(Nie)bezpieczne dane w chmurze? Sprawdź, jak uchronić się przed wyciekiem danych


Czy korzystanie z usług chmury jest bezpieczne? Co zrobić, aby dane trzymane na „wirtualnych dyskach” nie wpadły w niepowołane ręce? Po aferze z wyciekiem nagich zdjęć celebrytów te pytania zalały internet.

Usługi w chmurze (tzw. cloud computing) to nic innego, jak przechowywanie różnego rodzaju plików: zdjęć, dokumentów tekstowych, wideo, na serwerach zlokalizowanych w różnych częściach świata.

Innymi słowy, z dowolnego miejsca i urządzenia zyskuje się dostęp do materiałów niezbędnych w pracy. W swej najprostszej odsłonie wystarczy dostęp do przeglądarki internetowej i hasło, czasem trzeba zainstalować na laptopie lub smartfonie odpowiednie oprogramowanie lub aplikację.

Gdzie są moje dane?

W pewnym sensie każdy z nas korzysta z chmury za każdym razem, kiedy loguje się do Facebooka i podpina plik do posta, umieszcza zdjęcie na Twitterze albo po prostu wysyła e-maila z skrzynki pocztowej. Te wszystkie dane lądują bowiem potem na serwerach konkretnych firm.

Dla przykładu klienci Microsoftu, często o tym nie wiedząc, trzymają swoje dane na serwerach m.in. w: Holandii, Irlandii, Brazylii czy Singapurze. Użytkownicy aplikacji Apple’a w USA i Chinach, zaś Google’a: głównie w USA, Finlandii, Belgi, Irlandii czy Singapurze.

Niezły biznes z tej chmury

Cloud computing to też ciekawe rozwiązanie dla firm, które zamiast kupować serwery, „wynajmują” chmurę, czyli miejsce na wirtualnym dysku. Forrester Research specjalizująca się w analizach branży technologicznej wyliczyła, że wielkość rynku tego typu usług, wzrośnie z 40,7 miliardów dolarów w 2011 r. do 241 miliardów dolarów w 2020. A będzie jeszcze lepiej, bo jak szacuje Komisja Europejska, do 2020 wykorzystanie potencjału chmur w różnych branżach przyniesie europejskiej gospodarce dodatkowy wzrost PKB rzędu 0,96 biliona euro i 3,8 miliona miejsc pracy.

Z kolei ostatni raport Kapsch BusinessCom wskazuje, że Polska jest liderem pod względem korzystania z cloud computingu w Europie Środkowo-Wschodniej i co trzeci polski menedżer IT planuje przeniesienie części swoich danych do chmury w ciągu najbliższych trzech lat. Nic więc dziwnego, że tym segmentem zainteresowały się największe i najbardziej znane firmy komputerowe. Usługę przechowywania danych w chmurze oferuje obecnie szereg z nich: iCloud Apple, Microsoft Azure, Google Cloud Storage czy Amazon Cloud. Wśród internautów popularny jest za to Dropbox i Speedy Share.

Jednak ostatnia afera z wyciekiem nagich zdjęć gwiazd filmu, która wzburzyła opinię publiczną i rozgrzała internetowe fora do czerwoności, każe zadać pytanie, czy korzystanie z chmur rzeczywiście jest bezpieczne.

Dobra czy zła chmura?

Jak więc nie dać się nabić w „chmurkę”? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy raz połączone z chmurą smartfony - za pomocą których przesyłamy zdjęcia i filmy - można w każdej chwili odłączyć. To tym istotniejsze, że wysyłane dane mogą trafić do ogólnodostępnego katalogu, do którego każdy inny użytkownik chmury może mieć swobodny dostęp i z łatwością odczytać znajdujące się tam pliki.

Dlatego lepiej wcześniej zastrzec do nich dostęp, czyli zmienić ustawienia tak, by nikt prócz nas nie miał do nich wglądu. To właśnie taki przesył zdjęć „z automatu” do ogólnodostępnych katalogów jest przyczyną rożnego rodzaju „wycieków” pikantnych zdjęć do sieci.

A jeśli prowadząc mały biznes zastanawiasz się nad chmurą i przechowywaniem w niej strategii sprzedażowych czy faktur, to uważnie przestudiuj umowę na korzystanie z chmury. Zastanów się czy rozumiesz zasadę dziania chmury, regulamin korzystania z niej - jeśli jakieś zapisy są dla ciebie niejasne - poproś sprzedawcę usługi o wyjaśnienie, najlepiej w formie e-maila. A jeśli tego rodzaju usługa wydaje ci się zbyt ryzykowna, to - tak jak w przypadku skomplikowanych instrumentów finansowych - po prostu na wszelki wypadek z niej nie korzystaj.

Wnioski dla biznesu

Nie zaszkodzi sprawdzić, czy przesyłanie danych do chmury jest szyfrowane. – A jeżeli chcemy trzymać na takim serwerze ważne dane, możemy dodatkowo je zaszyfrować przed wysłaniem – podpowiada Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z Kaspersky Lab Polska.

- Im więcej zabezpieczeń, tym lepiej dla użytkownika. Standardem powinno być również szyfrowane połączenie. Warto też skorzystać z dwuskładnikowego uwierzytelniania, jeżeli takowe jest oferowane – przypomina. Chodzi o weryfikację konta za pomocą hasła, a także pytania dodatkowego na wypadek, gdybyśmy go zapomnieli typu ” jaka jest twoja data urodzenia”. – Pamiętajmy, że hasła i podpowiedzi powinny być długie i skomplikowane – radzi analityk. Dlatego umieszczajmy w nich cyfry, oddzielajmy je dużymi literami, które to z kolei zamieniajmy na znaki specjalne, np. „1” na „$”. Inną jeszcze praktyką jest zamienianie zera na „o” i odwrotnie. Wtedy nawet zwykła data 1.01.1970 zamieniona na $Ao$A$97o staje się naprawdę trudnym do złamania hasłem.

Na czym poległy gwiazdy?

To właśnie słabe hasła ułatwiły cyberprzestępcom włamania na konta iCloud gwiazd – podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Peter Baxter, wicedyrektor działu ds. małych i średnich firm z AVAST Software. I dodaje, że „firmy są narażone na kradzież danych, tak samo jako osoby prywatne, o ile nie używają odpowiednich rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa”.

- A te zalecenia co do haseł dla osób prywatnych, są identyczne w przypadku firm - dodaje. To o tyle ważne, że wszelkie dane osobowe i wrażliwe informacje handlowe zawsze były w obszarze głównych zainteresowań cyberprzestępców. - Tego typu dane są cenne na czarnym rynku. W przypadku firm, możliwe jest też pozyskanie informacji o klientach lub strategii marketingowej, a tym może interesować się np. konkurencja - potwierdza Ziarek z Kaspersky Lab Polska.

Stąd nad bezpieczeństwem chmur i zgromadzonych w niej materiałów czuwają także programy antywirusowe, zapory i sztaby specjalistów. Jednak nawet one nie ochronią nas przed staniem się celem ataków hakerów. - Należy zaznaczyć, że w oficjalnym oświadczeniu firmy Apple czytamy, że nie doszło do naruszeń bezpieczeństwa w chmurze iCloud. Dane pozyskano prawdopodobnie przy pomocy ataków ukierunkowanych na konkretne osoby – przypomina Maciej Ziarek z Kaspersky Lab Polska.

Tak więc, o ile trzymanie plików w chmurze jest odporne na wirusy , a firmy stosują coraz lepsze zabezpieczenia, o tyle wciąż wiele zależy od tego jak my sami zachowujemy się w sieci i co w niej udostępniamy. - Często myślimy, że ataki zdarzają się tylko sławnym ludziom, ale tak naprawdę nikt nie może być w 100 procentach pewny, że ten problem nie będzie dotoczył także jego – powiedział Peter Baxter z AVAST Software. - Ale świadomość o tym, gdzie przechowujesz swoje dane i używanie odpowiednich narzędzi do ochrony hasła i danych może uniemożliwić hakerom ich uzyskanie – dodał.

I pamiętajmy jeszcze o jednym: - Wchodząc do sieci stajemy się własnością innych i na to, co potem się dzieje z naszymi danymi już nie mamy wpływu. Mamy, ale jeśli nie upubliczniamy siebie – powiedział w rozmowie z TVN24 seksuolog Zbigniew Lew-Starowcz komentując aferę z nagimi zdjęciami celebrytek. Trudno chyba o lepsze podsumowanie.

Autor: Radosław Fellner//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump obiecywał Amerykanom, że obniży ceny żywności. Tymczasem od 1 lutego zaczęły obowiązywać cła na produkty z Meksyku i Kanady w wysokości 25 procent. Jak zauważa CNN państwa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu, by półki sklepów spożywczych w USA były pełne.

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Źródło:
CNN

Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Rok 2024 był dla Turcji rekordowy pod względem liczby gości i przychodów z turystyki - podały w piątek tureckie media. Turcję odwiedziło 52,6 milionów zagranicznych turystów. Największą grupę gości z zagranicy stanowili Rosjanie - 6,7 milionów.

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Źródło:
PAP

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Meksyk ma plan A, plan B i plan C na wypadek, gdyby przywódca USA Donald Trump zrealizował swoje zapowiedzi i nałożył 25-procentowe cła – oświadczyła w piątek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum, podkreślając, że jej rząd zachowuje "chłodną głowę" w oczekiwaniu na ruch Waszyngtonu.

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zmniejszenie powierzchni gruntów rolnych w kraju o ponad 10 procent do 2050 roku. Największe cięcia mają dotyczyć pastwisk, a mieszkańcy kraju będą zachęcani do redukcji spożycia mięsa – podał w piątek "The Guardian".

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Źródło:
PAP, The National

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że "absolutnie" nałoży cła na towary z Unii Europejskiej. Według przywódcy Stanów Zjednoczonych UE "traktuje nas bardzo źle". Powiedział również, że cła na produkty z Meksyku i Kanady obejmą też ropę naftową i gaz, choć stawka taryfy będzie wynosić 10, a nie 25 procent.

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

Źródło:
PAP

Polacy wyjeżdżający za granicę na tegoroczne zimowe ferie wybierają się głównie na południe Europy oraz na Bliski Wschód - wynika z danych przekazanych przez serwisy turystyczne. Wśród najpopularniejszych krajów są: Hiszpania, Malta, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Źródło:
PAP

- Kanada jest przygotowana na celową, energiczną, ale także rozsądną i niezwłoczną reakcję, jeśli Stany Zjednoczone nałożą cła na towary importowane z Kanady - przekazał w piątek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku płaca minimalna w państwach członkowskich Unii Europejskiej wahała się od 551 euro w Bułgarii do 2638 euro w Luksemburgu. W Polsce wynagrodzenie minimalne wynosiło 4666 złotych (1091 euro), co zapewniło nam dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Źródło:
PAP

Od stycznia do grudnia 2024 roku do Portugalii przybyło ponad 408 tysięcy turystów z Polski, co oznacza wzrost o 23,3 procent w porównaniu do 2023 roku - przekazała w piątek portugalska agencja statystyczna INE.

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Źródło:
PAP

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ta forma pomocy finansowej i na jak długo można ją otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski został w piątek odwołany ze stanowiska. Wcześniejsze ustalenia tvn24.pl w tej sprawie w piątek wieczorem potwierdziła w komunikacie ARP. Wkrótce odbędzie się nowy konkurs na to stanowisko. W ubiegłym roku informowaliśmy, że władze Agencji Rozwoju Przemysłu współpracowały z oskarżonym w tak zwanej infoaferze i planowały z jego spółką zawrzeć kontrakt.

Prezes ARP odwołany

Prezes ARP odwołany

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nową listę zawodów, dla których przewidywane jest szczególnie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy. W 2025 roku w wykazie zadebiutowały zawody z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej.

W tych zawodach będzie praca

W tych zawodach będzie praca

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja wzrosła do 260 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości 2,2 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 31 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Masło zakupione w ramach przetargu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) nie trafiło ani do Czech, ani na Słowację - przekazała tvn24.pl spółka Milkpol Polska sp. z o.o. Wcześniej w mediach pojawiły się sugestie, że część towaru mogła zostać sprzedana na tych rynkach.

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Mastalerz został odwołany ze stanowiska prezesa PZU Życie - przekazał w piątek pełniący obowiązki prezes PZU Andrzej Klesyk. Jak dodał, do zmian doszło także w radzie nadzorczej spółki.

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, mBank - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. Klienci mogą mieć problemy w korzystaniu z aplikacji, zlecaniu przelewów czy płatnościach kartą.

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana - przekazał Totalizator Sportowy. Dodał, że szóstka wyniosła dwa miliony złotych, a szczęśliwy zakład zawarto w Szczecinie.

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Średni koszt najmu mieszkania wzrósł w grudniu 2024 roku o cztery procent rok do roku - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io dotyczącego 17 miast w Polsce. Autorzy zaznaczają, że "rok nie był jednolity".

Ceny najmu. W jednym segmencie "dominowały wzrosty"

Ceny najmu. W jednym segmencie "dominowały wzrosty"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Związkowcy z Rafako, prezydent Raciborza i starosta raciborski podpisali się pod listem otwartym do premiera Donalda Tuska o przyspieszenie procedur mających zmierzać do uratowania będącego w upadłości zakładu. Rozpoczęły się w nim zwolnienia grupowe wszystkich pracowników, które potrwają do końca lutego 2025 roku.

Zwolnienia w polskiej firmie. "Został nam już wyłącznie apel do premiera"

Zwolnienia w polskiej firmie. "Został nam już wyłącznie apel do premiera"

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padła szóstka. Do jednego z graczy trafią dwa miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 30 stycznia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszły w życie przepisy zakazujące wprowadzania do obrotu napojów spirytusowych w tak zwanych alkotubkach - poinformował resort rolnictwa. Jak dodano, ze względu na postulaty producentów, wprowadzono 30-dniowy okres przejściowy, pozwalający na handel "alkotubkami" maksymalnie do 28 lutego tego roku.

"Całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu". Rozporządzenie weszło w życie

"Całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu". Rozporządzenie weszło w życie

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego - poinformował w czwartek szef komitetu Maciej Berek. Propozycja resortu rodziny zakłada, że świadczenie wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych.

Jest ważna decyzja w sprawie zasiłku pogrzebowego

Jest ważna decyzja w sprawie zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Spółka Black Red White, znany producent mebli, zwiększyła zakres planowanych zwolnień grupowych z około 350 do 421 osób w pierwszym półroczu tego roku - wynika z informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju (Lubelskie).

Black Red White zwiększa skalę zwolnień grupowych

Black Red White zwiększa skalę zwolnień grupowych

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski wzrósł w 2024 roku o 2,9 procent w porównaniu z 2023 rokiem - podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w 2023 roku PKB wzrósł o 0,1 procent.

PKB Polski. Najnowsze dane GUS

PKB Polski. Najnowsze dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Twój e-PIT będzie niedostępny od 4 do 14 lutego - powiadomił resort finansów. W tych dniach usługa ma być zasilana informacjami o przychodach podatników, co ma umożliwić wygenerowanie PIT-ów.

Twój e-PIT będzie niedostępny. Resort wyjaśnia

Twój e-PIT będzie niedostępny. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Publiczne pieniądze wykorzystane do partyjnych celów. Za rządów Zjednoczonej Prawicy miliony złotych z instytucji państwa i państwowych spółek trafiały do Telewizji Republika. To stacja, która sama siebie określa jako niezależną, ale uprawia polityczną propagandę Prawa i Sprawiedliwości. Telewizja cieszyła się przywilejami nie tylko za sprawą publicznych pieniędzy, ale również koncesji na nadawanie naziemne - przyznanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Reportaż Marty Gordziewicz ujawniający te powiązania, "Republika propagandy", można obejrzeć w TVN24 GO.

Rzeka publicznych milionów dla TV Republika. "Sposób absolutnie patologiczny"

Rzeka publicznych milionów dla TV Republika. "Sposób absolutnie patologiczny"

Źródło:
TVN24