Liczący miliardy lat czarny diament, uważany za największy na świecie oszlifowany tego typu kamień, został sprzedany za 3,16 miliona funtów, czyli blisko 17 milionów złotych. Klejnotem jest tzw. karbonado, który jest jedną z najtwardszych form naturalnego diamentu. Nazwa "Enigma" ma nawiązywać do pochodzenia klejnotu, który ma jakoby pochodzić z kosmosu lub powstał miliardy lat temu w wyniku uderzenia meteorytu albo asteroidy.
To cena znacznie poniżej oczekiwań domu aukcyjnego, który wcześniej oszacował wartość tego największego na świecie oszlifowanego diamentu na 5 mln funtów i prezentował go w Dubaju oraz Los Angeles.
"Enigma" została kupiona pod koniec lat 90. i w surowej formie ważyła ponad 800 karatów. Wyprodukowanie tego unikatowego fasetowanego okazu zajęło ponad trzy lata.
Diament kupiony za kryptowalutę
Rzadki minerał wylicytował Richard Heart, założyciel firmy kryptowalutowej Hex, a ten – jak ogłosił na Twitterze zmieni jego nazwę z "The Enigma" na "Diament Hex.com".
Klejnot został przez poprzedniego (anonimowego) właściciela oszlifowany do kształtu, inspirowanego "ręką Fatimy", bliskowschodniego symbolu ochrony przed "złym okiem" (czyli skutkami klątwy, uroku).
Pochodzenie Enigmy
Uważa się, że przybył z kosmosu, ponieważ zawiera osbornit, minerał występujący tylko w meteorytach. Diamenty tego rodzaju, zwane karbonado, znajduje się na Ziemi jedynie w Brazylii i Afryce Środkowej.
Szczegółowe badania karbonado mogą podkreślić tę teorię; okazy zawierały mikrodiamenty pozbawione typowych minerałów zwykle obecnych w innych diamentach, a także znalezionych głęboko w płaszczu Ziemi.
Zamiast tego karbonado zawierają śladowe ilości azotu, wodoru, obfitującego w przestrzeń międzygwiazdową i, co najważniejsze, osbornitu, minerału występującego wyłącznie w meteorytach. Pochodzące od około 2,6 do 3,8 miliarda lat temu, wiek tych okazów również wskazuje, że te diamenty prawdopodobnie nie pochodzą z Ziemi.
Obecnie można je znaleźć wyłącznie w Brazylii lub Republice Środkowoafrykańskiej, co może dodatkowo wzmocnić teorię, że rzeczywiście są to skarby pochodzące z przestrzeni międzygwiezdnej. Oba te regiony były połączone przez ponad miliard lat, tworząc superkontynent Rodinia.
Źródło: BBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sothebys.com