Poprosiłem Krajową Administrację Skarbową (KAS) o kontrolę rozliczeń podatkowych w przedsięwzięciach związanych z Januszem Palikotem - przekazał sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń.
"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej doniesieniami o możliwości utraty środków przez osoby, które dały się namówić na reklamowane przez Janusza Palikota usługi poprosiłem KAS o kontrolę rozliczeń podatkowych w przedsięwzięciach związanych z Palikotem" - napisał na Twitterze Soboń.
W kolejnym wpisie dodał: "Według doniesień medialnych sprawa może dotyczyć ok 10 tysięcy osób, które zainwestowały swoje oszczędności - 140 mln zł. Bardzo niepokojące są też kolejne informacje o problemach z płatnościami podwykonawcom i pracownikom oraz danin na rzecz Skarbu Państwa". Zakończył, umieszczając hasztag "#NiedlaAmberGold2".
KAS poinformowała na Twitterze, że wpływające w tej sprawie informacje poddawane są analizie.
"Jednak z uwagi na ograniczenia prawne nie informujemy o wynikach działań organów KAS w indywidualnych sprawach" - napisano.
Rzecznik Finansowy pisał do KNF i UOKiK w sprawie "Skarbca Palikota"
Na początku czerwca Rzecznik Finansowy dr Bohdan Pretkiel wystąpił do Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z pismami wskazującymi na szereg wątpliwości dotyczących "Skarbca Palikota".
Jak napisano w informacji prasowej, RF "zwrócił uwagę m.in. na:
- wątpliwości dotyczące tego, czy 'Skarbiec Palikota' nie wprowadza inwestorów w błąd, posługując się terminologią charakterystyczną dla finansowania społecznościowego (crowdfunding pożyczkowy), pomimo zastrzeżeń w dokumentacji ofertowej, że pożyczki oferowane w ramach 'Skarbca Palikota' nie są taką działalnością. Może to prowadzić do sytuacji, w której potencjalny pożyczkobiorca jest przekonany, że taki projekt realizowany jest zgodnie z rozporządzeniem 2020/1503 w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz ustawą o finansowaniu społecznościowym, a inwestorowi przysługują prawa wynikające z tych aktów prawnych; - wątpliwości dotyczące tego, czy spółka oferująca pożyczki w ramach 'Skarbca Palikota' rzeczywiście prowadziła szeroką i długoletnią działalność w branży alkoholowej (formalnie dopiero od 11 stycznia 2023 r. Spółka zajmuje się działalnością związaną z branżą alkoholową); - wątpliwości sytuacji finansowej spółki oferującej pożyczki w ramach "Skarbca Palikota" (brak złożonych sprawozdań finansowych); - wątpliwości dotyczące przyjętego modelu finansowania 'Skarbca Palikota', który w ocenie Rzecznika Finansowego ma na celu uniknięcie podania pełnych i rzetelnych informacji o podmiocie oraz jego sytuacji finansowej".
Grupa Manufaktura Piwa Wódki i Wina, zarządzana przez Janusza Palikota, zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą wysokogatunkowych wyrobów alkoholowych, obejmujących piwa oraz alkohole wysokoprocentowe, a także piw i innych napojów bezalkoholowych. Firma planowała wejść na rynek NewConnect.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24