Spółka Kulczyka ma zgodę UOKiK na przejęcie Ciechu

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatKI Chemistry, spółka zależna Kulczyk Investments, chce kupić 66 proc. akcji Ciechu

Spółka KI Chemistry należąca do grupy kapitałowej Kulczyk Investments może przejąć kontrolę nad Ciechem. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji - poinformował w piątek UOKiK.

Wniosek KI Chemistry o przejęcie kontroli nad Ciechem - firmy z branży chemicznej i głównego producenta sody w Polsce - wpłynął do Urzędu w marcu 2014 r.

Przejmująca spółka nie prowadzi obecnie żadnej działalności operacyjnej. Jest częścią grupy kapitałowej Kulczyk Investments, która skupia ponad 150 spółek zajmujących się m.in. poszukiwaniem i wydobywaniem surowców naturalnych, wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną czy inwestycjami w infrastrukturę drogową.

Nie ograniczą konkurencji

"Przeprowadzone postępowanie wykazało, że działalność grup kapitałowych uczestników transakcji pokrywa się na krajowych rynkach wytwarzania, obrotu i sprzedaży detalicznej energii elektrycznej, obrotu świadectwami pochodzenia, usług transportowo-spedycyjno-logistycznych. Koncentracja nie wpłynie jednak znacząco na ich strukturę, a tym samym nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji" - napisano w raporcie.

Koncentracja ma polegać na nabyciu przez KI Chemistry akcji uprawniających do 66 proc. łącznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Ciechu.

Kto podlega zgłoszeniu?

Zgodnie z przepisami koncentracja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.

Na początku marca KI Chemistry, spółka zależna Kulczyk Investments, wezwała do sprzedaży 34.781.939 akcji Ciechu, stanowiących 66 proc. kapitału spółki po 29,5 zł za akcję. Przyjmowanie zapisów rozpoczęło się 25 marca 2014 r. i pierwotnie miało się zakończyć 25 kwietnia, ale KI Chemistry wydłużył termin zapisów na akcje Ciech w wezwaniu do 30 maja.

Jan Kulczyk chce przejąć Ciech

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat