Czym ogrzewać dom i ile to kosztuje? Porównanie różnych metod grzewczych

mat. prasowe

W obliczu rosnących cen energii większość z nas zastanawia się nad najbardziej opłacalnym sposobem ogrzania własnego domu. Metod jest oczywiście wiele, ale kluczową kwestią pozostaje wybór tej, która sprawdzi się w konkretnym przypadku. Pod uwagę trzeba brać wiele różnych czynników, w tym także koszt podłączenia instalacji oraz jej utrzymania. Czym ogrzewać dom, aby nie przepłacić? Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej!

Artykuł sponsorowany

Czym ogrzewać dom i ile to kosztuje? Porównanie różnych metod grzewczych

Wydatek związany z ogrzewaniem to najczęściej lwia część miesięcznych kosztów związanych z utrzymaniem domu. Niestety, z roku na rok ceny szybują w górę, co wymaga od właściciela nieruchomości przytomnej reakcji i podjęcia odpowiedniej decyzji. Z dylematem pod tytułem "jakie ogrzewanie do domu wybrać" mierzą się przede wszystkim ci, którzy są na etapie budowy i to w szczególności oni powinni podejść do sprawy bardzo poważnie. Decyzja związana z wyborem metody ogrzewania może w perspektywie lat kosztować naprawdę wiele lub przyczynić się do znaczących oszczędności domowego budżetu. 

Zapotrzebowanie energetyczne domu - co warto wiedzieć?

Ogrzewanie domu to w naszej strefie klimatycznej konieczność. Przed wyborem konkretnego rodzaju ogrzewania należy obliczyć, jakie zapotrzebowanie na energię będzie posiadać nieruchomość. Jak się bowiem okazuje, już sam projekt budowy domu i przyjęte w nim założenia w znacznym stopniu wpływają na końcowe koszty ogrzewania. Należy wiedzieć, że zapotrzebowanie energetyczne obiektu określa się za pomocą kilowatogodzin w przełożeniu na metr kwadratowy. Ich wysokość jest uzależniona przede wszystkim od tego, jakiego typu izolacji użyto przy budowie domu.

W skali roku w przypadku budynku nieocieplonego potrzeba 120-150 kWh/mkw; budynku o standardowej izolacji termicznej - około 90 kWh/mkw; dom energooszczędny - 50 kWh/mkw; dom niskoenergetyczny - 40 kWh/mkw; budynek pasywny - 15 kWh/mkw. Porównania poszczególnych źródeł energii należy więc dokonywać w oparciu o te same parametry, w tym przede wszystkim rodzaj budownictwa i metraż nieruchomości. Tylko w taki sposób można dojść do konstruktywnych wniosków i obliczyć roczne średnie zużycie energetyczne w oparciu o systemy grzewcze zasilane takim paliwem jak m.in. gaz, prąd, pellet, pompę ciepła czy ekogroszek. 

Czym ogrzewać dom i ile to kosztuje?

Analizując poszczególne rodzaje ogrzewania domu trzeba wziąć także pod uwagę to, w jakiej jednostce miar jest oferowane konkretne paliwo. Paliwa stałe kupimy zazwyczaj w tonach lub na kilogramy, płynne w litach, metrach sześciennych lub kilogramach, a jeśli chodzi o wszelkie pompy ciepła wartość określana jest najczęściej w kilowatogodzinach (kWh), ale także w megadżulach (MJ). W tym kontekście niezbędne jest wskazanie wartości energetycznych w przeliczeniu na jednostki opałowe: gaz - 10 kWh/metr sześcienny; energia elektryczna - 1 kWh; ekogroszek - 7 kWh/kg; pellet - 5 kWh/kg; pompa ciepła - 1 kWh.

Kolejnym potrzebnym elementem jest wysokość sprawności cieplnej urządzenia grzewczego, którą określa się jako procent energii włożonej w porównaniu do otrzymanej. Największą wartość osiąga tutaj pompa ciepła - 400%; następnie instalacja elektryczna - 99%; gazowa - 98%; piece na pellet - 80% oraz piece na ekogroszek - 75%.

Ostatnim czynnikiem jest naturalnie cena jednostki paliwa, która oczywiście będzie różnić się w zależności od dostawcy czy taryfy. Posiadając te trzy parametry można określić średnie zużycie paliwa w oparciu o jego rodzaj, metraż nieruchomości, a także stan izolacji domu. W tym celu należy dokonać następującego równania: (cena jednostki paliwa/wartość opałowa paliwa)/sprawność urządzenia wyrażona w procentach. Postępując według tych instrukcji otrzymamy koszt za jedną kilowatogodzinę (kWh).    

Metody grzewcze - która się najbardziej opłaca?

Dotychczas jednym z najtańszych paliw były oczywiście węgiel oraz drewno, od których obecnie odchodzi się na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Ich miejsce zajmuje nowoczesne ogrzewanie domu, które jednak, w zależności od typu paliwa, znacznie różni się od siebie finalną ceną. Najdroższym obecnie rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne, chyba że wykorzystujemy do tego pompę ciepła, która posiada wysoką sprawność, a nie tradycyjne grzejniki.

Optymalnym wyjściem jest również ogrzewanie domu ekogroszkiem, mimo tego, że eksperci zapowiadają wzrost ceny tego paliwa. W tym miejscu warto zwrócić jeszcze uwagę na to, że kluczowym aspektem przy kosztach ogrzewania domu jest wykonanie dobrej izolacji, która ma wpływ na roczny wydatek na energię. Ocieplenie budynku najlepszymi materiałami na rynku, a także stworzenie odpowiedniej instalacji to podstawa, jeśli chcemy później mówić o niskich nakładach finansowych na ogrzewanie.

Jeśli posiada się takie możliwości, najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Obecnie można otrzymać na nie dotację w ramach różnych proekologicznych programów, a jeśli ktoś musi sfinansować je z własnej kieszeni warto rozważyć kredyt gotówkowy kalkulator. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w tym obszarze można także poprosić o wsparcie merytoryczne specjalistów. Eksperci mFinanse z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości i wybiorą optymalny produkt. 

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek urząd. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC