W obliczu rosnących cen energii większość z nas zastanawia się nad najbardziej opłacalnym sposobem ogrzania własnego domu. Metod jest oczywiście wiele, ale kluczową kwestią pozostaje wybór tej, która sprawdzi się w konkretnym przypadku. Pod uwagę trzeba brać wiele różnych czynników, w tym także koszt podłączenia instalacji oraz jej utrzymania. Czym ogrzewać dom, aby nie przepłacić? Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej!
Artykuł sponsorowany
Czym ogrzewać dom i ile to kosztuje? Porównanie różnych metod grzewczych
Wydatek związany z ogrzewaniem to najczęściej lwia część miesięcznych kosztów związanych z utrzymaniem domu. Niestety, z roku na rok ceny szybują w górę, co wymaga od właściciela nieruchomości przytomnej reakcji i podjęcia odpowiedniej decyzji. Z dylematem pod tytułem "jakie ogrzewanie do domu wybrać" mierzą się przede wszystkim ci, którzy są na etapie budowy i to w szczególności oni powinni podejść do sprawy bardzo poważnie. Decyzja związana z wyborem metody ogrzewania może w perspektywie lat kosztować naprawdę wiele lub przyczynić się do znaczących oszczędności domowego budżetu.
Zapotrzebowanie energetyczne domu - co warto wiedzieć?
Ogrzewanie domu to w naszej strefie klimatycznej konieczność. Przed wyborem konkretnego rodzaju ogrzewania należy obliczyć, jakie zapotrzebowanie na energię będzie posiadać nieruchomość. Jak się bowiem okazuje, już sam projekt budowy domu i przyjęte w nim założenia w znacznym stopniu wpływają na końcowe koszty ogrzewania. Należy wiedzieć, że zapotrzebowanie energetyczne obiektu określa się za pomocą kilowatogodzin w przełożeniu na metr kwadratowy. Ich wysokość jest uzależniona przede wszystkim od tego, jakiego typu izolacji użyto przy budowie domu.
W skali roku w przypadku budynku nieocieplonego potrzeba 120-150 kWh/mkw; budynku o standardowej izolacji termicznej - około 90 kWh/mkw; dom energooszczędny - 50 kWh/mkw; dom niskoenergetyczny - 40 kWh/mkw; budynek pasywny - 15 kWh/mkw. Porównania poszczególnych źródeł energii należy więc dokonywać w oparciu o te same parametry, w tym przede wszystkim rodzaj budownictwa i metraż nieruchomości. Tylko w taki sposób można dojść do konstruktywnych wniosków i obliczyć roczne średnie zużycie energetyczne w oparciu o systemy grzewcze zasilane takim paliwem jak m.in. gaz, prąd, pellet, pompę ciepła czy ekogroszek.
Czym ogrzewać dom i ile to kosztuje?
Analizując poszczególne rodzaje ogrzewania domu trzeba wziąć także pod uwagę to, w jakiej jednostce miar jest oferowane konkretne paliwo. Paliwa stałe kupimy zazwyczaj w tonach lub na kilogramy, płynne w litach, metrach sześciennych lub kilogramach, a jeśli chodzi o wszelkie pompy ciepła wartość określana jest najczęściej w kilowatogodzinach (kWh), ale także w megadżulach (MJ). W tym kontekście niezbędne jest wskazanie wartości energetycznych w przeliczeniu na jednostki opałowe: gaz - 10 kWh/metr sześcienny; energia elektryczna - 1 kWh; ekogroszek - 7 kWh/kg; pellet - 5 kWh/kg; pompa ciepła - 1 kWh.
Kolejnym potrzebnym elementem jest wysokość sprawności cieplnej urządzenia grzewczego, którą określa się jako procent energii włożonej w porównaniu do otrzymanej. Największą wartość osiąga tutaj pompa ciepła - 400%; następnie instalacja elektryczna - 99%; gazowa - 98%; piece na pellet - 80% oraz piece na ekogroszek - 75%.
Ostatnim czynnikiem jest naturalnie cena jednostki paliwa, która oczywiście będzie różnić się w zależności od dostawcy czy taryfy. Posiadając te trzy parametry można określić średnie zużycie paliwa w oparciu o jego rodzaj, metraż nieruchomości, a także stan izolacji domu. W tym celu należy dokonać następującego równania: (cena jednostki paliwa/wartość opałowa paliwa)/sprawność urządzenia wyrażona w procentach. Postępując według tych instrukcji otrzymamy koszt za jedną kilowatogodzinę (kWh).
Metody grzewcze - która się najbardziej opłaca?
Dotychczas jednym z najtańszych paliw były oczywiście węgiel oraz drewno, od których obecnie odchodzi się na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Ich miejsce zajmuje nowoczesne ogrzewanie domu, które jednak, w zależności od typu paliwa, znacznie różni się od siebie finalną ceną. Najdroższym obecnie rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne, chyba że wykorzystujemy do tego pompę ciepła, która posiada wysoką sprawność, a nie tradycyjne grzejniki.
Optymalnym wyjściem jest również ogrzewanie domu ekogroszkiem, mimo tego, że eksperci zapowiadają wzrost ceny tego paliwa. W tym miejscu warto zwrócić jeszcze uwagę na to, że kluczowym aspektem przy kosztach ogrzewania domu jest wykonanie dobrej izolacji, która ma wpływ na roczny wydatek na energię. Ocieplenie budynku najlepszymi materiałami na rynku, a także stworzenie odpowiedniej instalacji to podstawa, jeśli chcemy później mówić o niskich nakładach finansowych na ogrzewanie.
Jeśli posiada się takie możliwości, najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Obecnie można otrzymać na nie dotację w ramach różnych proekologicznych programów, a jeśli ktoś musi sfinansować je z własnej kieszeni warto rozważyć kredyt gotówkowy kalkulator. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w tym obszarze można także poprosić o wsparcie merytoryczne specjalistów. Eksperci mFinanse z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości i wybiorą optymalny produkt.
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe