Prof. Hausner: Wzrost PKB w tym i w przyszłym roku na poziomie 4 procent

TVN24 Biznes

tvn24Wśród problemów polskiej gospodarki profesor wymienił niezbyt wysoką dynamikę eksportu w najbliższym okresie

Polska gospodarka weszła w fazę znaczącego ożywienia; w 2014 i 2015 roku wzrost PKB powinien kształtować się na poziomie 4 proc. - ocenił w piątek ekonomista prof. Jerzy Hausner.

Jak zaznaczył były wicepremier, prognozy takie zostały zawarte w ostatnim raporcie "Instrument Szybkiego Reagowania" PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Raporty takie są opracowywane co kwartał. - Z naszych analiz wynika, że weszliśmy w fazę ożywienia gospodarczego, że będzie to znaczące ożywienia. Przewidujemy w tym i przyszłym roku tempo wzrostu rzędu 4 procent PKB; można się spierać, czy to będzie trochę powyżej, czy niżej - powiedział Hausner dziennikarzom. Dodał, że bardzo dobre będą szczególnie trzeci i czwarty kwartał tego roku.

Dobre fundamenty

Hausner podkreślił, że prognozowany wzrost PKB będzie "bezpieczny", tzn. wynikający z dobrych fundamentów gospodarki, a nie z pobudzania przez politykę pieniężną czy też politykę fiskalną. - Polska gospodarka ma się dobrze - mówił prof. Hausner. Zaznaczył, że autorzy raportu nie spodziewają się wyraźnej poprawy w zakresie wskaźnika zagrożenia upadłością przedsiębiorstw. „Na pewno te wskaźnik już nie będzie rósł, ale nie wróci już do poziomu sprzed kryzysu 2008 i 2009 roku” - ocenił. Wśród problemów polskiej gospodarki profesor wymienił niezbyt wysoką dynamikę eksportu w najbliższym okresie. Zdaniem naukowców konflikt na Ukrainie nieznacznie wpłynie na tempo wzrostu polskiej gospodarki i obniży je 0,1–0,2 proc. PKB. - Oczywiście, nie można wykluczyć, że kryzys ten może ulec gwałtownemu zaostrzeniu - zastrzegł Hausner.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24