Zerowy PIT dla seniorów. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
TVN24 Biznes
PIT za 2022 rok. Małgorzata Samborska o uldze dla klasy średniej
PIT za 2022 rok. Małgorzata Samborska o uldze dla klasy średniejTVN24
wideo 2/4
PIT za 2022 rok. Małgorzata Samborska o uldze dla klasy średniejTVN24

Zerowy PIT dla emerytów to jedna z nowych ulg wprowadzonych w ostatnim roku. Zgodnie z obecnymi przepisami będą mogli z niej skorzystać mężczyźni, którzy przekroczyli 65. rok życia i i kobiety po 60. Jakie warunki trzeba spełnić i na co należy uważać?

Zerowy PIT dla emerytów to zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych. Ulgę tę przygotowano dla tych Polek i Polaków, którzy wciąż pracują pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Ma być ona zachętą do tego, by pozostawali aktywni zawodowo.

Zgodnie z obecnymi przepisami będą to mężczyźni, którzy przekroczyli 65. rok życia i i kobiety po 60. Warto pamiętać, że prawo do ulgi przysługuje już po przekroczeniu odpowiedniego wieku, jeszcze bez ustalonego prawa do emerytury. Co więcej, można z niej skorzystać także wówczas, gdy podatnik swoje świadczenie zawiesił.

Należy przy tym wspomnieć, że kryterium wieku jest nadrzędne nad statusem prawa do emerytury. Na przykład gdy mowa o wcześniejszej emeryturze dla pracowników służb mundurowych lub osobach, które pracowały w uciążliwych warunkach (np. hutnicy, górnicy etc.).

PIT-0 dla seniora. Warunki

Istotnym warunkiem jest, aby te osoby pomimo wieku emerytalnego podlegały ubezpieczeniom społecznym oraz mimo nabycia uprawnień, nie pobierały:

● emerytury lub renty rodzinnej z KRUS, ● emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń (żołnierzy, funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin), ● emerytury lub renty rodzinnej z FUS, ● świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej, ● uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego.

To oznacza, że z zerowego PIT nie skorzystają te osoby, które jednocześnie pracują i pobierają świadczenie emerytalne.

Przy skorzystaniu z tej ulgi zwolnione są przychody do kwoty 85 528 zł rocznie. Jednak nie wszystkie.

PIT-0 dla seniora. Dopuszczalne źródła przychodu

Z zerowego PIT-u mogą skorzystać te osoby, które spełniają powyższe warunki, a przy tym ich przychody pochodzą z jednego z następujących źródeł:

● praca na etacie (to może być umowa o pracę, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy, stosunek służbowy), ● prowadzenie firmy (opodatkowanej ryczałtem, podatkiem liniowym i skalą podatkową), ● umowa zlecenie, ● zasiłek macierzyński (w sytuacji, gdy emeryt przyjął na wychowanie dziecko i pobierał to świadczenie).

Zerowy PIT dla emeryta nie przy tych źródłach dochodu

Z PIT-0 nie będą mogli skorzystać ci seniorzy, którzy osiągają przychody z następujących źródeł:  ● umowa o dzieło, ● prawa autorskie, ● najem, ● zasiłek chorobowy.

- Nie wyklucza to jednak sytuacji, w której senior osiąga przychody np. z umowy o pracę i w tym zakresie korzysta z ulgi dla seniora i jednocześnie wynajmuje mieszkanie w ramach najmu prywatnego i przychody z tego tytułu opodatkowuje ryczałtem. Czyli osiąganie przychodów z najmu lub umowy o dzieło nie powinno całkowicie wykluczać korzystanie z ulgi dla seniora - wyjaśnia Jakub Owczarek, manager i radca prawny z kancelarii Filipiak Babicz Tax.

PIT-0 dla seniora na wniosek

Osoby, które zechcą skorzystać z zerowego PIT, muszą złożyć wniosek u pracodawcy. Pracujący senior może uwzględnić zerową stawkę podatku w trakcie roku podatkowego - na etapie zaliczek na podatek dochodowy lub dopiero przy rozliczeniu rocznym.

PIT-0, kiedy ta forma jest opłacalna?

Jak wspomnieliśmy, ulga wynosi 85 528 złotych, a maksymalny limit zwolnionych przychodów może wynieść 115 528 zł. To z powodu kwoty wolnej od podatku, która wynosi 30 tys. zł.

PIT-0 nie dla każdego pracującego seniora 

Osoby, które otrzymały wynagrodzenie, odprawę emerytalną, nagrodę jubileuszową oraz inne świadczenia po pobraniu pierwszej emerytury nie mogą skorzystać z ulgi.

- Istotny w tym kontekście jest moment otrzymania pierwszej emerytury. Zwracamy uwagę, że wypłata ww. świadczeń po dacie pobrania pierwszej emerytury skutkuje brakiem możliwości skorzystania z ulgi – wskazuje Jakub Owczarek.

Przedsiębiorca emeryt, jaką formę powinien wybrać?

Kwestią indywidualną jest to, czy warto skorzystać z tej ulgi. W niektórych przypadkach bardziej opłacalne będzie jednoczesne pobieranie emerytury i opłacanie podatku dochodowego. To dlatego, że przy zerowym PIT trzeba będzie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

Jak wspomnieliśmy, działalność gospodarcza osoby, która chciałaby skorzystać z tej ulgi, może być opodatkowana ryczałtem, skalą podatkową lub podatkiem liniowym. O przykładowe wyliczenia dla zastosowania zerowej stawki podatku przez emeryta przedsiębiorcę i przy zastosowania różnych form opodatkowania poprosiliśmy inFakt, firmę z branży księgowo-technologicznej.

Emeryt przedsiębiorca PIT-0 stosuje

- Załóżmy, że taka osoba w trakcie roku osiągnęła przychód na poziomie 65 tysięcy zł. Wówczas całość będzie zwolniona z opodatkowania. Mogłoby się wydawać, że w takim przypadku forma opodatkowania nie ma znaczenia. Jednak jest ona kluczowa ze względu na składkę zdrowotną - wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFaktu.

W ciągu roku przedsiębiorca odprowadza składki emerytalne i rentowe w łącznej wysokości 13 741,32 zł.

W konsekwencji składka zdrowotna wraz ze składkami emerytalnymi i rentowymi w poszczególnych formach opodatkowania rocznie wyniesie:

●     skala podatkowa –  18,4 tys. zł; ●     podatek liniowy – 17,5 tys. zł (przy minimalnej składce zdrowotnej na rok składkowy 2023); ●     ryczałt (8,5 proc.) – 21,3 tys. zł.

- Widać, że przy takim przychodzie najkorzystniejszy będzie podatek liniowy. Jednak wielu podatników mogłoby dokonać błędnej oceny i uznać, że to skala będzie odpowiednią formą - zauważa Piotr Juszczyk. - To z powodu kwoty wolnej od podatku, która wynosi 30 tys. zł i niskiej stawki dla pierwszego progu podatkowego. Jednak to na podatku liniowym przedsiębiorca emeryt zapłaci najniższą składkę zdrowotną. Różnica wyniesie prawie tysiąc zł - dodaje.

Gdy przedsiębiorca nie korzysta z PIT-0

Załóżmy, że ten sam przedsiębiorca, z tym samym przychodem w wysokości 65 tys. zł, nie skorzystał z ulgi PIT-0 i nie musi opłacać składek emerytalnych i rentowych (dla uproszczenia nie bierzemy pod uwagę kosztów prowadzenia działalności).

Przychody w kwocie 65 tys. zł będą już w całości opodatkowane. Obciążenie składką zdrowotną i podatkiem wyniesie:

● skala podatkowa – ok. 13,7 tys. zł; ● podatek liniowy – ok. 14,7 tys. zł; ● ryczałt (8,5%) – ok. 12,7 tys. zł.

- Widać, że bez zastosowania PIT-0 dla przedsiębiorcy emeryta najkorzystniejszą formą opodatkowania będzie ryczałt. Jednocześnie wybierając ryczałt i nie korzystając z ulgi, emeryt zyskuje aż 4,8 tys. zł względem sytuacji opisanej w pierwszym przykładzie - czyli zastosowania ulgi przy podatku liniowym - wskazuje ekspert inFaktu.

Juszczyk dodaje także, że emeryt pobierając świadczenie, np. w wysokości 2,5 tys. zł, korzysta z kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł. - W konsekwencji rocznie emeryt ma blisko 35 tys. więcej w kieszeni. Oczywiście, odkładając emeryturę w czasie, podwyższamy ją w przyszłości, gdy zaczniemy z niej korzystać - podsumowuje.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W najbliższych godzinach, podczas zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu, zapadną decyzje dotyczące byłych członków zarządu z Danielem Obajtkiem na czele, a także rady nadzorczej. Projekty uchwał o podziale zysku, w tym wysokości dywidendy za 2023 r. - to kolejne punkty porządku obrad.

Sądny dzień dla Obajtka. Dziś zapadną kluczowe decyzje

Sądny dzień dla Obajtka. Dziś zapadną kluczowe decyzje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat niemal 160 miliardów złotych - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta zastanawia się, czy w związku z tym "wzrosną składki czy podatki".

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w maju 2024 roku wyniosła 5,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 5,1 procent.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy frankowej, która ma wspomóc zawieranie ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich - przekazała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości Aneta Wiewiórowska-Domagalska. Dodała, że resort planuje też zmiany prawne, które mają uprościć i przyspieszyć postępowania sądowe w tych sprawach.

Trwają prace nad projektem ustawy frankowej

Trwają prace nad projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

Największe wytwórnie płytowe na świecie pozywają dwa start-upy zajmujące się sztuczną inteligencją (AI) w związku z domniemanym naruszeniem praw autorskich - podał portal stacji BBC. Dodał, że chodzi o firmy takie jak Sony Music, Universal Music Group i Warner Records, według których Suno i Udio dopuściły się naruszenia praw autorskich na "niemal niewyobrażalną skalę".

Sztuczna inteligencja kontra muzyczni giganci. Szykuje się batalia sądowa

Sztuczna inteligencja kontra muzyczni giganci. Szykuje się batalia sądowa

Źródło:
BBC

Instytuty badawcze Polskiej Akademii Nauk i Łukasiewicza dostaną 50 milionów euro na realizację projektu przyczyniającego się do powstania nowych technologii dla wielu kluczowych branż we współczesnej gospodarce - przekazał wtorkowy "Puls Biznesu".

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Źródło:
PAP

W poniedziałek rosyjska filia Bank of China ogłosiła wstrzymanie współpracy ze wszystkimi bankami w Rosji, które zostały objęte sankcjami przez Stany Zjednoczone - przekazał rosyjski dziennik "Kommiersant". Jak wskazują eksperci, decyzja zwiększy ryzyko oszustw bankowych oraz ograniczy kontrolę państwa nad sektorem bankowym.

Media: Bank of China wstrzymuje współpracę z rosyjskimi bankami

Media: Bank of China wstrzymuje współpracę z rosyjskimi bankami

Źródło:
PAP

Przybywa hoteli w całej Polsce, a najwięcej inwestycji jest planowanych w Warszawie, gdzie nowe hotele zaoferują niemal 2 tysiące pokoi - informuje "Rzeczpospolita". Z dziennika dowiadujemy się jednak, że na spadek cen noclegów nie ma co liczyć .

Rynek hotelowy kwitnie, ale "taniej nie będzie"

Rynek hotelowy kwitnie, ale "taniej nie będzie"

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy - odpowiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek, pytany przez dziennikarzy o przyszłość CPK.

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk odwołał Gertrudę Uścińską ze składu rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego - przekazał bank. Do rady powołano Marka Hermacha.

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Źródło:
PAP

We wtorek, 25 czerwca, odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu. Zarząd spółki przedstawił projekty uchwał, które zakładają między innymi nieudzielenie absolutorium za 2023 rok wszystkim byłym członkom zarządu, w tym byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie między innymi brak premii.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Źródło:
PAP

W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez byłego dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - powiadomił prokurator Mariusz Marciniak. W sprawie byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest ono na etapie wstępnego rozpoznania. To pokłosie raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Źródło:
PAP

- Mamy "kłopot natury politycznej" z kolejną, czwartą edycją Funduszy Norweskich. Związany jest z postawą Węgier - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Źródło:
PAP

Dziesięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy w sprawie oszustw dokonywanych przy sprzedaży towarów przez internet - powiadomiło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. W fałszywych sklepach mogło dokonać zakupów około 6,7 tysiąca pokrzywdzonych, a straty liczone są w milionach złotych.

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Źródło:
PAP

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej zdecydowali w poniedziałek o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 miliarda euro zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Pieniądze zasilą obrońców Ukrainy - poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Źródło:
PAP

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Chiny i Unia Europejska (UE) zgodziły się rozpocząć rozmowy na temat planowanego nałożenia ceł na produkowane w Państwie Środka pojazdy elektryczne (EV) - poinformował portal stacji CNN, powołując się na wysokich rangą urzędników obu stron.

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Źródło:
CNN

Według Komisji Europejskiej (KE) firma Apple może naruszać Akt o Usługach Cyfrowych (DMA). Problemem jest sklep z aplikacjami App Store, który uniemożliwia ich twórcom przekierowywanie klientów do tańszych ofert. Apple to pierwsza platforma, której Bruksela zarzuca łamanie DMA.

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2024 roku wzrosła o 5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,4 procent rok do roku.

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 roku spadła o 6,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy zgodnie przyznają, że wyniki budowlanki nie napawają optymizmem, a na odbicie trzeba będzie poczekać.

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenia akcjonariuszy otwiera państwowym spółkom drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych menadżerów - powiedziała profesor Katarzyna Bilewska z wydziału prawa UW. Profesor prawa Michał Romanowski spodziewa się wręcz wysypu zawiadomień do prokuratury.

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Źródło:
PAP

Liczba osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) za jazdę bez biletu wynosi obecnie 290,6 tysiąca, a ich łączny dług sięga prawie 417,8 miliona złotych - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Milionowe długi gapowiczów

Milionowe długi gapowiczów

Źródło:
PAP