Unijna dyscyplina się chwieje

Najnowsze

Aktualizacja:
EPASzef MFW: słabną globalne wysiłki, żeby okiełznać kryzys

Występując w środę na forum Parlamentu Europejskiego dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn ostrzegł, że niektóre państwa mogą zaprzepaścić okazję do zreformowania światowego systemu finansowego. A Komisja Europejska skrytykowała Wielką Brytanię za niechęć do naprawy finansów państwa.

- Wielka Brytania musi rozwiać niepewność co do planu redukcji jej deficutu - podała Komisja europejska. Wysokośc deficytu budżetowego Wielkiej Brytanii prognozowana jest na 178 mld funtów, czyli 12,6 proc. PKB.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że brytyjskie wytyczne fiskalne nie gwarantują redukcji deficytu budżetowego do mniej niż 3 procent Produktu Krajowego Brutto w wymaganym przez UE terminie 2014-15 roku. Brytyjczycy zdecydowali się jednak pójść własną drogą i w latach 2014-2015 zbić deficyt do 4,7 proc.

Zdaniem komisji, Niemcy, Francja, Hiszpania i Włochy także powinny wykorzystać ożywienie gospodarcze do obniżenia swoich deficytów.

Raport Komisji pokazuje, że hiszpański plan zmniejszenia deficytu budżetowego do 3 proc. PKB z 11,4 proc. PKB w 2009 roku oparty jest na "wyraźnie" optymistycznej prognozie wzrostu gospodarczego.

Możemy zaprzepaścić szansę

Tymczasem występując w środę na forum Parlamentu Europejskiego dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn ostrzegł, że państwa mogą zaprzepaścić okazję do zreformowania światowego systemu finansowego.

Według niego, słabną globalne wysiłki na rzecz przebudowy światowej gospodarki i nadzoru finansowego, będące odpowiedzią na dotkliwy kryzys.

Jak zaznaczył szef MFW, jeśli zawiedzie międzynarodowa współpraca, poszczególne państwa "pójdą własną drogą" w tworzeniu niezbędnych regulacji i może to być szkodliwe dla gospodarki światowej.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: EPA