Nowa Zelandia potraja podatek dla turystów

Źródło:
BBC
Odwołany lub opóźniony lot - co przysługuje pasażerom? Podpowiada mec. Eliza Kuna
Odwołany lub opóźniony lot - co przysługuje pasażerom? Podpowiada mec. Eliza KunaTVN24
wideo 2/6
Odwołany lub opóźniony lot - co przysługuje pasażerom? Podpowiada mec. Eliza KunaTVN24

Władze Nowej Zelandii planują gwałtownie podnieść podatek turystyczny. Opłata, którą ponoszą turyści przybywający do kraju, wzrośnie od 1 października tego roku prawie trzykrotnie: z 35 do 100 nowozelandzkich dolarów (około 240 złotych).

Rząd poinformował, iż podniesienie opłaty ma "zapewnić, że goście wniosą swój wkład do usług publicznych oraz wysokiej jakości doświadczeń, odwiedzając Nową Zelandię". Jednak niezależne stowarzyszenie turystyki Tourism Industry Aotearoa komentując plan wskazało, że wyższy podatek dla turystów będzie barierą dla gości, która uczyni odwiedziny "niezwykle drogimi".

Obecnie danina dla turystów wynosi 25 nowozelandzkich dolarów, ale od 1 października 2024 roku ma wzrosnąć do poziomu 100 dolarów. Przy obecnym kursie to około 240 zł.

Nowa Zelandia słynie z kultury jej pierwotnych mieszkańców, Maorysów, i niepowtarzalnych krajobrazów - lodowców, gór, wulkanów i jezior. Jednak jej położenie na południowym Pacyfiku i związane z tym długi czas podróży, która sama w sobie jest kosztowna, często stanowiły barierę dla gości.

Jezioro Taupo w Nowej Zelandii Shutterstock

Kolejna bariera dla turystów?

- Ożywienie w turystyce w Nowej Zelandii pozostaje w tyle za resztą świata, a ten ruch jeszcze bardziej pogorszy naszą konkurencyjność w tym zakresie – powiedziała Rebecca Ingram, dyrektor naczelna stowarzyszenia.

Nowa Zelandia po raz pierwszy wprowadziła tę opłatę w 2019 roku, kiedy zmagała się z wpływem dużego napływu turystów na swoją infrastrukturę, środowisko i lokalne społeczności.

W czasie pandemii COVID-19 kraj zamknął swoje granice na dwa i pół roku i nie pozwalał na odwiedziny aż do sierpnia 2022. Obecnie kraj zmaga się z problemem powrotu liczby odwiedzających do poziomów sprzed pandemii. W 2023 roku Nową Zelandię odwiedziło niecałe 3 miliony zagranicznych gości. To mniej więcej trzy czwarte poziomu sprzed pandemii.

Minister turystyki Matt Doocey argumentował, że nowa stawka podatku nie będzie ogromnym czynnikiem odstraszającym, ponieważ 100 dolarów nowozelandzkich stanowiłoby mniej niż 3 proc. średnich wydatków większości turystów w tym kraju. Stwierdził, że pozostaje konkurencyjna w porównaniu z takimi krajami, jak Australia i Wielka Brytania, i "jest przekonany, że Nowa Zelandia będzie nadal postrzegana przez wielu na całym świecie jako atrakcyjny cel turystyczny".

Podatku nie muszą płacić goście z Australii i państw Pacyfiku. Większość odwiedzających Nową Zelandię pochodzi z Australii, Stanów Zjednoczonych, Chin i Fidżi.

Nowa Zelandia nie jest jedyna

Zwiększony podatek dla turystów dołączy do odrębnych opłat wizowych dla niektórych gości, które również wzrosną od 1 października.

Jak zauważa BBC, odrębny podatek dla turystów obowiązuje także w Indonezji, Hiszpanii, Francji, Austrii, Chorwacji, Włoszech, Islandii czy też Kostaryce. W większości miejsc podatek jest wliczony w cenę zakwaterowania, wizy lub biletu lotniczego.

W kwietniu Wenecja rozpoczęła okres próbny, zgodnie z którym jednodniowi wycieczkowicze byli obciążani podatkiem w wysokości 5 euro za odwiedzanie miasta w dni szczytu, co miało na celu zwalczanie skutków nadmiernej turystyki.

Autorka/Autor:jw

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czy sprzęt w nowym programie "Cyfrowy uczeń" będzie przechodzić na własność? - Nie, bo jednym z głównych zastrzeżeń do programu 'Laptop dla ucznia', zarówno Komisji Europejskiej, jak i w raporcie NIK-u, jest wyraźnie wskazane, że wiedzieli to nasi poprzednicy, że Krajowy Plan Odbudowy nie pozwala na rozdawanie laptopów na własność - przekazuje w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Barbara Nowacka, ministra edukacji. - To oczywiście jest super fajne, że młodzież ma laptopy w domach, natomiast nie są one wykorzystywane w procesie edukacyjnym - dodaje.

Czy laptopy dla uczniów przejdą na własność? Ministra komentuje

Czy laptopy dla uczniów przejdą na własność? Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Wejście w życie nowelizacji systemu kaucyjnego, który zgodnie z założeniami ma wejść w życie od początku 2025 roku, nie wydaje się możliwe - przestrzega Rządowe Centrum Legislacji. Argumentując, że powodem jest obecny etap prac nad projektem ustawy oraz obowiązek notyfikowania go Komisji Europejskiej.

Problemy z systemem kaucyjnym. "Wydaje się niemożliwe"

Problemy z systemem kaucyjnym. "Wydaje się niemożliwe"

Źródło:
PAP

- Dzięki zmianie przepisów do samorządów trafi więcej o 25 miliardów w samym 2025 roku - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że "w ciągu najbliższych 10 lat samorządy otrzymają więcej o 345 miliardów złotych". Od przyszłego roku dochody samorządów z PIT i CIT liczone będą jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST.

Potężny zastrzyk finansowy dla samorządów. Rząd "sprząta po Polskim Ładzie"

Potężny zastrzyk finansowy dla samorządów. Rząd "sprząta po Polskim Ładzie"

Źródło:
PAP

Projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotyczący kredytu mieszkaniowego zero procent jest najbardziej zaawansowany i on będzie oceniony najszybciej - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Dodał, że byłby zdziwiony, gdyby projekt ten nie uzyskał poparcia w Sejmie. W koalicji ścierają się różne wizje tego, jak ma wyglądać wsparcie programów mieszkaniowych.

Premier wskazał, który program wsparcia kredytów będzie miał największe szanse

Premier wskazał, który program wsparcia kredytów będzie miał największe szanse

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rozpoczął się proces nabycia nieruchomości niezbędnych do powstania linii kolejowej na odcinku Warszawa – Łódź - poinformowała spółka Centralny Port Komunikacyjny. Część właścicieli, do których skierowano propozycję w ramach Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć, zgłosiła już chęć sprzedaży nieruchomości.

Rozpoczął się wykup nieruchomości pod megainwestycję. Są pierwsi chętni

Rozpoczął się wykup nieruchomości pod megainwestycję. Są pierwsi chętni

Źródło:
PAP

Malezyjska sieć handlowa MR D.I.Y wkracza do Polski. Jak wynika z informacji przekazanych redakcji biznesowej tvn24.pl, firma planuje otwarcie swoich sklepów w Krakowie, Zabrzu oraz Piotrkowie Trybunalskim. W planach są także kolejne placówki.

Nowa sieć sklepów w Polsce. Znamy pierwsze lokalizacje

Nowa sieć sklepów w Polsce. Znamy pierwsze lokalizacje

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska firma Clearview AI została ukarana przez holenderski urząd ochrony danych DPA grzywną w wysokości 30,5 milionów euro za nielegalne utworzenie bazy danych służącej do rozpoznawania twarzy. DPA ostrzegł organizacje w kraju, że korzystanie z usług tej firmy jest niezgodne z prawem.

Gigantyczna kara za nielegalną bazę danych. Służyła rozpoznawaniu twarzy

Gigantyczna kara za nielegalną bazę danych. Służyła rozpoznawaniu twarzy

Źródło:
PAP

Podwyżka VAT na dostawy konopi siewnej do palenia lub do wdychania bez spalania z 8 do 23 procent - takie między innymi założenia znalazły się w projekcie w wykazie prac legislacyjnych rządu. Resort finansów zamierza też znieść obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi.

Ministerstwo Finansów szykuje podwyżkę VAT

Ministerstwo Finansów szykuje podwyżkę VAT

Źródło:
PAP

Linia lotnicza Cathay Pacific poinformowała, że uziemia i sprawdza wszystkie swoje samoloty Airbus A350 po tym, jak maszyna lecąca z Zurychu musiała zawrócić z powodu awarii silnika. Przewoźnik odwołał już ponad 20 lotów.

Linia Cathay Pacific uziemiła samoloty z powodu awarii silnika

Linia Cathay Pacific uziemiła samoloty z powodu awarii silnika

Źródło:
BBC

W piątek czternaste emerytury otrzyma ponad 1,1 miliona osób na łącznie przeszło 1,6 miliarda złotych - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W tym roku "czternastka" w pełnej wysokości wynosi 1780,96 złotych brutto dla osób, których emerytura nie przekracza 2900 złotych brutto.

Ponad milion osób otrzyma dodatkowe wypłaty

Ponad milion osób otrzyma dodatkowe wypłaty

Źródło:
PAP

Wydatki na kredyt 0 procent są już wstępnie rozpisane, w pierwszym roku funkcjonowania programu to około 500 milionów złotych - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że kwartalne limity udzielania pomocy mają przeciwdziałać wzrostowi cen mieszkań.

Są pieniądze na kredyt 0 procent. Minister podaje kwoty

Są pieniądze na kredyt 0 procent. Minister podaje kwoty

Źródło:
PAP

We wrześniu większość audytów w spółkach Skarbu Państwa powinna się skończyć - podał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Dodał, że zarządy zajmą się następnie budową wartości spółek i ich podstawowego biznesu.

Co ze spółkami Skarbu Państwa? Minister mówi o "zbrodniach korporacyjnych"

Co ze spółkami Skarbu Państwa? Minister mówi o "zbrodniach korporacyjnych"

Źródło:
PAP

Ruszył 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. W planie imprezy są prezentacje innowacyjnych technologii militarnych oraz debaty eksperckie, a udział weźmie rekordowa liczba ponad 830 firm z całego świata, w tym z USA, Australii i Korei Południowej.

Ruszył 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Ruszył 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Źródło:
PAP

Na ten program z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczamy 1,3 miliarda złotych. Szacujemy, że za te pieniądze uda się z pewnością zmodernizować 250 placówek - powiedziała podczas konferencji minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Chodzi o program wymiany źródeł ciepła i poprawy efektywności energetycznej szkół. Jednocześnie ministra w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl zaznaczyła, że program będzie funkcjonował do wyczerpania środków.

Można wnioskować o dodatkowe pieniądze. Resort podał termin

Można wnioskować o dodatkowe pieniądze. Resort podał termin

Źródło:
tvn24.pl

Brazylijski Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję o zablokowaniu w kraju serwisu społecznościowego X oraz o możliwości karania grzywną podmioty obchodzące blokadę. Platforma X (dawniej Twitter) należy do miliardera Elona Muska.

Sąd Najwyższy w Brazylii podtrzymał decyzję o zablokowaniu platformy X

Sąd Najwyższy w Brazylii podtrzymał decyzję o zablokowaniu platformy X

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w sierpniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,33 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych - uważa ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. We wtorek RPP rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zdaniem analityka, obniżki stóp procentowych rozpoczną się w drugim kwartale 2025 roku.

Co ze stopami procentowymi? Analityk ocenia szanse na obniżkę

Co ze stopami procentowymi? Analityk ocenia szanse na obniżkę

Źródło:
PAP

Volkswagen po raz pierwszy rozważa zamknięcie fabryk w Niemczech. Jak podaje Reuters, pokazuje to rosnącą presję cenową, z którą mierzy się czołowy europejski producent aut, ze strony swoich azjatyckich rywali.

To może być historyczna decyzja. Motoryzacyjny lider rozważa zamknięcie fabryk w ojczyźnie

To może być historyczna decyzja. Motoryzacyjny lider rozważa zamknięcie fabryk w ojczyźnie

Źródło:
Reuters

"Wpływy Muska widoczne są od Kijowa po Pekin. Fakt, że kontroluje SpaceX, system internetu satelitarnego Starlink i firmę Tesla, pozwala mu odgrywać rolę w wojnie na Ukrainie, w rywalizacji gospodarczej USA i Chin, a nawet, do pewnego stopnia, w wojnie w Strefie Gazy" - pisze w poniedziałek główny komentator spraw zagranicznych dziennika "Financial Times" Gideon Rachman. Dodaje, że to "niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy. Wciąż jednak nie może stanowić prawa".

"Elon Musk to niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy"

"Elon Musk to niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy"

Źródło:
PAP

W ostatnich miesiącach Hiszpanię ogarnęła fala protestów związana z nadmiernym, zdaniem mieszkańców, ruchem turystycznym. Wskazują oni, że rosną koszty życia, a same miasta i miasteczka zmieniają się tak, że życie w nich przypomina "park rozrywki" stworzony pod turystów. Opanowanie tej sytuacji może być trudne, biorąc pod uwagę znaczenie gospodarcze tej branży dla kraju.

Mieszkańcy mają dosyć turystów. "Ludzie czują, że miasto się rozpada"

Mieszkańcy mają dosyć turystów. "Ludzie czują, że miasto się rozpada"

Źródło:
BBC

Osoby z niepełnosprawnościami od nowego roku mogą ubiegać się o nowe świadczenie wspierające, o wydatkowaniu którego mogą same decydować. Jednak z interpelacji poselskiej i odpowiedzi na nią wynika, że może ono w 2024 roku spowodować zbieg wypłaty świadczeń, a w konsekwencji otrzymanie wezwania do zwrotu pieniędzy. Można temu jednak zapobiec.

Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje"

Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje"

Źródło:
tvn24.pl