Około 2,5 tys. osób w ciągu dwóch dni złożyło w ZUS oświadczenia o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE - poinformował w czwartek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.
CZYTAJ WIĘCEJ - ABC REFORMY EMERYTALNEJ - W ciągu dwóch dni około 2,5 tys. osób skorzystało z tego wyboru i złożyło deklaracje albo w formie elektronicznej, albo złożyło dokumenty do ZUS i zostały one już wprowadzone - powiedział Derdziuk na konferencji prasowej w Lublinie. Dodał, że deklaracje można też wysłać pocztą. I dodał: - To jest nieduża liczba, bo uprawnionych jest około 14 mln Polaków, ale jest jeszcze dużo czasu. ZUS jest przygotowany do każdego scenariusza. Prezes przypomniał, że wybór dotyczy 2,92 proc. składki emerytalnej (w sumie wynosi ona 19,52 proc.) i jeśli ubezpieczony "nie podejmie żadnej aktywności", tzn. nie zadeklaruje wyboru przekazywania składki do OFE, to ZUS przekaże te środki na jego subkonto.
Jak decyzja?
W przypadku osoby, która zdecyduje się wypełnić odpowiedni wniosek o przekazywaniu części składki do OFE, 12,22 proc. jego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE. Natomiast w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS (nie wymaga to składania żadnych oświadczeń), 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Ponownie o przekazywaniu części składki do OFE można będzie decydować za dwa lata.
Na starość tylko z ZUS
Derdziuk przypomniał, że to ZUS będzie jedyną instytucją, która będzie wypłacać emerytury, a środki z OFE, 10 lat przed przejściem na emeryturę danej osoby, będą przekazywane do ZUS w 120 transzach. Prezes ZUS zapowiedział, że w 2015 r. ZUS będzie wysyłał ubezpieczonym informacje o stanie ich konta. Dodał, że informacje o stanie swojego konta można uzyskać przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Obecnie z Platformy korzysta ponad 540 tys. osób Derdziuk uczestniczył w Lublinie w konferencji pt. „Między solidaryzmem a indywidualizmem” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Była to czwarta z cyklu konferencji organizowanych przez ZUS i wyższe uczelnie w związku z przypadającym w tym roku 80-leciem istnienia ZUS (poprzednie odbyły się we Wrocławiu, Chorzowie i Krakowie, będą jeszcze w Gdańsku i Toruniu) mających na celu inicjowanie refleksji naukowej nt. systemu ubezpieczeń społecznych. Z okazji jubileuszu ZUS przygotował też cykl czterech lekcji nt. funkcjonowania systemu emerytalnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. „Dzisiaj w Polsce można zdać maturę i w procesie edukacji nic nie dowiedzieć się, jak działa system emerytalny. Chcemy temu przeciwdziałać” - powiedział Derdziuk. Przygotowane lekcje - dostępne na stronie internetowej ZUS - mogą być prowadzone w ramach lekcji wychowawczych lub wiedzy o społeczeństwie.
Autor: mn//bgr / Źródło: PAP