Przydomowe schrony będą mogły być budowane bez pozwolenia. Jak wynika z wyjaśnień resortu rozwoju i technologii, zgodnie z rządowym projektem, który jest na końcowym etapie konsultacji, budowa prywatnych bunkrów oraz ukryć doraźnych będzie wymagać jedynie zgłoszenia, zawierającego odpowiednią dokumentację techniczną.
"Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw jest na etapie rozpatrywania przez Stały Komitet Rady Ministrów" - przekazał TVN24 Biznes wydział prasowy Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Resort wyjaśnił, że "projekt ustawy, co do zasady zakłada, że wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy, z pewnymi wyjątkami, w tym m.in. w zakresie przepisów dotyczących przydomowych schronów i ukryć doraźnych które mają wejść w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy".
Przydomowy schron bez pozwolenia
"Projektowane przepisy wprowadzają definicję przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych, rozumianych jako wolnostojące budowle o powierzchni użytkowej do 35 m2 służące ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych" - wyjaśnił MRiT.
Wydział prasowy ministerstwa wskazał, że "projekt ustawy zakłada, że budowa przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych będzie wymagać zgłoszenia". Opisano również, co w takim zgłoszeniu miałoby się znaleźć.
"W celu większego ułatwienia budowy ww. obiektów zaproponowano, by do zgłoszenia budowy ww. obiektów zamiast projektu budowlanego dołączana była dokumentacja techniczna, zawierająca rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe, której zakres i treść powinna być dostosowana do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych, wykonana przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane" - podkreślił resort rozwoju.
"Szczegółowe wymagania w zakresie projektowania i budowy schronów zostaną zawarte w projekcie rozporządzenia określającego warunki techniczne dla przydomowych schronów i ukryć doraźnych" - podał MRiT.
Założenia projektu dotyczące przydomowych schronów
W uzasadnieniu projektu MRiT napisało, że zmiany w Prawie budowlanym mają na celu dalsze uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego, a także pełną cyfryzację procesu inwestycyjnego.
W uzasadnieniu projektu podano, że proponowane "zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę" ma dotyczyć:
- przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych, czyli wolnostojących budowli ochronnych o powierzchni zabudowy do 35 m2 przeznaczonych do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń, znajdującą się pod ziemią lub częściowo zagłębioną w gruncie, której obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Wskazano przy tym, że "zaproponowana powierzchnia 35 m2 jest wystarczająca dla realizacji małych schronów przydomowych zapewniających schronienie właścicielowi i członkom jego rodziny".
"Ułatwienia w realizacji takich obiektów przez osoby prywatne przewidziano w większości państw UE. Kluczowym argumentem za wprowadzeniem tego typu ułatwień dla przydomowych schronów jest fakt, że zgodnie z raportem opracowanym przez Biuro do spraw Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2017 r. tylko 1,3 proc. ludności Polski mogłoby skorzystać ze schronów. Projektowane ułatwienia mogą wpłynąć na podniesienie indywidualnego poziomu bezpieczeństwa obywateli" - podkreślił resort rozwoju w uzasadnieniu projektu.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Mike Higginson / Shutterstock.com