Prezydent o OFE: poglądy zależą od miejsca siedzenia. Mojego także

Prezydent skomentował swoją decyzję ws. ustawy o OFE
Prezydent skomentował swoją decyzję ws. ustawy o OFE
tvn24
Prezydent skomentował swoją decyzję ws. ustawy o OFEtvn24

Nie zawsze można sięgać po weto bez uczynienia jeszcze większej krzywdy społeczeństwu, państwu i obywatelom - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Bronisław Komorowski, pytany o swoją decyzję ws. ustawy o OFE. Prezydent podpisał ustawę, ale odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. - Musiałem podjąć decyzję kierując się zarówno potrzebą szukania rozwiązań konstytucyjnie bezpiecznych, ale jednocześnie bezpiecznych dla polskich finansów publicznych - wskazał Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w "Faktach po Faktach", że podejmując decyzję ws. ustawy o OFE musiał ważyć różne racje i opinie. Pytany przez Kamila Durczoka, czy mógł zamiast odesłać ustawę do Trybunału zawetować ją, prezydent stwierdził: - Nie zawsze można sięgać po weto bez uczynienia jeszcze większej krzywdy społeczeństwu, państwu i obywatelom. To też jest przykład dwóch racji, przy podzielonych opiniach prawników, konstytucjonalistów, niesłychanie sprzecznych ze sobą opiniach ekonomistów. Ja musiałem podjąć decyzję kierując się zarówno potrzebą szukania rozwiązań konstytucyjnie bezpiecznych, czyli nie łamiących konstytucji, ale jednocześnie bezpiecznych dla polskich finansów publicznych. To też jest norma konstytucyjna - powiedział Bronisław Komorowski.

Dodał, że Trybunał podejmując decyzję "będzie musiał ważyć te sprzeczne racje". - Jeżeli mieć pretensje, to do praktycznie wszystkich rządów po kolei. Ja byłem członkiem rządu Jerzego Buzka, który tę reformę uruchamiał i po latach myślę, że to jest przykład tego, że nie można wprowadzać połowicznie reformy, licząc na to, że następcy będą ją kontynuowali, pogłębiali i poprawiali. Na ogół następcy mają to do siebie, że psują, albo nic nie robią. Czekają, bo nie są skorzy do podejmowania jakichkolwiek ryzykownych decyzji. Stad reforma OFE stała się bardzo szybko sierotą w Polsce. Nikt nie doskonalił tego systemu, wręcz odwrotnie, wszystkie rządy po kolei przyglądały się temu, co tam się działo złego z największym spokojem - podkreślił Bronisław Komorowski.

- Wszyscy wiemy, że rzeczą niepokojącą było to, że niepotrzebnie tak duże środki finansowe gromadzone w OFE były wydawane na obsługę funduszy inwestycyjnych. Efekt był taki, że na końcu emerytury "ofowskie" i "zusowskie" były dokładnie takie same, a wszyscy mieli nadzieję, że będą wyższe. Więc gdzieś tutaj był grzech zaniechania wszystkich kolejnych ekip, a to że na końcu skończyło się tym, o czym pan mówi, to jest dla mnie bolesna prawda - ocenił prezydent.

Punkt widzenia

Bronisław Komorowski skomentował też ostrą krytykę rządu Donalda Tuska, w związku z OFE, ze strony prof. Leszka Balcerowicza. - Dla mnie poglądy Leszka Balcerowicza na wiele spraw związanych z finansami publicznymi zawsze były bardzo ważne. Proszę zwrócić uwagę na coś bardzo ciekawego - kiedyś sądziłbym, że Leszek Balcerowicz, który gdy był ministrem finansów stawiał na pierwszym miejscu bezpieczeństwo finansów publicznych i budżetu. Jak przestał być ministrem mówi, że ze względów bezpieczeństwa finansów publicznych i budżetu nie są tak ważne. Coś jest na rzeczy, gdy mówi się, że poglądy czy punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Mojego również - zauważył prezydent.

I dodał: - Ja pewnie gdybym nie był prezydentem o wiele łatwiej stanąłbym po stronie tych, którzy mówią za nic, nieważne budżet, mimo że to nasze wspólne pieniądze należy bronić reformy, która wdrażał mój rząd. Ale tego nie zrobię, bo jestem dziś prezydentem. Inaczej zachowuje się Leszek Balcerowicz, bo już nie jest ministrem finansów - podkreślił.

- Co dzieje się z obecnym ministrem finansów. Gdy nie był ministrem bronił systemu OFE, gdy został ministrem musiał uznać, że racje budżetowe są racjami niesłychanie ważnymi - dodał.

Prezydent o poglądach Leszka Balcerowicza na OFE
Prezydent o poglądach Leszka Balcerowicza na OFEtvn24

Mniejsze wątpliwości

Bronisław Komorowski był też pytany o wyrok Trybunału ws. ustawy o OFE i to, co stanie się, gdy TKł uzna ją za niekonstytucyjną. Prezydent stwierdził, że gdyby "był przekonany", iż rozwiązania ws. OFE są "drastycznie niekonstytucyjne", to "nigdy" by jej nie podpisał. - Tylko wysłałbym ją do Trybunału Konstytucyjnego prewencyjnie. Ja jestem raczej pewien co do tego, że Trybunał będzie te różne racje ważył bardzo dokładnie. Także racje bezpieczeństwa finansów publicznych i deficytu - ocenił prezydent.

- Skierowałem ustawę w trybie następczym m. in. dlatego, że były zupełnie sprzeczne ze sobą głosy i opinie prawników konstytucjonalistów. Także powszechnie szanowanych. Sprzeczne opinie świadczą o tym, że tutaj nie ma jednej prostej prawdy. Trybunał będzie powołany do zważenia tych racji. Myślę, że tutaj żadnej katastrofy nie należy wieszczyć - dodał.

"Krok wstecz"

Prezydent Bronisław Komorowski zaznaczył również, że uważa decyzję rządu ws. OFE jako "krok wstecz z punktu widzenia reform w Polsce". - Jedną z najtrudniejszych reform są reformy systemu emerytalnego. Jak już ktoś wziął na siebie cząstkę odpowiedzialności za niepopularne decyzje zmieniające mechanizmy w systemie emerytalnym, to w zasadzie wszyscy jego przeciwnicy powinni się po cichu cieszyć i pozwolić na to, bo ktoś inny zapłaci za to cenę - ocenił.

Jego zdaniem "gdyby na czas przeprowadzono inną reformę, głębszą reformę systemu finansów publicznych, to nie byłoby problemu czy trzeba zmieniać system OFE". - Ale nikt wcześniej się nie kwapił do przeprowadzenia reformy. Przemawia przez mnie gorycz, zarówno członka ekipy rządowej, która przeprowadziła naprawdę duże reformy, ale też niepokój, czy starczy woli politycznej do przeprowadzania dalszych zmian w Polsce, bez których modernizacji nie będzie - powiedział Komorowski. - Należy pamiętać, że zasadnicze i bardzo trudne elementy reformy systemu emerytalnego wziął na siebie rząd Jerzego Buzka i Donalda Tuska. O tym trzeba pamiętać, bo zdolność do brania odpowiedzialności za trudne decyzje jest miarą, którą można mierzyć poziom odpowiedzialności polityków za państwo polskie - podkreślił.

Trybunał zbada ustawę

Znowelizowana na początku grudnia ub.r. przez Sejm ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Pod koniec grudnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w systemie OFE i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. TK ma zbadać m.in. kwestię własności środków zgromadzonych w funduszach, zakaz inwestycji w obligacje czy nakaz inwestowania w akcje.

Prezydent: Decyzja ws. OFE to krok wstecz z punktu widzenia reform w Polsce
Prezydent: Decyzja ws. OFE to krok wstecz z punktu widzenia reform w Polscetvn24

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET