Podczas porannego głosowania we wtorek Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt PiS ws. zmian w OFE. Posłowie zdecydowali też, że rządowy projekt trafi do komisji finansów publicznych.
Wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu poparło 151 posłów, 276 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Posłowie nie zgodzili się także na skierowanie tego projektu do komisji finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny. Ostatecznie propozycjami rządowymi zajmie się wyłącznie komisja finansów.
Za wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zaproponowanego przez klub PiS zagłosowało 251 posłów, 141 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.
Przeciw dowolności
Projekt PiS zakładał, że każdy wchodzący na rynek pracy będzie mógł zdecydować, czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy też przekazać pieniądze do ZUS i liczyć na wyższą emeryturę z I filara. PiS chciało też, by ubezpieczony mógł określić, jaką część składki ZUS odprowadzi do OFE: 2, 3, 4, 5, 6 czy 7,3 proc.
Premier Donald Tusk przekonywał w środę w Sejmie, że rządowa propozycja zmian w OFE zmierza do naprawy systemu. Projekt rządu przewiduje m.in., że składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 roku osiągnąć 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE zostanie przekazana do ZUS, trafi na specjalne indywidualne subkonta.
Źródło: PAP