"Teatr Tuska" kontra "skuteczność w 24 godziny". Politycy o reakcji na alkotubki

Źródło:
TVN24
Arłukowicz o reakcji rządu na alkotubki i przestarzałej ustawie o wychowaniu w trzeźwości
Arłukowicz o reakcji rządu na alkotubki i przestarzałej ustawie o wychowaniu w trzeźwościTVN24
wideo 2/5
Arłukowicz o reakcji rządu na alkotubki i przestarzałej ustawie o wychowaniu w trzeźwościTVN24

Alkotubki są inspiracją do tego żebyśmy poważnie porozmawiali o problemie zdrowotnym i walce z dostępnością alkoholu - mówił w Kawie na ławę" na antenie TVN24 wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Do problemu alkoholu w tubkach odniósł się także między innymi Michał Wawer z Konfederacji, wskazując, że był to "temat zastępczy, kiedy przez Sejm przechodziła specustawa powodziowa".

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w piątek ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie opakowań niektórych napojów spirytusowych, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"W związku z pojawieniem się w ostatnich dniach alkoholu w saszetkach łudząco przypominających produkty spożywcze dla dzieci (musy owocowe) konieczne jest takie uregulowanie zasad dotyczących opakowań dla niektórych napojów spirytusowych, tak aby opakowanie nie wprowadzało konsumentów w błąd" - wskazano w uzasadnieniu projektu.

Sprawę walki z "alkotubkami" w programie "Kawa na ławę" skomentowali  Aleksandra Leo (Polska 2050), Bartosz Arłukowicz (KO), Marcin Horała (PiS), Michał Wawer (Konfederacja), Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta) oraz Andrzej Szejna (Lewica, wiceszef MSZ).

Styl walki z alkotubkami był skuteczny

W programie "Kawa na ławę" Konrad Piasecki odniósł się do ostatniego nagrania z posiedzenia Rady Ministrów, w trakcie którego szef rządu podjął decyzję o rozwiązaniu problemu alkoholu w tubkach. - Kilku ministrów, posiedzenie rządu, premier wysyła Czesława Siekierskiego, czyli ministra rolnictwa, żeby sprawę (alkotubek - red.) załatwił. Jak się Pani podoba taki styl walki z alkotubkami? - pytał Konrad Piasecki w trakcie programu "Kawa na ławę" na antenie TVN24.

Donald Tusk o alkoholu w saszetkach
Donald Tusk o alkoholu w saszetkachTVN24

- Podoba mi się, bo był skuteczny i producent zdecydował o wycofaniu alkotubek ze sklepów. To pokazuje, że presja ma sens - wyjaśniła Aleksandra Leo z Polski 2050.

Jak dodała, "presja ma sens, natomiast teraz jest pora na to, aby wprowadzać zmiany systemowe, aby uszczelnić te przepisy dotyczące opakowań, tak żeby nie wprowadzały w błąd, tak żeby nie można było upychać produktów przeznaczonych dla dorosłych w opakowania produktów dziecięcych".

Posłanka wskazała, że przepisy wymagają doprecyzowania w taki sposób, by produkty takie jak tytoń, alkohol czy papierosy elektroniczne nie wprowadzały klientów w błąd. - Teraz są w sklepach chociażby e-papierosy w różowych opakowaniach z jednorożcami. Tak nie powinno być - mówiła.

Prowadzący "Kawę na ławę" dopytywał również czy w przypadku "alkotubek" sprawa nie powinna zostać rozwiązana w sposób proceduralny, zamiast "jednodniowej krucjaty". - Ale za jednodniową krucjatą pójdą teraz kolejne działania. Kolejnymi działaniami na przykład powinno też być zakaz tych wyjątków reklamowania alkoholi, bo teraz można reklamować piwo - wskazała Leo.

- Zaczyna się rzeczywiście od tych alkotubek dziecięcych, ale teraz powinny być wprowadzone zmiany systemowe. Wprowadzenie akcyzy na te małpki. To, że te alkohole do 200 ml powinny być tylko i wyłącznie w butelkach i w puszkach, bo to też promuje, ułatwia, ale też promuje spożywanie alkoholu. A my mamy ogromny problem. 700 milionów rocznie jest wydawane na walkę z uzależnieniami, na psychiatrów, czyli na tą walkę z uzależnieniami. 50 milionów złotych rocznie ZUS wydaje na te renty alkoholowe, czyli renty dla osób, które są niezdolne do pracy z powodu choroby alkoholowej - podsumowała.

Z kolei Bartosz Arłukowicz przypomniał, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości weszła w życie w 1982 roku. - Tak naprawdę ona opisywała rzeczywistość roku 1982. Świat się zmienił. Zmieniła się nasza młodzież, nasze dzieci. Dzisiaj pani minister zapowiada zmianę artykułu 15. Słusznie, bo tam chodzi o to, że ten kto sprzedaje ten alkohol dzisiaj ma prawo sprawdzić dowód, a tam będzie ta zmiana mówiąca o tym między innymi, że ma obowiązek sprawdzić - wyjaśnił.

"Teatr Tuska" ws. alkotubek

Michał Wawer z Konfederacji pytany o ocenę działań w sprawie alkotubek stwierdził, że był to jedynie "temat zastępczy w trakcie przechodzenia przez Sejm specustawy powodziowej".

- To wszystko jest po prostu elementem takiego teatru robionego przez Donalda Tuska. Robienie takich rzeczy na pokaz przed kamerami, oddelegowywanie ministra z posiedzenia Rady Ministrów, żeby się zajął jakimś tematem i on jedzie i się zajmuje. Pomimo tego, że tak naprawdę potem się okazuje, że i tak będą potrzebne przepisy, żeby móc to wszystko zalegalizować i temu przeciwdziałać. To jest po prostu teatr i temat zastępczy zarazem - mówił poseł.

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna podkreślił natomiast, że kwestia dostępności alkoholu jest poważnym problemem społecznym. - To są problemy rodzinne, to są problemy społeczne - podkreślał. - Z danych, które widziałem, to nawet jest to większy problem, jeśli chodzi o uzależnienie od alkoholu, niż od narkotyków. To jest o wiele, wiele większe wyzwanie dla państwa polskiego - stwierdził.

- Alkotubki są inspiracją do tego, żebyśmy poważnie porozmawiali o tym problemie zdrowotnym i o tym problemie. Jeżeli tego nie zrobimy, to będziemy za chwilę ponosili koszty leczenia, koszty społeczne, rodzinne i wiele innych - dodał.

Do kwestii ograniczenia dostępności alkoholu odniósł się również były przedstawiciel ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przyznając, że to, jak spożywany jest alkohol i w jaki sposób stanowi problem społeczny. -Ja mam nadzieję, że po tej ustawce propagandowej rzeczywiście pójdą jakieś zmiany systemowe. Może nie jest to temat jakiś priorytetowy czy najważniejszy, ale jest to temat realny społecznie, który trzeba załatwić. Dostępność alkoholu w Polsce powinna być ograniczona - stwierdził.

Poseł PiS Marcin Horała pytany przez Piaseckiego o to, co zrobił PiS w walce z alkoholem, podał przykład ustawy umożliwiającej wprowadzanie zakazu alkoholu w porze nocnej przez samorządy. - Za naszych rządów wprowadziliśmy ustawę, dzięki której samorządy mogą wyznaczyć strefy, w których alkohol w godzinach nocnych nie jest sprzedawany, co bardzo polepszyło sytuację na przykład w centrach miast, gdzie normalny człowiek bał się pójść na spacer wieczorem. Teraz ta sytuacja się uspokoiła i samorządy, i wszyscy chwalą to rozwiązanie. Jeden przykład konkretnego działania, a nie PR-owego cyrku - zaznaczył.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

We wtorek, na najbliższym posiedzeniu, rząd ma się zająć projektem zmiany ustawy o podatkach lokalnych. Projekt zawiera m.in. nowe definicje budynku i budowli oraz zmiany ujednolicające opodatkowanie garaży w budynkach mieszkalnych. Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Źródło:
PAP

Prezes producenta samochodów Volkswagen zaproponował, by Unia Europejska nakładała cła na chińskie pojazdy elektryczne, uwzględniając inwestycje Państwa Środka dokonane na Starym Kontynencie. - Zamiast ceł karnych powinno chodzić o wzajemne przyznawanie kredytu na inwestycje - podkreślił Olivier Blume, prezes VW, cytowany przez Reutersa.

Cła na chińskie auta po nowemu. Volkswagen przedstawił propozycję

Cła na chińskie auta po nowemu. Volkswagen przedstawił propozycję

Źródło:
Reuters

Im jesteśmy starsi, tym mniej chcemy mieszkać w domach wielopokoleniowych. 43 proc. osób w wieku powyżej 66 lat zadeklarowało, że nie wyobraża sobie zamieszkania z rodziną - wynika z badania "Mieszkanie na osi czasu". Z kolei blisko jedna czwarta mieszkańców Polski w wieku 18-35 lat uznaje domy wielopokoleniowe za dobre rozwiązanie i chętnie by w nich zamieszkała.

Kilka generacji pod jednym dachem. Młodsi bardziej chętni niż starsi

Kilka generacji pod jednym dachem. Młodsi bardziej chętni niż starsi

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 11 261 116 złotych. Tym razem jeden ze szczęśliwców trafił także szóstkę w Lotto Plus, za którą Totalizator Sportowy zapłaci 1 milion złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 5 października 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

We wrześniu bieżącego roku średnie ceny mieszkań wzrosły w 9 spośród 16 największych polskich miast - wynika z Barometru Cen Mieszkań opublikowanego przez portal tabelaofert.pl. Zdaniem ekspertów ceny na rynku nieruchomości są stabilne, a zmiany wynikają głównie ze zmian w strukturze oferty.

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Źródło:
PAP

Obywatele Turkmenistanu, którzy chcą wyjechać za granicę, napotykają wciąż nowe trudności. Według najnowszych doniesień z kraju nie są wypuszczane osoby, które wzięły pożyczkę w banku - informuje portal Radia Wolna Europa/Radia Swoboda. Kilka tygodni wcześniej informowano z kolei, że nie na lotniskach zatrzymywane są osoby, które nie znają języka rosyjskiego.

Masz pożyczkę, nie opuścisz kraju. Nowy pomysł władz na ograniczenie emigracji

Masz pożyczkę, nie opuścisz kraju. Nowy pomysł władz na ograniczenie emigracji

Źródło:
PAP

USA, Francja oraz Wielka Brytania zarzuciły Rosji hipokryzję w trakcie zwołanego przez nią posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącego sabotażu rurociągu Nord Stream. Sprzymierzeńcy Kremla zarzucali Niemcom brak postępów we wspomnianej sprawie.

Moskwa oskarżona o hipokryzję. Burzliwa dyskusja w sprawie Nord Stream

Moskwa oskarżona o hipokryzję. Burzliwa dyskusja w sprawie Nord Stream

Źródło:
PAP

Podwyżka wysokości premii dla prezesa i wiceprezesów Narodowego Banku Polskiego sprawi, że "dwór prezesa" będzie mógł zarabiać ponad 800 tysięcy złotych rocznie - przekazał członek Rady Polityki Pieniężnej Paweł Litwiniuk. Jak dodał, przewidywany wzrost wynagrodzeń, zgodnie z uchwałą dotyczącą premii, sięgnie około 20 procent.

800 tysięcy złotych rocznie dla "dworu prezesa" w NBP

800 tysięcy złotych rocznie dla "dworu prezesa" w NBP

Źródło:
PAP

"Zmarnowany czas i zrujnowane życie wielu osób, miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy oraz zniszczona spółka PKP Cargo, kiedyś narodowy champion" - napisał na portalu X Jakub Karnowski, były prezes PKP w latach 2012-15, odnosząc się do decyzji sądu o umorzeniu trwającego od ośmiu lat postępowania w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej spółce PKP Cargo.

"Miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy i zniszczona spółka". Sąd umarza sprawę

"Miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy i zniszczona spółka". Sąd umarza sprawę

Źródło:
TVN24, X

Irlandzka Komisja Ochrony Danych przekazała w piątek informację o wszczęciu dochodzenia w sprawie niezgodnego z prawem wykorzystywania przez Ryanair technologii rozpoznawania twarzy. Dochodzenie ma wyjaśnić czy stosowane przez irlandzką linię lotniczą metody weryfikacji są zgodne z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Źródło:
PAP

Albański rząd zachęca inwestorów do nabywania nieruchomości zlokalizowanych na terenach górskich za symboliczne jedno euro - informuje portal Euronews. Plan Tirany zakłada budowę nowych kurortów i kompleksów turystycznych lub przedsiębiorstw zapewniających długoterminowe miejsca pracy.

Nieruchomości za 1 euro. Tak kraj próbuje przyciągnąć inwestorów

Nieruchomości za 1 euro. Tak kraj próbuje przyciągnąć inwestorów

Źródło:
PAP

Powodzianie, którzy w ferworze walki z żywiołem nie byli w stanie opłacić polisy OC, mogą liczyć na nadzwyczajne zlikwidowanie kary albo rozłożenie jej na raty. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie umarzał lub obniżał opłaty za brak obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Anulowanie kary ma objąć osoby, które dotknęła klęska żywiołowa.

Powodzianie nie zapłacą kar za brak OC

Powodzianie nie zapłacą kar za brak OC

Źródło:
TVN Turbo, TVN24

W sobotę wejdą w życie opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw przepisy dotyczące pomocy dla powodzian. Obejmują one między innymi wsparcie dla kredytobiorców, zasiłek w wysokości tysiąca złotych, dodatkowe dni urlopu i pomoc dla przedsiębiorców.

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, awansował na drugie miejsce listy najbogatszych ludzi świata. Jego fortuna wyceniana jest na 206 miliardów dolarów. Taką informację podaje Bloomberg.

Mark Zuckerberg dołącza do ekskluzywnego klubu

Mark Zuckerberg dołącza do ekskluzywnego klubu

Źródło:
CNN

Jest śledztwo w sprawie popularnego kantoru online. Po informacjach o tym, że Cinkciarz.pl opóźniał realizację wymiany walut i przekazów pieniężnych - nawet po kilka dni, ruszyła lawina. Sprawą najpierw zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego, a obecnie śledztwo miała wszcząć Prokuratura Regionalna w Poznaniu - wynika z ustaleń RMF FM.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wywieranie presji na użytkowników, nakłanianie ich do wydawania pieniędzy i brak możliwości zrezygnowania z subskrypcji - to niektóre z pułapek czyhających na internautów, które zidentyfikowała Komisja Europejska w ramach przeglądu skuteczności unijnych przepisów cyfrowych. Jak podała KE, szkodliwe praktyki handlowe online kosztują unijnych konsumentów co najmniej 7,9 mld euro rocznie.

Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do wdrożenia w Polsce globalnego podatku minimalnego. Jak zapowiedziano podczas piątkowej konferencji prasowej, ma on obowiązywać od stycznia 2025 roku. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało rozwiązanie, które ma utrzymać atrakcyjne dla przedsiębiorców warunki inwestowania. Chodzi o grant gotówkowy.

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Serię szczepionki przeciwko WZW typu B prewencyjnie wstrzymano w obrocie po informacji o śmierci pacjenta z nawracającą obturacją oskrzeli (zapalenia dróg oddechowych, w trakcie którego dochodzi do ich zwężenia). Decyzję podjęto mimo braku jednoznacznych przesłanek wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego – poinformował GIS.

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Źródło:
PAP

Firma Meta musi ograniczyć wykorzystanie danych osobowych zebranych z należącego do niej portalu społecznościowego Facebook do spersonalizowanych reklam - orzekł w piątkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Źródło:
PAP

W tym tygodniu na stacjach paliw padły kolejne cenowe minima, ale już pojawiają się takie, na których paliwo drożeje - wskazali analitycy Refleksu. Z kolei portal e-petrol.pl zwrócił uwagę, że w reakcji na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie ceny paliw w hurcie już rosną.

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała wystarczające poparcie od członków UE, aby nałożyć cła. Taryfy mają się wahać od 7,8 do 35,3 procent w zależności od producenta. Są dodatkiem do standardowego unijnego cła importowego na samochody wynoszącego 10 procent. Chiny wyraziły już swój stanowczy sprzeciw.

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Źródło:
Reuters, PAP

Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej. W tym roku nastąpi to w nocy z 26 na 27 października.

Zmiana czasu już niedługo

Zmiana czasu już niedługo

Źródło:
tvn24.pl, PAP