Globalny system płatniczy SWIFT zapewnił, że będzie gotowy na dostosowanie się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej o odcięciu niektórych rosyjskich banków - poinformowało kierownictwo systemu w oświadczeniu, które zacytowała stacja NBC.
"Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły organizacji, które zostaną objęte nowymi środkami, i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych" - napisał SWIFT w oświadczeniu.
Sankcje na Rosję a system SWIFT - oświadczenie przywódców Zachodu
W sobotę wieczorem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że zaproponuje przywódcom Unii Europejskiej usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT, uderzenie w rosyjskich oligarchów oraz w bank centralny Rosji.
Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej przedstawili zapowiedź sankcji gospodarczych dotyczących Rosji, wśród których wymienili między innymi wyłączenie niektórych rosyjskich banków z systemu SWIFT czy działania przeciwko osobom odpowiedzialnym za agresję na Ukrainę. We wspólnym oświadczeniu napisali, że "potępiają wojnę z wyboru Putina i ataki na suwerenny naród Ukrainy".
"Rosja stała się gospodarczym i finansowym pariasem"
Wspólne nałożenie przez USA, UE i innych sojuszników kolejnych sankcji na Rosję, włącznie z wyłączeniem części rosyjskich banków z globalnego systemu SWIFT oraz odebraniem rosyjskiemu bankowi centralnemu możliwości obrony rubla sprawiło, że Rosja stała się gospodarczym i finansowym pariasem - powiedział w sobotę wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji.
Zapowiedział, że skutki sankcji będą natychmiastowe, a rubel zaliczy potężny spadek. Restrykcje wciąż nie są gotowe, lecz powinny wejść w życie w najbliższych dniach.
Wyłączenie z systemu SWIFT przez niektórych jest nazywany "opcją atomową".
Co to jest SWIFT?
SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to globalny system wymiany informacji i rozliczeń finansowych. To, że Rosja może zostać odłączona od SWIFT, sugerowali w ostatnich tygodniach amerykańscy ustawodawcy. Rosjanie odpowiadali z kolei, że gdyby do tego doszło, to dostawy ropy, gazu i metali do Europy zostałyby zablokowane.
System SWIFT używany jest przez ponad 11 tysięcy instytucji finansowych do wysyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych. Pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi. "Ponieważ nie ma akceptowanej na całym świecie alternatywy, SWIFT ma zasadnicze znaczenie dla globalnych finansów" - pisze CNN.
Czytaj także: JAK DZIAŁA SYSTEM SWIFT I CO MOŻE STRACIĆ ROSJA? >>>
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Pavel Sapozhnikov/Shutterstock