Mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy, mogą ubiegać się o dofinansowanie. Świadczenie przysługuje przez okres dwóch miesięcy. Rząd na ten moment nie planuje przedłużenia tego okresu - tak wynika ze środowej wypowiedzi w Radiu Plus rzecznika rządu Piotra Muellera.
Rzecznik rządu Piotr Muller był pytany w Radiu Plus o specustawę o pomocy dla uchodźców z Ukrainy i o to, co dalej w kwestii zapewnienia uchodźcom zakwaterowania i wyżywienia. 40 złotych to kwota, która ma pokryć dzienne koszty wyżywienia i zakwaterowania uchodźcy. Świadczenie można pobierać przez maksymalnie 60 dni, co daje łączną kwotę 2400 złotych na dwa miesiące.
Mueller wyjaśnił, że "te dwa miesiące są liczone indywidualnie dla każdej osoby, od momentu, kiedy ta osoba przekroczy granicę".
- Jest ten czas dostosowania się przez dwa miesiące, możliwości znalezienia pracy, próby podjęcia tymczasowo drugiego życia na czas wojny. Po to te dwa miesiące były skonstruowane. Jesteśmy otwarci, aby tym osobom, które nie zdążyły w tym czasie zorganizować sobie pracy, czy mieszkania, innymi instrumentami pomagać, ale na ten moment pozostawiamy dwa miesiące jako okres przystosowawczy - mówił.
- Pod kątem znalezienia pracy sytuacja wygląda w Polsce bardzo dobrze. Zachęcamy, tworzymy wszystkie mechanizmy, żeby te osoby znalazły pracę i mogły mieć tymczasowo drugi dom - dodał.
Pytany, czy jest pomysł na przedłużenie tego okresu, powiedział, że "na ten moment nie ma decyzji w takim zakresie". - Są też inne instrumenty pomocowe, których można używać po tych dwóch miesiącach - dodał.
Świadczenia dla Polaków przyjmujących Ukraińców
Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym zakłada, że każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do naszego kraju, może być przyznane świadczenie z tego tytułu na podstawie umowy zawartej z gminą przez maksymalnie dwa miesiące. Chodzi o 40 złotych dziennie za osobę, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Świadczenie przysługuje za każdego Ukraińca, zarówno za dorosłego, jak i za dziecko.
Wysokość świadczenia może zostać podwyższona przez wojewodę. Stanie się tak w przypadku zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed dniem wejścia w życie ustawy, gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.
Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu. Oznacza to, że wniosek obejmuje czas do momentu wypełnienia wniosku.
- Czyli tak naprawdę każda osoba, która przyjęła pod swój dach Ukraińców, powinna złożyć jak najpóźniej ten wniosek, bo wtedy będzie on obejmował jak największy okres. Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie wstecz, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek - wyjaśniał wcześniej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Źródło: Radio Plus, TVN24