Rekordowy wynik sprzedaży smartfonów. Samsung liderem

Najnowsze


Samsung obronił tytuł największego na świecie producenta smartfonów. Południowokoreański gigant technologiczny zagarnął w IV kwartale ubiegłego roku prawie 30 proc. rynku, wyprzedzając po tym względem swojego głównego konkurenta Apple'a. Do amerykańskiej firmy należy niecałe 20 proc. rynku - ogłosiła firma analityczna IDC.

W sumie, wielkość dostaw smartfonów przekroczyła w ubiegłym roku miliard sztuk, co oznacza 38-procentowy wzrost w stosunku do 2012 r. i prawie dwukrotny (49 proc.) w porównaniu do 2011 r. To historyczny wynik napędzany głównie przez popyt na tańsze urządzenia, bo segment produktów z wyższej półki odnotowuje spadki.

- Tanie urządzenia są tą częścią rynku, która odnotowuje wzrost sprzedaży - przyznał Ryan Reith, dyrektor z IDC. - Sytuacja w takich krajach, jak Chiny czy Indie szybko zmierza w kierunku, w którym smartfony za 150 dolarów będą stanowić większość dostaw - dodał.

Chińczycy gonią "wielką dwójkę"

Według wyliczeń IDC, wszyscy chińscy dostawcy zwiększyli w ubiegłym roku swoje udziały w rynku. Huawei zagarnął 5,8 proc. w stosunku do 4,6 proc. rok wcześniej, a Lenovo 4,9 proc. z 4,1 proc. Zamykający pierwszą piątkę LG, zwiększył swój udział do 4,6 proc. z 3,8 proc. Aby zawalczyć o ten segment, w ubiegłym roku Apple wydał iPhone'a 5c. Jednak nawet najtańsza wersja tego modelu, do kupienia w USA za 99 dolarów, przegrywa w starciu z modelami chińskich producentów, które można kupić za mniej niż 50 dolarów.

Jak prognozuje IDC, udział południowokoreańskiej korporacji w rynku smartfonów co prawda spadł w IV kwartale 2013 r. do 28,8 proc. z 29,1 w 2012 r., ale to i tak o ponad 10 pkt. proc. więcej od głównego jego rywala. Udział Apple'a spadł do 17,9 proc. z 20,9 procent. Apple ogłosił, że tylko w czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedał rekordowe 51 mln iPhone'ów. IDC szacuje, że w całym 3013, amerykańska firma sprzedała 153 mln smartfonów w porównaniu do 136 mln w 2012 roku. Z kolei Samsung miał dostarczyć na rynek 314 mln urządzeń.

A co z Nokią?

Co ciekawe, niepojawiająca się w zestawieniu światowej sprzedaży smartfonów fińska Nokia, plasuje się na drugim miejscu jeśli chodzi o sprzedaż telefonów komórkowych. Nabywców znalazło 251 mln urządzeń, co daje fińskiej firmie 18,8 proc. udziału w rynku. Pierwsze miejsce zajmuje Samsung z 446,7 mln sprzedanych sztuk (24,5 proc.), a trzeci jest Apple z 153,4 mln (8,4 proc.).

Porozumienie ws. licencji i patentów

Wyniki sprzedaży to dla Samsunga to kolejna w ostatnich dniach wiadomość. Jak informuje "Financial Times", południowokoreańska firma zawarła dwie długoterminowe umowy licencyjne na patenty Google'a i Ericssona.

Na mocy umowy między Google'm a Samsungiem, firmy udzieliły sobie nawzajem dostępu do opracowanych przez siebie patentów. Samsung jest największym producentem smartfonów korzystającym z systemu operacyjnego Android, firmy Google. Druga ze znaczących umów kończy rozpoczęty w 2012 roku spór firm o opłaty licencyjne.

Autor: rf//gry / Źródło: Financial Times, Bloomberg, Reuters