Najnowocześniejsza wieś w Europie znajduje się... na Węgrzech. W małej wiosce Boly mieszkańcy dzięki połączeniu wszystkich domów światłowodami mają najszybszy internet w Europie. Niebawem z szybkiego internetu będą mogli korzystać także mieszkańcy Nowego Sącza.
Mieszkańcy węgierskiej wioski Boly dzięki nowoczesnemu łączu mogą dzwonić do siebie bez opłat i mają dostęp do ponad 50 kanałów satelitarnych za pomocą posiadanej linii telewizyjnej.
Boly wygląda jak każda inna węgierska wioska, lecz to właśnie tutaj dokonuje się techniczna rewolucja. Gdy stara sieć kabli telewizyjnych była już przestarzała wioska zdecydowała pójść za rozwojem technicznym i połączyła się światłowodami. Prędkość internetu sięga tam 20 Mb na sekundę.
Jednak na tym nie kończy się rozwój technologiczny w Boly. Burmistrz Jozsef Hars chce uruchomić videobibliotekę. Poważnie zastanawia się nad pomysłem uruchomienia serwisu zdrowotnego, za pomocą którego pacjent będzie mógł kontaktować się z lekarzem przez ekran telewizora.
Nowy Sączy też czeka rewolucja technologiczna Na podobną rewolucję technologiczną liczą władze Nowego Sącza. Niebawem obszar całego miasta zostanie objęty bezpłatnym dostępem do internetu. Pionierski w skali kraju projekt zaproponowany przez prezydenta miasta Ryszarda Nowaka uchwalili tamtejsi radni. Sądeccy radni przeznaczyli w przyszłorocznym budżecie miasta na realizację tego projektu 1,7 mln zł. Według przewidywań, system powinien ruszyć w pierwszej połowie 2008 roku. Darmowym dostępem do sieci docelowo zostanie objęty obszar całego miasta, przy czym dzielnice Nowego Sącza leżące na obrzeżach w górzystym terenie zostaną przyłączone w drugiej kolejności.
Na początek darmowy internet będzie przesyłany z prędkością 128 kB/s, a w miarę możliwości wydajność transferu będzie zwiększana. Dyrektywy unijne nie zezwalają na finansowanie szybszego transferu ze środków publicznych.
Jeśli odbiorcy będą zainteresowani wydajniejszym transferem, będą mieli możliwość skorzystania z wariantu płatnego, który będzie konkurencyjny względem dotychczasowych dostawców usług internetowych. Władze miasta planują wykorzystywanie internetu do obsługi sygnalizacji świetlnej, wydajniejszego monitoringu ulic, a także do przesyłania sygnału telewizyjnego na terenie miasta.
Źródło: TVN CNBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24