnotowano w Krakowie - poinformował Totalizator Sportowy.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Tarencie (Taranto) na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 milionów euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Robimy to na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - dodał premier.

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP