Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Źródło:
PAP
Najnowsze dane z gospodarki
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24
wideo 2/5
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24

Jeśli obecne trendy demograficzne się utrzymają, do 2035 roku liczba pracowników spadnie o 2,1 miliona - przekazał w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków odpływ szczególnie dotknie przemysł, edukację oraz rolnictwo, przyczyniając się do znacznego spowolnienia gospodarczego. Do 2060 roku liczba ludności Polski spadnie o 6,7 miliona osób wobec 2023 roku - ocenił GUS w swojej ostatniej analizie.

"Zapaść demograficzna będzie miała duże znaczenie dla przyszłości rynku pracy w Polsce. Jeśli utrzymają się obecne trendy demograficzne, do 2035 r. liczba pracowników zmniejszy się o 2,1 mln, co stanowi 12,6 proc. obecnego stanu zatrudnienia" - napisano.

"Oznacza to, że w porównaniu z obecnym stanem liczba pracowników, na przykład, w edukacji zmniejszy się o 29 proc., a w ochronie zdrowia o 23 proc. Straci także przemysł, w którym będzie pracowało o 11 proc. osób mniej" - dodają analitycy.

W scenariuszu takiego spadku liczby zatrudnionych w sektorach przemysłowych - przy założeniu utrzymania pozostałych zmiennych na obecnym poziomie - PKB Polski zmniejszyłoby się o 6-8 proc.

Coraz mniej rąk do pracy

PIE pisze, że zachodzące procesy demograficzne doprowadzą do znacznego spadku populacji osób w wieku produkcyjnym w Polsce. Do 2030 r. liczba osób w wieku 20-64 lata w Polsce spadnie o 1,1 mln (o 4,9 proc.) – z poziomu 22,9 mln w 2022 r. do 21,8 mln w 2030 r. W perspektywie 2040 r. oraz 2050 r. spadek ten ma wynieść odpowiednio 2,2 mln (9,7 proc.) oraz 4,6 mln (20 proc.).

"Z symulacji przeprowadzonej przez PIE wynika, że do 2035 r. w Polsce rynek pracy może się zmniejszyć o niemal 2,1 mln pracowników. W ujęciu nominalnym odpływ szczególnie dotknie przemysł (łącznie sekcje B-E), z którego odejdzie 805 tys. pracowników, handel i naprawę pojazdów (423 tys.), edukację (414 tys.) oraz rolnictwo (406 tys.). W każdej z tych branż wejście na rynek pracy kolejnych roczników będzie zbyt małe, aby zrekompensować ubytek. Największy napływ pracowników odnotuje przemysł (405 tys.) oraz handel (308 tys.)" - napisano.

- Prognozowany spadek zatrudnienia wynika ze stopniowego wychodzenia z rynku pracy pracowników w wieku 50-59/64 lata oraz wchodzenia na rynek pracy młodszych, mniej liczebnych kohort wiekowych. Przy założeniu utrzymania obecnego wieku emerytalnego do 2035 r. z polskiego rynku pracy odejdzie 3,8 mln pracowników. Równocześnie prognozowany napływ nowych roczników wyniesie 1,7 mln osób - podaje, cytowana w raporcie Paula Kukołowicz, kierowniczka zespołu zrównoważonego rozwoju w PIE.

PIE szacuje, że w sprzyjających warunkach polski rynek pracy mógłby być zasilony przez dodatkowy 1 mln osób.

- Rezerwuar ten stanowią najczęściej osoby, które z różnych powodów nie są w stanie pracować na cały etat w formie stacjonarnej: osoby uczące się, sprawujące opiekę nad dziećmi lub innymi członkami rodziny, w tym młode kobiety oraz kobiety w wieku przedemerytalnym i osoby z niepełnosprawnościami. Ich wejście na rynek pracy byłoby możliwe po dostosowaniu warunków pracy do ich specyficznej sytuacji życiowej i miejsca zamieszkania, na przykład poprzez wprowadzenie zatrudnienia na część etatu, pracy zdalnej lub hybrydowej - dodaje Jędrzej Lubasiński, starszy analityk z zespołu zrównoważonego rozwoju w PIE.

Kryzys demograficzny
Kryzys demograficznyTVN24

Migracje i technologia a rynek pracy

PIE pisze, że konsekwencje odpływu pracowników z polskiego rynku pracy można do pewnego stopnia łagodzić poprzez wdrażanie nowych technologii. Największy potencjał w tym zakresie przedstawia sektor przemysłowy. Obecnie pod względem liczby robotów pracujących w przemyśle Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE. W przeliczeniu na 10 tysięcy pracowników sektora przetwórstwa przemysłowego w Polsce pracuje 54,6 robota.

"Kolejnym czynnikiem, który mógłby złagodzić wpływ negatywnych trendów demograficznych, są migracje. W okresie od 2016 do 2023 r. na polski rynek pracy napłynęło 944 tys. zagranicznych pracowników, którzy zostali zarejestrowani w systemie ZUS. Niemniej niewiele wskazuje na to, aby skala napływu pracowników do Polski została utrzymana na poziomie obserwowanym w ostatnim dziesięcioleciu" - podaje PIE.

"W 2023 r. przyrost liczby cudzoziemców zarejestrowanych w systemie ZUS względem roku uprzedniego wyniósł zaledwie 6 proc., a średnioroczny przyrost dla lat 2016-2022 wynosił 30 proc. Tymczasem według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych liczba pracujących w Polsce cudzoziemców do 2033 r. musiałaby wzrosnąć o ponad 2,6 miliona, żeby utrzymać dotychczasowy poziom obciążenia demograficznego" - dodaje PIE.

Do 2060 roku liczba ludności Polski spadnie o 6,7 miliona osób wobec 2023 roku

"Największy wpływ na ten stan rzeczy będzie miała umieralność (przewiduje się, że w 2060 r. liczba zgonów sięgnie blisko 490 tys.). Będzie to konsekwencją między innymi tego, że w wiek największej umieralności systematycznie będą wchodzić roczniki należące do wyżu demograficznego z lat 80. XX wieku – czyli obecni około 40-latkowie. Natomiast wiek emerytalny zaczną osiągać obecni 20-latkowie" - napisano.

GUS podaje, że mediana wieku ludności wyniesie ponad 50,25 lata, czyli o ok. 7 lat więcej niż w 2023 r., co oznacza, że połowa mieszkańców Polski będzie miała ponad 50 lat.

Prognoza nie przewiduje wzrostu liczby urodzeń, co prawda zakłada wzrost współczynnika dzietności, ale liczebność potencjalnych matek (obecnie są to kilkuletnie dziewczynki) spowoduje, że liczba urodzeń będzie stosunkowo niska (ok. 225 tys. w 2060 r.).

"Proces starzenia się ludności postrzegany w wymiarze jednostkowym i społecznym stawia trudne wyzwania o wielopłaszczyznowym wymiarze, a więc nie tylko w sferze ekonomicznej, lecz i psychologicznej, medycznej, socjalnej. Polska, dla której prognozy są obecnie niesprzyjające, będzie musiała zmierzyć się ze wszystkimi problemami wynikającymi z niekorzystnych dla niej trendów demograficznych. Dotyczy to także poszczególnych województw – szczególnie tych o najstarszej strukturze wieku mieszkańców, w których dodatkowo proces starzenia będzie się najbardziej pogłębiał" - podaje GUS.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Węgierski rząd rozważa zamrożenie wydawania nowych licencji Airbnb w Budapeszcie i podniesienie podatków od krótkoterminowego wynajmu mieszkań w stolicy - przekazał minister gospodarki Marton Nagy, cytowany przez Reutersa.

Węgry rozważają zamrożenie licencji Airbnb w Budapeszcie

Węgry rozważają zamrożenie licencji Airbnb w Budapeszcie

Źródło:
Reuters

Wydłużone urlopy macierzyńskie dla rodziców wcześniaków wejdą w życie później niż pierwotnie zakładano. - Oni liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska fundacji Koalicja dla Wcześniaka. Resort rodziny zapowiada, że wprowadzone zostaną przepisy przejściowe dla osób przebywających na urlopach macierzyńskich w dniu wejścia w życie ustawy.

"Rodzice liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią"

"Rodzice liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią"

Źródło:
tvn24.pl

Zasady sprzedaży między innymi rozwiązań informatycznych i komputerów marki Dell mogły naruszać konkurencję. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zobowiązał spółkę do zmiany praktyk - poinformowano w poniedziałek. Dodał, że firma dostała sześć milionów złotych kary za wprowadzenie w błąd prezesa UOKiK.

Milionowa kara dla czołowego producenta elektroniki

Milionowa kara dla czołowego producenta elektroniki

Źródło:
PAP

Na ateńskim lotnisku zatrzymano Beny'ego Steinmetza. Izraelski miliarder jest ścigany międzynarodowym listem gończym między innymi w związku z podejrzeniem udziału w grupie przestępczej - poinformował portal eKathimerini.

Zatrzymano Beny'ego Steinmetza, izraelskiego miliardera ściganego listem gończym

Zatrzymano Beny'ego Steinmetza, izraelskiego miliardera ściganego listem gończym

Źródło:
PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek dyrektywę mającą poprawić warunki zatrudnienia osób pracujących dla platform cyfrowych, w tym określić ich status pracowniczy.

Zmiany mają objąć 28 milionów osób. Jest decyzja

Zmiany mają objąć 28 milionów osób. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że przekazano jej projekt budowy nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Otwarcie pierwszego etapu lotniska zaplanowane jest na koniec 2032 roku, budowa ma ruszyć w 2026 roku.

Wielka inwestycja w Polsce. "Projekt jest gotowy"

Wielka inwestycja w Polsce. "Projekt jest gotowy"

Źródło:
PAP

To chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych serialowych rekwizytów. Nic zatem dziwnego, że jego wartość kolekcjonerzy wycenili bardzo wysoko. Replika żelaznego tronu – symbolu władzy i walki - z popularnego serialu "Gra o tron" została sprzedana na aukcji w Dallas za 1,49 miliona dolarów, czyli ponad 5,8 miliona złotych.

Żelazny tron z "Gry o tron" sprzedany za prawie 1,5 miliona dolarów

Żelazny tron z "Gry o tron" sprzedany za prawie 1,5 miliona dolarów

Źródło:
PAP

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce od stycznia 2025 jest zagrożone - donosi w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika obecnie rozważane są trzy warianty wyjścia z sytuacji.

Potężne zamieszanie z rewolucją w sklepach. Trzy warianty

Potężne zamieszanie z rewolucją w sklepach. Trzy warianty

Źródło:
PAP

Wydłużone urlopy macierzyńskie dla rodziców wcześniaków wejdą w życie później niż pierwotnie zakładano. - Oni liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska fundacji Koalicja dla Wcześniaka. Resort rodziny zapowiada, że wprowadzone zostaną przepisy przejściowe dla osób przebywających na urlopach macierzyńskich w dniu wejścia w życie ustawy.

"Rodzice liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią"

"Rodzice liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią"

Źródło:
tvn24.pl

Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson to laureaci Nagrody Nobla z ekonomii w 2024 roku - ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk. W uzasadnieniu wskazano, że naukowcy otrzymali nagrodę za "badania nad tym, jak powstają instytucje i jak wpływają na dobrobyt".

Nobel z ekonomii przyznany

Nobel z ekonomii przyznany

Źródło:
PAP

Nowe regulacje dotyczące emisji CO2, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku, mogą przynieść wzrost cen nowych samochodów o kilka, kilkanaście tysięcy złotych - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Z kolei, jak dodaje gazeta, ceny samochodów elektrycznych najprawdopodobniej będą spadały.

Wyścig z czasem. Podwyżki sięgną kilkunastu tysięcy złotych

Wyścig z czasem. Podwyżki sięgną kilkunastu tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Patrycja Kotecka-Ziobro, żona byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, miała zarobić ponad 4,5 miliona złotych netto w LINK4 - podało w poniedziałek Radio Zet. Kotecka-Ziobro oświadczyła, że informacje stacji są "błędne", a jej zarobki w LINK4 były zgodne z rynkowymi standardami.

Tyle miała zarobić Patrycja Kotecka-Ziobro. Żona byłego ministra komentuje

Tyle miała zarobić Patrycja Kotecka-Ziobro. Żona byłego ministra komentuje

Źródło:
PAP

Chorwacka sieć handlowa Studenac chce ruszyć z publiczną ofertą akcji na giełdach w Warszawie i Zagrzebiu zaraz po zakończeniu IPO Żabki - poinformował regionalny portal gospodarczy Seebiz.

Duża chorwacka sieć chce iść w ślady Żabki

Duża chorwacka sieć chce iść w ślady Żabki

Źródło:
PAP

Leszek K. oraz Michał S. sprawują od niedawna dyrektorskie funkcje w kontrolowanej przez państwo Polskiej Grupie Energetycznej. Na obu ciążą zarzuty prokuratorskie za działalność w Orlenie sprzed lat. Wobec dyrektorów prokuratura stosuje środki zapobiegawcze - poinformowała w poniedziałek Wirtualna Polska.

Nowi dyrektorzy z zarzutami i policyjnym dozorem

Nowi dyrektorzy z zarzutami i policyjnym dozorem

Źródło:
PAP

Według najnowszej prognozy Narodowego Banku Polskiego wskaźnik nasycenia mieszkań w Polsce dogoni obecny poziom w Unii Europejskiej w 2040 roku. Zdaniem analityków banku centralnego osiągnie on wtedy poziom 522 lokali na tysiąc osób i będzie nieznacznie wyższy od średniej notowanej w krajach Wspólnoty w 2023 roku.

Dużo brakuje do unijnej średniej. Raport NBP

Dużo brakuje do unijnej średniej. Raport NBP

Źródło:
PAP

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Telefony z banków odbierała przez dwa lata prawie codziennie. - Padało zawsze jedno pytanie: czy zdaję sobie sprawę z tego, że mam zobowiązanie do spłaty? - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Agnieszka Michalak. Chodzi o kredyt po zmarłym mężu. Duża część prawników wskazuje, że spadkobierca staje się nowym kredytobiorcą tej samej umowy. Są też jednak inne opinie, których zasadność potwierdzają wyroki sądów.

Rozdzwoniły się banki. "Zaczęłam siedzieć jak na bombie"

Rozdzwoniły się banki. "Zaczęłam siedzieć jak na bombie"

Źródło:
tvn24.pl

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

Odwlekanie decyzji w sprawie rządowego programu dofinansowań do kredytów powoduje, że z każdym kolejnym miesiącem, kwartałem deweloperzy hamują budowy. Obawiam się takiej sytuacji, że za kilkanaście miesięcy, gdy kredyty staną się dostępne, znowu będziemy mieli dołek podażowy i historia z Kredytem 2 procent się powtórzy - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 ekspert portalu Rynek Pierwotny Marek Wielgo.

"Koszmar" może się powtórzyć

"Koszmar" może się powtórzyć

Źródło:
tvn24.pl

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od wielu miesięcy trwa, a w ostatnich dniach nabrała mocy wymiana zdań między koalicjantami o kształcie zmian w sposobie naliczania składki zdrowotnej. Donald Tusk w sobotę pokazał kierunek w jakim kierunku ma iść ta reforma. - Na pewno nikt w przyszłym roku nie będzie płacił składki zdrowotnej od tzw. środków trwałych. Do końca roku przyjmiemy projekt ustawy o składce zdrowotnej - powiedział podczas sobotniej konwencji premier Donald Tusk.

Składka zdrowotna po nowemu. Premier podał termin

Składka zdrowotna po nowemu. Premier podał termin

Źródło:
PAP

Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla zwróciła uwagę publiczności na literaturę koreańską. A tamtejszy rząd od wielu lat stara się uczynić swoim flagowym towarem eksportowym właśnie kulturę i nie szczędzi na to pieniędzy. Sukcesy na arenie międzynarodowej to nie efekt jednorazowego zastrzyku pieniędzy, a wieloletniej strategii, dzięki której wartość eksportu kulturalnego Korei przekroczyła już wartość eksportu m.in. sprzętu AGD, akumulatorów, samochodów elektrycznych i paneli wyświetlaczy.

Jak Korea wypracowała Nobla? Kultura jako towar eksportowy

Jak Korea wypracowała Nobla? Kultura jako towar eksportowy

Źródło:
tvn24.pl

Ubezpieczyciel samochodu służbowego, wypłacił nam tak zwaną kwotę bezsporną. Dostaliśmy pięć czy sześć tysięcy złotych. Proszę zobaczyć na zdjęcie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Kacper Dyląg ze Stronia Śląskiego, który w powodzi stracił dobytek. - Samochód jest wbity w budynek i sprawa wydaje się prosta, prawda? Jednak nie jest wciąż zakończona - opowiada o sytuacji z ubezpieczycielem.

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Chiny zamierzają znacznie zwiększyć emisję długu publicznego - pisze portal CNN. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na świadczenia dla osób o niskich dochodach, wsparcie rynku nieruchomości i uzupełnienie kapitału banków państwowych. Dzięki temu Państwo Środka chce dążyć do ożywienia słabnącego wzrostu gospodarczego.

Chiny luzują pasa. Potężny zastrzyk dla gospodarki

Chiny luzują pasa. Potężny zastrzyk dla gospodarki

Źródło:
CNN, Reuters