"Ubezpieczyciele odrobili lekcję z 1997 r.". Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Źródło:
tvn24.pl
Ludzie chodzą i oglądają jakie zniszczenia spowodowała powódź
Ludzie chodzą i oglądają jakie zniszczenia spowodowała powódźTVN24
wideo 2/6
Ludzie chodzą i oglądają jakie zniszczenia spowodowała powódźTVN24

Osoby, które zostały poszkodowane w powodzi, chcące ubiegać się o odszkodowanie, powinny przede wszystkim udokumentować szkody - dowiadujemy się w Biurze Rzecznika Finansowego. - Ubezpieczyciele przygotowali się do działania. Potrafią w miarę szybko i sprawnie likwidować szkody, wypłacają zaliczki, mają mobilne punkty obsługi - zapewnia Aleksander Daszewski z BFR.

Co zrobić, jeśli chcemy ubiegać się o odszkodowanie? Biuro Rzecznika Finansowego przygotowało w tej sprawie poradnik.

-> minimalizuj rozmiary szkody; -> zrób dokumentację zdjęciową; -> powiadom ubezpieczyciela; -> nie musisz czekać na pojawienie się rzeczoznawcy.

Należy zadbać o "minimalizowanie rozmiarów szkody", czyli np. wyłączyć instalację elektryczną i gazową, zabezpieczyć sieć kanalizacyjną lub szambo. Jeśli jest taka możliwość – przenieść rzeczy do innej, wyżej położonej części domu czy innego budynku, gdzie nie będzie ryzyka ich dalszego zniszczenia.

Co jeszcze? "Na każdym etapie prac związanych z ratowaniem i zabezpieczeniem mienia warto również, w miarę możliwości, wykonywać dokumentację zdjęciową, która odzwierciedli stan pierwotny oraz czynności ratunkowe" - czytamy. To ważne, bo, jak zauważa BRF, im więcej zdjęć pokazujących zniszczenia zrobimy, tym ubezpieczyciel będzie miał mniej podstaw do kwestionowania rozmiarów szkody. - Mogą to być zdjęcia pokazujące skalę zniszczeń oraz konkretne przedmioty, które zostały zniszczone - podsuwa Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Warto jak najszybciej - gdy będzie taka możliwość - powiadomić ubezpieczyciela o szkodzie.

Na naprawy czy usuwanie skutków zalania nie trzeba czekać do pojawienia się rzeczoznawcy przysłanego przez ubezpieczyciela. -  Można zacząć od razu sprzątać – mówi Durska z PIU. zadbajmy o to, by straty się nie powiększały. Jeśli np. trzeba zakupić plandeki, wykonać drobne prace remontowe, to zróbmy to, nie zwlekając. Zbierajmy wszelkie paragony, tak by ubezpieczyciel mógł oddać nam pieniądze. W przypadku prostych szkód wypłata może być zrealizowana bardzo szybko na podstawie zdjęć, bez konieczności oględzin przez rzeczoznawcę. Część ubezpieczycieli będzie, też wypłacała zaliczki na pokrycie pierwszych wydatków. Jeśli konieczne są większe prace remontowe, poinformujmy o tym ubezpieczyciela i ustalmy z nim sposób postępowania - wymienia.

Jeśli usuwaniem szkód zajmują się służby, warto w miarę możliwości uzyskać nich stosowne zaświadczenie o przeprowadzonych akcjach ratunkowych, zabezpieczających mienie lub informacji o stwierdzonych stratach. 

Nie czas na szukanie polisy

- Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią jest nadal ochrona życia i zdrowia - podkreśla Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Przede wszystkim więc słuchajmy poleceń służb. Jeśli z danego miejsca trzeba się ewakuować, zróbmy to. Na szacowanie strat przyjdzie czas, gdy opadnie woda i będzie można bezpiecznie wrócić na miejsce - apeluje.

Dodaje, żeby w pierwszej kolejności poinformować ubezpieczyciela o sytuacji. - Ubezpieczyciele wzmocnili obsadę call center. Niektórzy wysyłają smsy do swoich klientów mieszkających na zagrożonym obszarze z informacjami, co należy zrobić. Instruują krok po kroku - mówi Durska.

- Na razie zgłoszeń nie ma, ci ludzie walczą o to, żeby zabezpieczyć swój dobytek. Nie szukają polisy, kiedy w domu stoi woda. Dopiero, kiedy opadnie, przekonają się co się stało - komentuje Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Finansowego.  

Daszewski podkreśla, że zakłady ubezpieczeń działają sprawnie. - Trzeba je pochwalić, odrobiły lekcje i przygotowały się do takich sytuacji - stwierdza. - Wiele nauczyła je powódź z 1997 r., ale też inne kataklizmy, których w ostatnich latach było sporo. Ubezpieczyciele przygotowali się do działania. Potrafią w miarę szybko i sprawnie likwidować szkody, wypłacają zaliczki, mają mobilne punkty obsługi.

Potwierdza to komunikat PZU - jeden z największych ubezpieczycieli poinformował, że otrzymał ponad 3 tys. zgłoszeń od poszkodowanych, a pierwsze zaliczki wypłacono już w niedzielę. Mobilne biura i eksperci są już na Dolnym Śląsku.

- Ryzyko powodzi jest jednym z podstawowych ryzyk ubezpieczeniowych, te roszczenia będą uznawane - dodaje Daszewski. Czy spodziewa się jakiś problemów związanych z wypłatami odszkodowań? - Mogą być jakieś przepychanki dotyczące wysokości wypłacanego odszkodowania, ale co do zasady spodziewam się sprawnego działania ubezpieczycieli. 

Co w takiej sytacji? Decyzję ubezpieczyciela można zareklamować. Aby to zrobić, należy poprosić zakład ubezpieczeń o dokładny kosztorys pokazujący jak odszkodowanie zostało wyliczone. To pozwoli dowiedzieć się, jakie elementy zostały uwzględnione, a jakie nie oraz jak zostały wycenione zniszczone elementy. Zakład ubezpieczeń jest ustawowo zobowiązany do przekazania nam wszystkich interesujących nas informacji związanych z postępowaniem odszkodowawczym.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Maciej Kulczyński

Pozostałe wiadomości

Wprowadzamy stawkę 0 proc. VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych w ramach pomocy poszkodowanym wskutek powodzi - ogłosił na portalu X minister finansów Andrzej Domański. Zerową stawką będą objęte darowizny przekazywane od 12 września do 31 grudnia 2024 roku.

Darowizny dla powodzian będą zwolnione z VAT

Darowizny dla powodzian będą zwolnione z VAT

Źródło:
PAP, X

Właścicielom pensjonatu w Lądku-Zdroju udało się ewakuować przed powodzią, ale mierzą się teraz ze skutkami kataklizmu. - To było całe ich życie. W jedno popołudnie wszystko legło w gruzach - mówi nam pani Anna, siostra poszkodowanego.

Stracili dom i źródło zarobku. "Brat się rozpłakał, kiedy mnie usłyszał"

Stracili dom i źródło zarobku. "Brat się rozpłakał, kiedy mnie usłyszał"

Źródło:
tvn24.pl

Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Wicepremier oraz szef resortu obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się z apelem do pracodawców w sprawie ochotników, którzy działają w OSP i WOT. - Prosimy o zwolnienie ich z pracy. Prosimy o to, żeby nie musieli przychodzić, jeżeli biorą udział w akcji, a są z różnych województw - powiedział Kosiniak-Kamysz podczas spotkania powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

"Prosimy o zwolnienie ich z pracy". Apel wicepremiera

"Prosimy o zwolnienie ich z pracy". Apel wicepremiera

Źródło:
tvn24.pl

Na terenach objętych powodziami doszło do poważnych strat w produkcji roślinnej oraz paszach. Najbardziej ucierpiały województwa opolskie i dolnośląskie - przekazał szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski. Minister podkreślił też, że resort zamierza zwiększyć środki na fundusz strat, wspierający gospodarstwa dotknięte klęskami.

Minister rolnictwa o "poważnych zniszczeniach"

Minister rolnictwa o "poważnych zniszczeniach"

Źródło:
PAP

Do 10 tysięcy złotych natychmiastowej pomocy doraźnej dla osoby samotnej lub rodziny - to jedna z form wsparcia, która przysługuje powodzianom. Oprócz tego osoby poszkodowane przez powodzie będą mogły liczyć na 100 tysięcy złotych na remont mieszkania lub odbudowę pomieszczeń gospodarczych oraz 200 tysięcy złotych na odbudowę budynków mieszkalnych. Oto jak złożyć wniosek.

Rządowa pomoc dla powodzian. Jak złożyć wniosek?

Rządowa pomoc dla powodzian. Jak złożyć wniosek?

Źródło:
PAP

Opłata sklepów za marnowaną żywność wzrośnie z 10 do 50 groszy za kilogram - wynika z projektu ustawy przygotowanego przez resort rolnictwa. Projektowane przepisy zakładają również surowe kary za niewniesienie takiej opłaty oraz niezrealizowanie kampanii edukacyjno-informacyjnych.

Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Trwają prace nad projektem

Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Trwają prace nad projektem

Źródło:
PAP

Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja występuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Obecna sytuacja dotknęła także sieci handlowe. Wiele z nich podjęło decyzje o zamknięciu w poniedziałek niektórych swoich sklepów.

"Nie mamy możliwości dotarcia do niektórych placówek". Sytuacja w sieciach handlowych

"Nie mamy możliwości dotarcia do niektórych placówek". Sytuacja w sieciach handlowych

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczas żaden z zakładów ZPC Otmuchów, w tym główny położony w Nysie, nie został zalany - przekazała spółka w komunikacie. Jak dodano, do tej pory nie odnotowano istotnych strat finansowych, jednakże ryzyko zalania zakładów w Otmuchowie i Nysie nadal jest wysokie.

Zakłady ZPC Otmuchów mogą zostać zalane. Jest oświadczenie spółki

Zakłady ZPC Otmuchów mogą zostać zalane. Jest oświadczenie spółki

Źródło:
PAP

Klienci Santander Bank Polska informują o problemach z logowaniem i aplikacją mobilną. Bank jeszcze nie wydał komunikatu w tej sprawie.

Klienci informują o awarii w dużym banku

Klienci informują o awarii w dużym banku

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek po południu większość głównych indeksów warszawskiej giełdy zniżkuje. W WIG20 największą przeceną dalej objęte są akcje PZU. "Zwracamy uwagę, że dzisiejszy spadek indeksu WIG20 związany jest w głównej mierze z odcięciem dywidendy w notowaniach akcji PZU" - napisali analitycy Biura Maklerskiego BNP Paribas.

Spadki na giełdzie. W WIG20 najsłabsze PZU

Spadki na giełdzie. W WIG20 najsłabsze PZU

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Każdy dotknięty powodzią będzie mógł zgłosić się do władz gminy, tam gdzie mieszka, gdzie poniósł straty, po pomoc wynoszącą 8 tysięcy plus 2 tysiące złotych - mówił premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Według zapewnień szefa rządu pomoc ma być bezzwrotna. Premier zapowiedział, że będzie można otrzymać nawet 200 tysięcy zł na odbudowę budynków mieszkalnych.

Pomoc dla powodzian. Donald Tusk podaje kwotę

Pomoc dla powodzian. Donald Tusk podaje kwotę

Źródło:
TVN24

Inflacja bazowa w sierpniu 2024 roku wyniosła 3,7 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski (NBP). Dodał, że w ujęciu miesiąc do miesiąca była na poziomie 0,3 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
PAP

Prewencyjnie w sklepach zabezpieczono wszelkie sprzęty IT. Obecnie według naszych informacji zamkniętych lub czasowo zamkniętych jest łącznie około 80 placówek, głównie w okolicy Kłodzka - przekazała dla biznesowej redakcji tvn24.pl Katarzyna Przewęzikowska z biura prasowego Żabki. Jak dodała, sklepy są zamykane z powodu zalania, braku prądu czy w związku z zarządzeniem przez służby ewakuacji.

Największa sieć franczyzowa w Polsce liczy straty. Popularne sklepy pod wodą

Największa sieć franczyzowa w Polsce liczy straty. Popularne sklepy pod wodą

Źródło:
tvn24.pl

Polski Czerwony Krzyż, Caritas i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazują wsparcie i organizują zbiórki na rzecz powodzian. Ale nie tylko fundacje, również prywatne firmy starają się pomagać osobom na zalanych terenach.

Pomoc dla powodzian. Tak wspierają organizacje i firmy

Pomoc dla powodzian. Tak wspierają organizacje i firmy

Źródło:
tvn24.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że poszkodowani w powodzi przedsiębiorcy mogą otrzymać ulgi w spłacie składek do ZUS. Dostępne rozwiązania to między innymi odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty. Sprawę można załatwić bez wychodzenia z domu.

Na to mogą liczyć poszkodowani w powodzi przedsiębiorcy. ZUS przypomina

Na to mogą liczyć poszkodowani w powodzi przedsiębiorcy. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zabezpieczenie pracowników od strony socjalnej - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, prezeska HR na Szpilkach. - Jeśli pracodawca jest zalany, dotknięty powodzią, to być może nie będzie mieć takich możliwości, aby pomóc pracownikom - zastrzega.

Prawa i obowiązki pracowników i przedsiębiorców w czasie powodzi

Prawa i obowiązki pracowników i przedsiębiorców w czasie powodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała dotację dla obszarów dotkniętych powodzią w wysokości 21 milionów złotych. Dodała, że przewidziano także niskooprocentowane pożyczki w wysokości około 100 milionów złotych.

Dotacje i pożyczki. Ministra klimatu zapowiada wsparcie

Dotacje i pożyczki. Ministra klimatu zapowiada wsparcie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zalane mieszkania, budynki gospodarcze czy mienie ruchome to dramatyczne skutki niżu genueńskiego Boris, który od piątku odpowiada za niezwykle intensywne opady deszczu. Sytuacja na południu Polski nadal jest niebezpieczna, jednak już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po lokalnej powodzi lub podtopieniu.

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Źródło:
tvn24.pl

Zasiłki dla poszkodowanych, usprawiedliwienie absencji w pracy, mobilizacja wojska, a w ostateczności stan nadzwyczajny – takie rozwiązania prawne przewidziano na wypadek powodzi - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Powódź i specjalne procedury. Jakie rozwiązania przewiduje prawo

Powódź i specjalne procedury. Jakie rozwiązania przewiduje prawo

Źródło:
PAP

Niemcy zaczęli tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych. Ma to potrwać co najmniej pół roku. Ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser zapewniła na łamach "Bild am Sonntag", że kontrole nie spowodują długich kolejek. Kontrole mają być ukierunkowane na zwalczanie przestępczości transgranicznej i ograniczanie nielegalnej migracji.

Ruszają kontrole na niemieckich granicach

Ruszają kontrole na niemieckich granicach

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył łącznie ponad 238 milionów złotych na spółkę Iveco Poland oraz 10 dystrybutorów samochodów ciężarowych - poinformował UOKiK w komunikacie prasowym. Jak podano, przedsiębiorcy w niedozwolony sposób podzielili rynek, ustalali również ceny sprzedawanych pojazdów. Z zarzutami UOKiK nie zgadza się spółka Iveco Poland, która "przygotowuje się do obrony z użyciem wszelkich przewidzianych prawem środków".

"Kartel przy sprzedaży ciężarówek". Mieli dzielić rynek i ustalać między sobą ceny

"Kartel przy sprzedaży ciężarówek". Mieli dzielić rynek i ustalać między sobą ceny

Źródło:
PAP

W kwietniu prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie, które wprowadza zakaz funkcjonowania TikToka w ciągu 9 miesięcy od jego wejścia w życie, o ile jego chińscy właściciele nie sprzedadzą aplikacji. W poniedziałek rozpocznie się proces apelacyjny, podczas którego prawnicy firmy będą próbowali przekonać sąd apelacyjny w Waszyngtonie do uchylenia nakazu.

TikTok zawalczy o Pierwszą Poprawkę i swoją przyszłość w USA przed sądem

TikTok zawalczy o Pierwszą Poprawkę i swoją przyszłość w USA przed sądem

Źródło:
BBC

Donald Tusk wciąż nie zdecydował, co z nowelizacją przepisów o obligatoryjnej konfiskacie aut. Tymczasem sądy mają wątpliwości co do ich konstytucyjności, a policjanci zajęli już ponad 4,3 tysiąca pojazdów - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Konfiskata aut w zawieszeniu. Wciąż nie wiadomo, co z przepisami

Konfiskata aut w zawieszeniu. Wciąż nie wiadomo, co z przepisami

Źródło:
PAP

Wiele osób po uzyskaniu informacji medialnych próbuje na własne oczy sprawdzić stan zagrożenia powodziowego. Do tragedii naprawdę nie jest daleko, dlatego bardzo proszę, żeby nie ryzykować, a z drugiej strony nie utrudniać funkcjonowania i pracy policji, straży pożarnej i pozostałych służb walczących z żywiołem - zaapelował minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Nysie.

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Źródło:
TVN24