Właściciel "Rzeczpospolitej" w kłopotach

TVN24 Biznes

rp.plWspółwłaściel "Rzeczpospolitej" ma coraz mniejsze przychody

Mecom, brytyjski fundusz inwestycyjny działający na rynku mediów europejskich, współwłaściciel "Rzeczpospolitej", ogłosił swoje wyniki finansowe za pierwsze cztery miesiące bieżącego roku. Z raportu wynika, że spółka zanotowała 14-procentowy spadek przychodów. W Polsce spadły one o 13 proc. - podał portal wirtualnemedia.pl, powołując się na doniesienia dziennika "The Guardian".

Między 1 stycznia a 30 kwietnia 2009 roku o 22 procent zmniejszyły się także przychody grupy z reklam. W Holandii firma zanotowała pod tym względem spadek o 22 procent, w Danii o 25 procent, w Norwegii o 20 procent, a w Polsce (m.in. Media Regionalne i Rzeczpospolita) o 13 procent.

- Obecnie istnieją oznaki, że tempo spadku - od najgorszego miesiąca jakim był luty - zmniejsza się i jest większa stabilność, szczególnie w naszych holenderskich i norweskich działach - podał Mecom w raporcie.

Dzięki pozbyciu się wielu udziałów, Mecom znacząco obniżył od początku roku ciężar swojego zadłużenia (o 126,7 mln euro, do poziomu 565,5 mln euro). Z kolei w całym obecnym roku grupa chce zaoszczędzić co najmniej 75 milionów euro, co ma złagodzić spodziewany spadek przychodów z reklam.

W ubiegłym miesiącu firma ujawniła, że o 7 procent zredukowała zatrudnienie, co przełożyło się na ponad 800 zwolnionych osób, a w 2009 roku planuje zlikwidowanie kolejnych 500 etatów.

Mecom w Polsce ma 51 proc. udziałów w spółce Presspublica, która wydaje "Rzeczpospolitą", "Życie Warszawy" i "Parkiet", jest też właścicielem spółki Media Regionalne, wydawcy kilku gazet lokalnych. Prowadzi rozmowy o sprzedaży tych tych aktywów z chętnymi na zakup od Skarbu Państwa spółki PW Rzeczpospolita, która z kolei jest właścicielem 49 proc. Presspublik. Pod koniec kwietnia Ministerstwo Skarbu państwa wybralo do dalszych negocjacji Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, właściciela "Superekspresu".

Na początku grudnia 2008 roku ministerstwo skarbu zaprosiło do rokowań w sprawie sprzedaży 85 proc. akcji PW "Rzeczpospolita". W styczniu resort dopuścił do badania spółki: Platformę Mediową Point Group, Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, Axel Springer Polska oraz czeską Respekt Media. 18 marca wiążące oferty przedstawiły dwie pierwsze firmy, natomiast Axel Springer Polska oraz czeska spółka Respekt Media zrezygnowały ze starań o zakup PW "Rzeczpospolita".

Źródło: wirtualnemedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: rp.pl