Chcą zakazu zabójczych robotów. Pokazali wstrząsający film

Najnowsze

Chcą zakazu "zabójczych robotów"TVN24 BiS
wideo 2/4

Naukowcy i przedsiębiorcy z sektora technologii, jak choćby Elon Musk apelują o zakazanie autonomicznych robotów bojowych. W Genewie rządowi eksperci z kilkudziesięciu krajów dyskutują w sprawie poprawek do układu o broni konwencjonalnej. Aktywiści na rzecz zakazania autonomicznej broni przygotowali wstrząsający film, który pokazuje jakie mogą być skutki, gdy takie maszyny trafią w ręce niewłaściwych ludzi – a o to przecież nie trudno. Poparcie dla zakazu dla broni autonomicznej zadeklarowało na razie 19 krajów. Sprawie w programie "24 Godziny" przyjrzał się Patrycjusz Wyżga.

Bojowe roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą być na przykład rojem miniaturowych dronów, które podlecą do człowieka, zidentyfikują go na podstawie obrazu twarzy a następnie zabiją. Właśnie przed użyciem takich maszyn ostrzegają specjaliści z organizacji pozarządowej Future of Life Institute, bo ich zdaniem są one zbyt niebezpieczne, szczególnie, gdy wpadną w niepowołane ręce np. przestępców, czy terrorystów.

Przestroga

Takie zagrożenie obrazuje opublikowany przez Future of Life Institute film, który ma być przestrogą i apelem jednocześnie. - Ten krótki film to więcej niż spekulacje. Pokazuje rezultaty integracji i militaryzacji technologii, którą już znamy. Sztuczna inteligencja może pomóc ludzkości, ale pozwolenie maszynom, aby zabijały ludzi zniszczy naszą wolność i poczucie bezpieczeństwa. Mamy szansę, aby zabezpieczyć się przed przyszłością pokazaną właśnie w tym nagraniu - powiedział prof. Stuart Russel z University of California w Berkley i dodał, że pod jego słowami podpisało się wielu naukowców, którzy obecnie Genewie dyskutują o poprawkach do układu o broni konwencjonalnej. "Potrzebne jest natychmiastowe ograniczenie konstrukcji autonomicznych robotów zdolnych do zabijania" - brzmi ich apel. Poparcie dla zakazu dla broni autonomicznej zadeklarowało już 19 państw oraz wiele znanych osobistości, wśród których jest m.in. Elon Musk, twórca firmy Tesla, czy brytyjski astrofizyk prof. Stephen Hawking.

Kolejny apel

Jest to zresztą kolejny apel ekspertów i naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją. W sierpniu tego roku ponad 100 badaczy podpisało się pod listem otwartym alarmującym przed robotami mordercami. Wzywali oni Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) do wprowadzeniu zakazu broni autonomicznej. "Śmiercionośna broń autonomiczna może doprowadzić do trzeciej rewolucji w technice wojskowej. Gdy zostanie rozwinięta, może doprowadzić do konfliktów zbrojnych na niewidzianą dotąd skalę, prowadzonych w tempie szybszym niż ludzie mogą zrozumieć" - ostrzegali eksperci latem tego roku. Według organizacji Human Rights Watch kilkanaście krajów obecnie pracuje nad rozwojem autonomicznych systemów uzbrojenia. W tym gronie wymieniono między innymi USA, Chiny, Izrael, Koreę Południową, Rosję i Wielką Brytanię.

Program "24 godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS.

Autor: red / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: utureoflife.org/