Rząd chce "uwolnić" zawody. Zobacz, co może się zmienić

 
Dostęp do 49 zawodów będzie łatwiejszyTVN24

Ministerstwo Sprawiedliwości chce "otworzyć" zawody. Na początek lista obejmuje 49 pozycji. Po zmianach np. kandydaci na adwokatów nie będą musieli zdawać testów. Z egzaminu zostaną też zwolnione osoby, które będą chciały być np. taksówkarzami czy detektywami. Zniesione zostaną też licencje np. w przypadku pośrednika w obrocie nieruchomościami.

"Otwarcie" zawodów zapowiedział w sobotę minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. - My dziś wyjmujemy pierwszą cegłę w murze. Od deregulacji zawodów reglamentowanych rozpocznie się proces poszerzania i przywracania wolności gospodarczej Polaków - mówił Gowin.

Poniżej lista zawodów, do których dostęp ma być ułatwiony. A także opis warunków, jakie do tej pory należało spełnić, by wykonywać poszczególne profesje, a które resort sprawiedliwości zamierza znieść.

LISTA "UWALNIANYCH" ZAWODÓW CZ. I LISTA "UWALNIANYCH" ZAWODÓW CZ. II

Zawód: Adwokat Wymagania po zmianach: Skrócone do 3 lat zostaną okresy stosowania prawa wymagane do dopuszczenia do egzaminu adwokackiego. Następuje likwidacja części testowej egzaminu adwokackiego. Znosi się obowiązek powołania zastępców członków komisji egzaminacyjnej.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Radca prawny Wymagania po zmianach: Skrócone do 3 lat zostaną okresy stosowania prawa wymagane do dopuszczenia do egzaminu adwokackiego. Następuje likwidacja części testowej egzaminu adwokackiego. Znosi się obowiązek powołania zastępców członków komisji egzaminacyjnej.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Komornik Wymagania po zmianach: Skrócenia czasu trwania aplikacji komorniczej (z 2 lat do 1, 5 roku); zmiany punktacji egzaminu konkursowego (wstępny na aplikację) przez dostosowanie do zasad obowiązujących na egzaminach na inne aplikacje; likwidacji części ustnej egzaminu komorniczego oraz zmiany punktacji z części pisemnej; skrócenie z 5 do 3 lat stażu "stosowania prawa", który uprawnia do zdawania egzaminu komorniczego bez aplikacji komorniczej; rezygnacji z obowiązkowych badań psychologicznych kandydatów na komorników.

Zobacz szczegóły

Zawód: Syndyk Wymagania po zmianach: Zmniejszenie opłaty za egzamin państwowy na licencję syndyka. Rezygnacja z wymogu uzyskania zaświadczenia RDN (Rejestr Dłużników Niewypłacalnych); odstąpienie od obowiązku przedstawiania przez kandydatów na syndyków zaświadczeń lekarskiego i psychologicznego.

Zobacz szczegóły

Zawód: Notariusz Wymagania po zmianach: Z wymogów odbycia aplikacji notarialnej, złożenia egzaminu notarialnego i minimalnego okresu 2 lat pracy w charakterze asesora notarialnego zwolnione zostaną osoby wykonujące zawód komornika przez okres 3 lat o ile posiadają wykształcenie prawnicze, a dla adwokatów, radców prawnych prawnego lub radców Prokuratorii Generalnej zniesiony zostaje wymóg minimalnej 3 letniej praktyki. Do 3 lat skrócone zostają okresy stosowania prawa uprawniające do przystąpienia do egzaminu notarialnego. Aplikacja notarialna skrócona zostaje z 2 lat i 6 miesięcy do 2 lat, a likwidacji ulega cześć testowa egzaminu notarialnego.

Zobacz szczegóły

Zawód: Urzędnik sądowy i prokuratury Wymagania po zmianach: Zniesienie wymogu wykształcenia wyższego, skrócenie stażu z 12 do 6 miesięcy.

Zobacz szczegóły

Zawód: Spawacz w odkrywkowych zakładach górniczych Wymagania po zmianach: Wymagania ustawowe znoszone są całkowicie, czyli: zniesiony zostaje wymóg wykształcenia (szkoły i kwalifikacje), ukończenia specjalistycznego kursu oraz odbycia stażu.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Spawacz w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi Wymagania po zmianach: Wymagania ustawowe znoszone są całkowicie, czyli: zniesiony zostaje wymóg wykształcenia (szkoły i kwalifikacje), ukończenia specjalistycznego kursu oraz odbycia stażu.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Mechanik wiertni w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi Wymagania po zmianach: Wymagania ustawowe znoszone są całkowicie, czyli: zniesiony zostaje wymóg wykształcenia (szkoły i kwalifikacje), ukończenia specjalistycznego kursu oraz odbycia stażu.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Lider klubów pracy Wymagania po zmianach: Zniesione zostaną wymagania i stopnie zawodowe, czyli: wymóg wykształcenia, zaświadczeń o posiadaniu zdolności prawnych oraz o niekaralności, a także stażu pracy.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Pośrednik pracy Wymagania po zmianach: Znoszone są licencje i wymagania, tj. wykształcenie wyższe, ukończenie studiów, których program obejmował przygotowanie w zakresie poradnictwa zawodowego albo wykształcenia wyższego i posiadania co najmniej rocznego doświadczenia zawodowego w pracy na stanowisku doradcy personalnego lub zawodowego w publicznych służbach zatrudnienia lub agencjach zatrudnienia. Znoszone są też stopnie zawodowe.

Czytaj szczegóły

Zawód: Doradca zawodowy Wymagania po zmianach: Znoszone są licencje i wymagania, tj. wykształcenie wyższe - ukończenie studiów, których program obejmował przygotowanie w zakresie doradztwa personalnego albo wykształcenia wyższego i posiadania co najmniej rocznego doświadczenia zawodowego w pracy na stanowisku doradcy personalnego/zawodowego w publicznych służbach zatrudnienia/agencjach zatrudnienia. Znoszone są też stopnie zawodowe.

Czytaj szczegóły

Zawód: Specjalista ds. rozwoju zawodowego Wymagania po zmianach: Zniesione zostaną wymagania i stopnie zawodowe, czyli: wymóg wykształcenia, zaświadczeń o posiadaniu zdolności prawnych oraz o niekaralności, a także staż pracy.

Czytaj szczegóły

Zawód: Specjalista ds. programów Wymagania po zmianach: Zniesione zostaną wymagania i stopnie zawodowe, czyli: wymóg wykształcenia, zaświadczeń o posiadaniu zdolności prawnych oraz o niekaralności, a także stażu pracy.

Czytaj szczegóły

Zawód: Doradca EURES Wymagania po zmianach: Zniesione zostaną wymagania i stopnie zawodowe, czyli: wymóg wykształcenia, zaświadczeń o posiadaniu zdolności prawnych oraz o niekaralności, a także stażu pracy.

Czytaj szczegóły

Zawód: Asystent EURES Wymagania po zmianach: Zniesione zostaną wymagania i stopnie zawodowe, czyli: wymóg wykształcenia, zaświadczeń o posiadaniu zdolności prawnych oraz o niekaralności, posiadania licencji pośrednika pracy lub stażu pracy, zaświadczeń o polskim obywatelstwie lub znajomości języka polskiego.

Czytaj szczegóły

Zawód: Geodeta w zakresie geodezyjnych pomiarów podstawowych Wymagania po zmianach: Zniesiony zostaje egzamin i wymóg praktyki zawodowej. Wymagany będzie natomiast wpis do rejestru dokonywany na podstawie tytułu zawodowego w zakresie uprawnień, pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw.

Czytaj szczegóły

Zawód: Geodeta w zakresie redakcji map Wymagania po zmianach: Zniesiony zostaje egzamin i wymóg praktyki zawodowej. Wymagany będzie natomiast wpis do rejestru dokonywany na podstawie tytułu zawodowego w zakresie uprawnień, pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw.

Czytaj szczegóły

Zawód: Geodeta w zakresie fotogrametrii i teledetekcji Wymagania po zmianach: Zniesiony zostaje egzamin i wymóg praktyki zawodowej. Wymagany będzie natomiast wpis do rejestru dokonywany na podstawie tytułu zawodowego w zakresie uprawnień, pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Pracownik ochrony fizycznej I stopnia Wymagania po zmianach: Zniesienie kursu, egzaminu i licencji. Zamiast egzaminu wprowadzone zostanie szkolenie obejmujące niezbędne zagadnienia, a zamiast licencji - wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w tym zakresie będzie obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas działalności.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Pracownik ochrony fizycznej II stopnia Wymagania po zmianach: Zniesienie kursu, egzaminu i licencji. Zamiast egzaminu wprowadzone zostanie szkolenie obejmujące niezbędne zagadnienia, a zamiast licencji - wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w tym zakresie będzie obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas działalności.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Pracownik zabezpieczenia technicznego I stopnia Wymagania po zmianach: Zniesienie kursu i licencji. Zamiast kursu wprowadzone zostanie szkolenie obejmujące niezbędne zagadnienia, a zamiast licencji - wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w tym zakresie będzie obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas działalności.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Pracownik zabezpieczenia technicznego II stopnia Wymagania po zmianach: Zniesienie kursu i licencji. Zamiast kursu wprowadzone zostanie szkolenie obejmujące niezbędne zagadnienia, a zamiast licencji - wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w tym zakresie będzie obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas działalności.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Detektyw Wymagania po zmianach: Dla uzyskania licencji, zamiast egzaminu, wymagane będzie jedynie odbycie obowiązkowego szkolenia dla wykonujących zawód. Utrzymanie wymogu uzyskania zaświadczenia o niekaralności, badania lekarskiego, psychologicznego i wywiadu policyjnego i wpis do rejestru detektywów.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Trener I klasy Wymagania po zmianach: Uchyla się stopnie trenerskie i wymagane do uzyskania ich kursy i staż pracy. Do pełnienia tego zawodu wystarczy pełnoletność, wykształcenie średnie i niekaralność za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy oraz posiadanie wiedzy w zakresie działalności trenerskiej (niesprawdzanej formalnie).

Sprawdź szczegóły

Zawód: Trener II klasy Wymagania po zmianach: Uchyla się stopnie trenerskie i wymagane do uzyskania ich kursy i staż pracy. Do pełnienia tego zawodu wystarczy pełnoletność, wykształcenie średnie i niekaralność za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez polski związek sportowy oraz posiadanie wiedzy w zakresie działalności trenerskiej (niesprawdzanej formalnie).

Sprawdź szczegóły

Zawód: Trener klasy mistrzowskiej Wymagania po zmianach: Uchyla się stopnie trenerskie i wymagane do uzyskania ich kursy i staż pracy. Do pełnienia tego zawodu wystarczy pełnoletniość, wykształcenie średnie i niekaralność za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy oraz posiadanie wiedzy w zakresie działalności trenerskiej (niesprawdzanej formalnie).

Zobacz szczegóły

Zawód: Instruktor sportu Wymagania po zmianach: Uchyla się wymagania. Do pełnienia tego zawodu wystarczy pełnoletność, wykształcenie średnie. Wprowadzona zostaje niekaralność za przestępstwa umyślne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy oraz posiadanie wiedzy w zakresie działalności instruktorskiej (niesprawdzanej formalnie).

Zobacz szczegóły

Zawód: Przewodnik turystyczny miejski Wymagania po zmianach: Następuje całkowita likwidacja wymogów do wykonywania zawodu przewodnika turystycznego (poza niekaralnością za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek).

Zobacz szczegóły

Zawód: Przewodnik turystyczny terenowy Wymagania po zmianach: Następuje całkowita likwidacja wymogów do wykonywania zawodu przewodnika turystycznego, czyli zniesiony zostaje obowiązek ukończenia szkolenia oraz zdania egzaminu końcowego, przedstawienia zaświadczenia o stanie zdrowia oraz wymóg wykształcenia (pozostaje jedynie niekaralność za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek).

Zobacz szczegóły

Zawód: Przewodnik turystyczny górski Wymagania po zmianach: Zniesienie wymogu wykształcenia średniego.

Zobacz szczegóły

Zawód: Przewodnik górski międzynarodowy Wymagania po zmianach: Przewodnik górski międzynarodowy będzie oparty jedynie o międzynarodowy, uznawany w Polsce certyfikat UIAGM. Zniesienie wymogu ukończenia kursu i zdania egzaminu oraz przedstawiania zaświadczeń.

Zobacz szczegóły

Zawód: Pilot wycieczek Wymagania po zmianach: Następuje całkowita likwidacja wymogów do wykonywania zawodu pilota wycieczek, czyli zniesiony zostaje obowiązek ukończenia szkolenia oraz zdania egzaminu końcowego, przedstawienia zaświadczenia o stanie zdrowia oraz wymóg wykształcenia (pozostaje jedynie niekaralność za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek).

Zobacz szczegóły

Zawód: Bibliotekarz Wymagania po zmianach: Zlikwidowany zostaje egzamin oraz staż pracy, pozostawiony jedynie wymóg wykształcenia wyższego.

Zobacz szczegóły

Zawód: Pracownik dokumentacji i informacji naukowej Wymagania po zmianach: Zlikwidowany zostaje egzamin oraz staż pracy, pozostawiony jedynie wymóg wykształcenia wyższego.

Zobacz szczegóły

Zawód: Egzaminator osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdem Wymagania po zmianach: Wymóg wykształcenia obniżany jest z wyższego na średnie, a okres posiadania prawa jazdy kategorii B skracany jest z 6 do 3 lat. Wprowadzony zostaje wymóg ukończenia 23 lat. Wprowadzane rozwiązania również dostosowują krajowe wymagania do poziomu ustanawianego przez prawo europejskie. Niekaralność w dotychczasowym zakresie.

Zobacz szczegóły

Zawód: Instruktor nauki jazdy Wymagania po zmianach: Następuje skreślenie wymogu wykształcenia średniego i skrócenie okresu posiadania uprawnienia do kierowania pojazdami rodzaju objętego szkoleniem z 3 do 2 lat. Utrzymanie wymogów ukończenia kursu kwalifikacyjnego, zdania egzaminu przed komisją powołaną przez wojewodę, niekaralność w dotychczasowym zakresie.

Zobacz szczegóły

Zawód: Taksówkarz Wymagania po zmianach: Zniesiony zostaje obowiązek odbycia kursu i zdania egzaminu z topografii miasta, przepisów porządkowych i prawa pracy. Pozostaje obowiązek wykazania niekaralności za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku oraz przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Zobacz szczegóły

Zawód: Zarządca nieruchomości Wymagania po zmianach: Likwidacja licencji oraz zniesienie wymogów wykształcenia, studiów podyplomowych i praktyki zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami. Jedynymi wymogami wpisu do rejestru pozostanie pełna zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw. Likwidowana jest odpowiedzialność zawodowa zarządców, inna niż sądowa. Utrzymany zostaje obowiązek zamieszczenia przez zarządcę w umowie oświadczenia o posiadaniu aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem działalności.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Pośrednik w obrocie nieruchomościami Wymagania po zmianach: Likwidacja licencji oraz zniesienie wymogów wykształcenia, studiów podyplomowych i praktyki zawodowej w zakresie pośrednictwa nieruchomości. Jedynymi wymogami wpisu do rejestru pozostanie pełna zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw. Likwidowana jest odpowiedzialność zawodowa pośredników, inna niż sądowa. Utrzymany zostaje obowiązek zamieszczenia przez pośrednika w umowie pośrednictwa oświadczenia o posiadaniu aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Marynarz żeglugi śródlądowej Wymagania po zmianach: Ustawa deregulacyjna umożliwia skrócenie praktyki w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Mechanik statkowy żeglugi śródlądowej Wymagania po zmianach: Ustawa deregulacyjna umożliwia skrócenie praktyki w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Przewoźnik żeglugi śródlądowej Wymagania po zmianach: Ustawa deregulacyjna umożliwia skrócenie praktyki w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Stermotorzysta żeglugi śródlądowej Wymagania po zmianach: Ustawa deregulacyjna umożliwia skrócenie praktyki w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Szyper żeglugi śródlądowej Wymagania po zmianach: Ustawa deregulacyjna umożliwia skrócenie praktyki w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Marynarz motorzysta żeglugi śródlądowej Wymagania po zmianach: Ustawa deregulacyjna umożliwia skrócenie praktyki w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Starszy marynarz żeglugi śródlądowej Wymagania po zmianach: Ustawa deregulacyjna umożliwia skrócenie praktyki w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Bosman żeglugi śródlądowej Wymagania po zmianach: Ustawa deregulacyjna umożliwia skrócenie praktyki w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Sprawdź szczegóły

Zawód: Sternik żeglugi śródlądowej Wymagania po zmianach: Ustawa deregulacyjna umożliwia skrócenie praktyki w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Sprawdź szczegóły

Minister Gowin zapowiedział, że pierwsza transza deregulacyjna obejmująca 49 zawodów, po zakończeniu konsultacji przewidzianych na marzec, jeszcze w kwietniu może trafić do Sejmu. W sumie reglamentacją objętych jest około 380 profesji.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rok 2025 przyniósł kilka istotnych zmian w podatkach i składkach. Dotyczą one między innymi kasowego PIT, składki zdrowotnej, podatku od nieruchomości czy VAT. Od marca wzrośnie natomiast akcyza na papierosy.

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku dziewięć na dziesięć nowych samochodów sprzedanych w Norwegii to elektryki - pisze Reuters. Obiecujące dane przybliżają kraj do osiągnięcia celu, zgodnie z którym od 2025 roku nabywane przez Norwegów nowe auta mają być zasilane jedynie prądem.

"Będzie pierwszym takim krajem na świecie". Niesamowita statystyka

"Będzie pierwszym takim krajem na świecie". Niesamowita statystyka

Źródło:
Reuters

Ministerstwo Finansów opublikowało raport dotyczący ubiegłorocznych rozliczeń PIT. Pokazuje on między innymi, z których ulg podatkowych korzystaliśmy najczęściej.

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 4,8 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszuści wysyłają fałszywe maile informujące potencjalnych klientów PKO BP o nagłej potrzebie aktualizacji danych konta bankowego - ostrzegł w piątek CERT Polska, dodając, że w ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane logowania.

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Źródło:
PAP

Każdy ze stu najlepiej opłacanych szefów kanadyjskich firm zarobił średnio 13,2 miliona dolarów kanadyjskich w ciągu roku. To oznacza, że średnio każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik – wynika z opublikowanego w czwartek raportu think tanku Canadian Centre for Policy Alternatives (CCPA).

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Źródło:
PAP

Rumuńskie Karpaty, stolica Grenlandii, ale też miasto w Polsce. Redakcja portalu CNN przygotowała listę 25 propozycji podróży na 2025 rok. Wiele z nich znajduje się w Europie.

Dokąd na urlop w 2025 roku? CNN poleca miejsce w Polsce 

Dokąd na urlop w 2025 roku? CNN poleca miejsce w Polsce 

Źródło:
CNN

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w poniedziałek (6 stycznia) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w piątek 3 stycznia po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców we wtorek, 7 stycznia.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

- Niemcy obawiają się wojny celnej z USA, która zaszkodziłaby ich gospodarce opartej na globalnym handlu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Konrad Popławski. Zauważył, że obostrzenia celne wpłynęłyby też negatywnie na Polskę.

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Źródło:
PAP

- Ciekawe, że taką konferencję robi partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji - stwierdził na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber, ekonomista, odnosząc się do czwartkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości o cenach w Polsce.

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

Źródło:
tvn24.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

W Polsce buduje się obecnie niemal 1600 kilometrów dróg za blisko 65 miliardów złotych - przekazała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

"Największy plac budowy w Europie"

"Największy plac budowy w Europie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Za wprowadzeniem euro zamiast złotego w Polsce jest niespełna 31 procent Polaków - wynika z badania opisanego przez "Rzeczpospolitą". Dziennik wskazał, że podejście Polaków do europejskiej waluty znacznie odbiega od unijnej średniej.

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

"Renta alkoholowa" to potoczna nazwa na świadczenie wypłacane osobom, które są niezdolne do pracy z powodu nadużywania alkoholu. Tak naprawdę chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, którą przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie świadczenie wynosi 1780,96 złotego w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl, zus.pl

Zdolność kredytowa Polaków w 2024 roku niemal się nie zmieniła, a mieszkania podrożały w tym czasie średnio kilkanaście procent. Według danych ekspertów singiel z dochodem 6,5 tysiąca złotych mógł w grudniu liczyć na kredyt do 481 tysięcy złotych, co w Warszawie wystarczyłoby na kawalerkę.

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Źródło:
PAP

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje seniorom powyżej 75. roku życia lub osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wsparcie jest co roku waloryzowane, co oznacza, że wkrótce zostanie podwyższone. Jakie warunki należy spełnić, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Źródło:
gov.pl, tvn24.pl

Slowcation to jeden z największych trendów podróżniczych na 2025 rok, wynika z badania amerykańskiej organizacji Future Partners. Taki rodzaj wypoczynku polega na "zanurzeniu się" w miejscu docelowym i unikaniu najpopularniejszych miejsc i tras turystycznych.

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Źródło:
Future Partners, Forbes, Smarter Travel

W czwartek 2 stycznia mija termin na złożenie wniosku o świadczenie Aktywnie w żłobku z gwarancją wypłaty wyrównania od października 2024 roku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jeśli rodzic nie zdąży w tym terminie, to ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek, czyli bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wraz z 1 stycznia w Mediolanie wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych. Ma on obowiązywać we wszystkich otwartych przestrzeniach, w tym na ulicach. Kara za jego złamanie może sięgnąć nawet 250 euro. Wyjątek stanowią papierosy elektroniczne, których nie uwzględniono w przepisach.  

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

Źródło:
CNN, PAP, Rai News, tvn24.pl

Bary mleczne w Polsce przetrwały dzięki nostalgii za domowym jedzeniem i bezpretensjonalną atmosferą - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Jak dodał, lokale, których tradycja sięga czasów komunizmu, starają się dostosować do nowej rzeczywistości i zwyczajów kulinarnych.

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości, jazdę po alkoholu i udział w nielegalnych wyścigach - to tylko niektóre ze zmian, jakie mają się pojawić w tym roku. W planach jest także stworzenie rejestru osób z dożywotnim zakazem jazdy czy wprowadzenie mechanizmów ułatwiających egzekwowanie kar. Jakie zmiany mogą czekać kierowców w 2025 roku?

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Źródło:
TVN24

Oto kalendarz urlopowy na 2025 rok. Poza niedzielami będzie 14 dni wolnych od pracy. Poniżej wskazujemy, które to dni i wyjaśniamy, kiedy poprosić pracodawcę o urlop, by jak najlepiej wypocząć w 2025 roku.

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Źródło:
PAP