Polską elektrownię jądrową zbuduje Jacek Cichosz

Najnowsze

PGEJacek Cichosz został prezesem PGE EJ1

Jacek Cichosz pełniący obowiązki prezesa spółki PGE EJ1, decyzją rady nadzorczej, stał się jej prezesem. Spółka jest odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Cichosz był członkiem zarządu pełniącym obowiązki prezesa od lutego 2014 r., kiedy to z kierowania spółką zrezygnował Aleksander Grad. Wcześniej był dyrektorem ds. operacyjnych PGE EJ1.

PGE EJ1 to spółka celowa PGE, powołana do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wkrótce ma zmienić udziałowców - po 10 proc. udziałów mają w niej objąć: Enea, Tauron i KGHM. Umowa w tej sprawie czeka na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Budowa elektrowni w 2020 roku

Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku planowane jest ok. 2020 r. W rządowym programie energetyki jądrowej pierwszy blok ma ruszyć z końcem 2024 r. Program ten stwierdza m.in., że ostrożnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie 40-60 mld zł, przy uwzględnieniu nakładów na przygotowanie terenu i infrastrukturę pomocniczą.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PGE