Zaledwie 12 tysięcy złotych - tyle trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie wystawione na sprzedaż w 10 największych miastach Polski. Eksperci przestrzegają jednak, że może się to wiązać z różnymi mankamentami nieruchomości.
Eksperci serwisu domiporta.pl stworzyli listę mieszkań na sprzedaż o najniższej cenie ofertowej w 10 największych miastach Polski.
Najtańsze mieszkania w Polsce
Ich listę otwiera mieszkanie o powierzchni 32 metrów kwadratowych w Łodzi. Cena tej nieruchomości wynosi zaledwie 12 tysięcy złotych. "Tak niska kwota wynika najprawdopodobniej ze standardu lokalu. Mieszkanie znajduje się w starej kamienicy, a wnętrze ogrzewane jest za pomocą pieca kaflowego" - czytamy.
Na drugim miejscu zestawienia znalazła się mikro-kawalerka z Bydgoszczy, mająca powierzchnię zaledwie 19 metrów kwadratowych. Lokal wystawiony jest za 59 tysięcy złotych. Podium uzupełnia oferta z Warszawy za 60 tysięcy złotych. Tyle trzeba zapłacić za kawalerkę o powierzchni 20 metrów kwadratowych.
Za 65 tysięcy złotych można też kupić mini-kawalerkę w Krakowie, o powierzchni zaledwie 17 metrów kwadratowych. Lokal znajduje się w "przyziemiu", czyli w piwnicy starej kamienicy.
Skąd tak niska cena?
W raporcie wskazano, że niska cena ofertowa może wynikać z wielu przyczyn. Od najpowszechniejszej - ludzkiej pomyłki w czasie wpisywania kwoty, po umyślne zaniżenie ceny by przykuć uwagę. Warto przy tym pamiętać, że podana cena ofertowa jest jedynie wartością proponowaną i różni się od ceny transakcyjnej. "Na niską cenę ofertową może mieć wpływ również stan nieruchomości. Bywa, że spadkobiercy dziedziczą nieruchomość, która nadaje się jedynie do generalnego remontu. By uniknąć problemów związanych z budową i załatwianiem formalności wolą ją sprzedać. Cena w takim przypadku jest niższa w porównaniu z ofertami sprzedaży mieszkań przeznaczonych do remontu" - czytamy.
Jak podano, do częstych przykładów ofert mieszkań z niskimi cenami należą: ogłoszenia sprzedaży mieszkań w TBS, ogłoszenia licytacji komorniczych bądź ogłoszenia dotyczące nieruchomości na wymianę z dopłatą.
Wzrost cen
Z raportu Expandera wynika, że od 2013 roku ceny mieszkań w dużych miastach wzrosły średnio o około 20 procent.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock