Tusk może dostać odłamkiem kryzysu

Najnowsze

PAP/Tomasz GzellPremier nie ma powodów do zadowolenia

Rząd nie radzi sobie z kryzysem – mówią Polacy i przewidują, że kłopoty gospodarcze Polski potrwają jeszcze przynajmniej dwa lata. „Rzeczpospolita” publikuje sondaż, który z pewnością nie napawa optymizmem premiera Donalda Tuska. Zwłaszcza gdy pojawiają się zarzuty, że lider PO – na wskutek popełnionych błędów – uderzył w swój własny elektorat. A to może go drogo kosztować.

W sondażu dla "Rzeczpospolitej" 46 proc. badanych przez GfK Polonia uważa, że rząd nie radzi sobie z kryzysem, a 38 proc. jest przeciwnego zdania.

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak popełnili błędy, które mogą ich drogo kosztować. Wawrzyniec Konarski, politolog

Prawie dwie trzecie Polaków (63 procent) jest przekonanych, iż kryzys potrwa co najmniej dwa lata. Największymi pesymistami okazują się mieszkańcy dużych miast, przede wszystkim Warszawy.

Ponad połowa (53 procent) respondentów uważa też, że potrzebna jest wymiana najsłabszych ministrów.

"Lider PO uderzył w ten sposób we własny elektorat"

- Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak popełnili błędy, które mogą ich drogo kosztować. Na przykład powiedzieli, że nie będą interweniować na rynku finansowym, chociaż wszystkie inne państwa to właśnie robią - mówi "Rzeczpopolitej" politolog Wawrzyniec Konarski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Według niego, lider PO uderzył w ten sposób we własny elektorat. Skutki słabnącego złotego dotykają bowiem prawie 1,5 mln rodzin, głównie z klasy średniej.

Badania pokazują jednak, iż na razie tylko co trzeci ankietowany wydaje z powodu kryzysu mniej niż zwykle. Do oszczędności częściej przyznają się kobiety niż mężczyźni.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell