Eurostat, unijny urząd statystyczny, podsumował dane na temat wzrostu cen nieruchomości w Unii Europejskiej w ostatnim kwartale 2023 roku. Ze zgromadzonych informacji wynika, że w 18 krajach ceny wzrosły porównując rok do roku, a w 8 spadły. Niestety, wśród tych rynków, gdzie ceny poszły w górę, na pierwszym miejscu jest Polska. Z kolei rynkiem, na którym najbardziej potaniały nieruchomości jest Luksemburg.
W czwartym kwartale 2023 r. ceny nieruchomości mieszkalnych mierzone przez Eurostat za pomocą "wskaźnika cen nieruchomości" spadły o 1,1 proc. w strefie euro i wzrosły o 0,2 proc. w UE w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. W trzecim kwartale 2023 roku ceny mieszkań i domów spadły odpowiednio w strefie euro i UE o 2,2 proc. i 1,1 proc.
Polska na pierwszym miejscu
Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, osiem wykazało roczny spadek cen domów w czwartym kwartale 2023 r., a osiemnaście – roczny wzrost. Największe spadki odnotowano w Luksemburgu (-14,4 proc.), Niemczech (-7,1 proc.) i Finlandii (-4,4 proc.), natomiast największe wzrosty odnotowano w Polsce (+13,0 proc.), Bułgarii (+10,1 proc.) i Chorwacji ( +9,5 proc.).
W porównaniu z poprzednim kwartałem ceny spadły w jedenastu państwach członkowskich, w jednym (Włochy) pozostały na stabilnym poziomie, a w czternastu państwach członkowskich wzrosły. Największe spadki odnotowano we Francji (-2,7 proc.), na Łotwie (-2,5 proc.) oraz w Danii i Szwecji (w obu przypadkach -2,3 proc.), natomiast największe wzrosty odnotowano w Polsce (+4,8 proc.), Chorwacji (+3,4 proc.) i Irlandii (+3,0%).
Czy w Polsce dalej będą rosnąć ceny mieszkań?
W poniedziałek, 8 kwietnia, na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt "ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart". Skierowany do konsultacji dokument, przygotowany przez resort rozwoju i technologii, dotyczy zasad wsparcia przy zaciąganiu kredytu na zakup mieszkania. Jest on następcą programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. i pojawiają się obawy, że będzie miał podobnie negatywny wpływ na rynek nieruchomości.
Czytaj także: Limity w rządowym programie. Jest projekt
Jak w rozmowie z "Faktami" TVN24 pod koniec 2023 r. zauważyła Iga Kryzińska z Agencji Nieruchomości Homfi Skutkiem ubocznym programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" był rekordowy wzrost cen nieruchomości.
- Zaczęło się to dziać w przeciągu pierwszego miesiąca, kiedy właściciele zauważyli, że mogą więcej uzyskać na sprzedaży swojej nieruchomości. Osoby, które nawet nie były zdecydowane co do sprzedaży swojej nieruchomości, stwierdziły, że spróbują - mówiła Kryzińska.
W ciągu roku mieszkania w stanie deweloperskim podrożały najbardziej w Krakowie, bo aż o 26 procent, w Trójmieście o 24 procent, a w Warszawie o 18 procent. Z kolei Wrocław czy aglomeracja katowicka to podwyżka rzędu 13 procent.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24