(Nie)bezpieczne dane w chmurze? Sprawdź, jak uchronić się przed wyciekiem danych


Czy korzystanie z usług chmury jest bezpieczne? Co zrobić, aby dane trzymane na „wirtualnych dyskach” nie wpadły w niepowołane ręce? Po aferze z wyciekiem nagich zdjęć celebrytów te pytania zalały internet.

Usługi w chmurze (tzw. cloud computing) to nic innego, jak przechowywanie różnego rodzaju plików: zdjęć, dokumentów tekstowych, wideo, na serwerach zlokalizowanych w różnych częściach świata.

Innymi słowy, z dowolnego miejsca i urządzenia zyskuje się dostęp do materiałów niezbędnych w pracy. W swej najprostszej odsłonie wystarczy dostęp do przeglądarki internetowej i hasło, czasem trzeba zainstalować na laptopie lub smartfonie odpowiednie oprogramowanie lub aplikację.

Gdzie są moje dane?

W pewnym sensie każdy z nas korzysta z chmury za każdym razem, kiedy loguje się do Facebooka i podpina plik do posta, umieszcza zdjęcie na Twitterze albo po prostu wysyła e-maila z skrzynki pocztowej. Te wszystkie dane lądują bowiem potem na serwerach konkretnych firm.

Dla przykładu klienci Microsoftu, często o tym nie wiedząc, trzymają swoje dane na serwerach m.in. w: Holandii, Irlandii, Brazylii czy Singapurze. Użytkownicy aplikacji Apple’a w USA i Chinach, zaś Google’a: głównie w USA, Finlandii, Belgi, Irlandii czy Singapurze.

Niezły biznes z tej chmury

Cloud computing to też ciekawe rozwiązanie dla firm, które zamiast kupować serwery, „wynajmują” chmurę, czyli miejsce na wirtualnym dysku. Forrester Research specjalizująca się w analizach branży technologicznej wyliczyła, że wielkość rynku tego typu usług, wzrośnie z 40,7 miliardów dolarów w 2011 r. do 241 miliardów dolarów w 2020. A będzie jeszcze lepiej, bo jak szacuje Komisja Europejska, do 2020 wykorzystanie potencjału chmur w różnych branżach przyniesie europejskiej gospodarce dodatkowy wzrost PKB rzędu 0,96 biliona euro i 3,8 miliona miejsc pracy.

Z kolei ostatni raport Kapsch BusinessCom wskazuje, że Polska jest liderem pod względem korzystania z cloud computingu w Europie Środkowo-Wschodniej i co trzeci polski menedżer IT planuje przeniesienie części swoich danych do chmury w ciągu najbliższych trzech lat. Nic więc dziwnego, że tym segmentem zainteresowały się największe i najbardziej znane firmy komputerowe. Usługę przechowywania danych w chmurze oferuje obecnie szereg z nich: iCloud Apple, Microsoft Azure, Google Cloud Storage czy Amazon Cloud. Wśród internautów popularny jest za to Dropbox i Speedy Share.

Jednak ostatnia afera z wyciekiem nagich zdjęć gwiazd filmu, która wzburzyła opinię publiczną i rozgrzała internetowe fora do czerwoności, każe zadać pytanie, czy korzystanie z chmur rzeczywiście jest bezpieczne.

Dobra czy zła chmura?

Jak więc nie dać się nabić w „chmurkę”? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy raz połączone z chmurą smartfony - za pomocą których przesyłamy zdjęcia i filmy - można w każdej chwili odłączyć. To tym istotniejsze, że wysyłane dane mogą trafić do ogólnodostępnego katalogu, do którego każdy inny użytkownik chmury może mieć swobodny dostęp i z łatwością odczytać znajdujące się tam pliki.

Dlatego lepiej wcześniej zastrzec do nich dostęp, czyli zmienić ustawienia tak, by nikt prócz nas nie miał do nich wglądu. To właśnie taki przesył zdjęć „z automatu” do ogólnodostępnych katalogów jest przyczyną rożnego rodzaju „wycieków” pikantnych zdjęć do sieci.

A jeśli prowadząc mały biznes zastanawiasz się nad chmurą i przechowywaniem w niej strategii sprzedażowych czy faktur, to uważnie przestudiuj umowę na korzystanie z chmury. Zastanów się czy rozumiesz zasadę dziania chmury, regulamin korzystania z niej - jeśli jakieś zapisy są dla ciebie niejasne - poproś sprzedawcę usługi o wyjaśnienie, najlepiej w formie e-maila. A jeśli tego rodzaju usługa wydaje ci się zbyt ryzykowna, to - tak jak w przypadku skomplikowanych instrumentów finansowych - po prostu na wszelki wypadek z niej nie korzystaj.

Wnioski dla biznesu

Nie zaszkodzi sprawdzić, czy przesyłanie danych do chmury jest szyfrowane. – A jeżeli chcemy trzymać na takim serwerze ważne dane, możemy dodatkowo je zaszyfrować przed wysłaniem – podpowiada Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z Kaspersky Lab Polska.

- Im więcej zabezpieczeń, tym lepiej dla użytkownika. Standardem powinno być również szyfrowane połączenie. Warto też skorzystać z dwuskładnikowego uwierzytelniania, jeżeli takowe jest oferowane – przypomina. Chodzi o weryfikację konta za pomocą hasła, a także pytania dodatkowego na wypadek, gdybyśmy go zapomnieli typu ” jaka jest twoja data urodzenia”. – Pamiętajmy, że hasła i podpowiedzi powinny być długie i skomplikowane – radzi analityk. Dlatego umieszczajmy w nich cyfry, oddzielajmy je dużymi literami, które to z kolei zamieniajmy na znaki specjalne, np. „1” na „$”. Inną jeszcze praktyką jest zamienianie zera na „o” i odwrotnie. Wtedy nawet zwykła data 1.01.1970 zamieniona na $Ao$A$97o staje się naprawdę trudnym do złamania hasłem.

Na czym poległy gwiazdy?

To właśnie słabe hasła ułatwiły cyberprzestępcom włamania na konta iCloud gwiazd – podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Peter Baxter, wicedyrektor działu ds. małych i średnich firm z AVAST Software. I dodaje, że „firmy są narażone na kradzież danych, tak samo jako osoby prywatne, o ile nie używają odpowiednich rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa”.

- A te zalecenia co do haseł dla osób prywatnych, są identyczne w przypadku firm - dodaje. To o tyle ważne, że wszelkie dane osobowe i wrażliwe informacje handlowe zawsze były w obszarze głównych zainteresowań cyberprzestępców. - Tego typu dane są cenne na czarnym rynku. W przypadku firm, możliwe jest też pozyskanie informacji o klientach lub strategii marketingowej, a tym może interesować się np. konkurencja - potwierdza Ziarek z Kaspersky Lab Polska.

Stąd nad bezpieczeństwem chmur i zgromadzonych w niej materiałów czuwają także programy antywirusowe, zapory i sztaby specjalistów. Jednak nawet one nie ochronią nas przed staniem się celem ataków hakerów. - Należy zaznaczyć, że w oficjalnym oświadczeniu firmy Apple czytamy, że nie doszło do naruszeń bezpieczeństwa w chmurze iCloud. Dane pozyskano prawdopodobnie przy pomocy ataków ukierunkowanych na konkretne osoby – przypomina Maciej Ziarek z Kaspersky Lab Polska.

Tak więc, o ile trzymanie plików w chmurze jest odporne na wirusy , a firmy stosują coraz lepsze zabezpieczenia, o tyle wciąż wiele zależy od tego jak my sami zachowujemy się w sieci i co w niej udostępniamy. - Często myślimy, że ataki zdarzają się tylko sławnym ludziom, ale tak naprawdę nikt nie może być w 100 procentach pewny, że ten problem nie będzie dotoczył także jego – powiedział Peter Baxter z AVAST Software. - Ale świadomość o tym, gdzie przechowujesz swoje dane i używanie odpowiednich narzędzi do ochrony hasła i danych może uniemożliwić hakerom ich uzyskanie – dodał.

I pamiętajmy jeszcze o jednym: - Wchodząc do sieci stajemy się własnością innych i na to, co potem się dzieje z naszymi danymi już nie mamy wpływu. Mamy, ale jeśli nie upubliczniamy siebie – powiedział w rozmowie z TVN24 seksuolog Zbigniew Lew-Starowcz komentując aferę z nagimi zdjęciami celebrytek. Trudno chyba o lepsze podsumowanie.

Autor: Radosław Fellner//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Czy Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć stopy procentowe? - Chodzi o to, by uznać realia. Presja inflacyjna w Polsce słabnie i to od kilku miesięcy, w związku z tym należy łagodzić politykę pieniężną - powiedział profesor Marek Belka, były premier oraz były szef Narodowego Banku Polskiego w programie "Rozmowa Piaseckiego".

Belka: róbmy to, po prostu

Belka: róbmy to, po prostu

Źródło:
TVN24

Izera, polski samochód elektryczny, może nie powstać. Tomasz Kędzierski, prezes ElectroMobility Poland - spółki, która miała auto produkować - chce by projekt Izery ustąpił miejsca wizji nowoczesnego hubu produkcyjno-rozwojowego. Celem jest między innymi produkcja europejskiej marki samochodów wspólnie z globalnym partnerem.

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

Źródło:
PAP

Najbogatszy człowiek świata Elon Musk osobiście apelował do prezydenta USA Donalda Trumpa, by wycofał się z ceł - podał dziennik "Washington Post". To największa różnica zdań między prezydentem i jego bliskim współpracownikiem.

Elon Musk osobiście apelował do Donalda Trumpa

Elon Musk osobiście apelował do Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

- Błąd na błędzie - tak rzecznik chińskiego ministerstwa handlu nazwał cła Donalda Trumpa. Oznajmił także, że Chiny "stanowczo sprzeciwiają się groźbom Stanów Zjednoczonych podniesienia ceł na chińskie towary o 50 procent i zapowiadają zdecydowaną odpowiedź".

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Źródło:
PAP

Chińska ambasada w USA opublikowała w mediach społecznościowych wideo z przemówienia Ronalda Reagana. Prezydent USA w 1987 roku wskazywał na zgubne skutki wojen handlowych. To jedna z reakcji na groźbę nałożenia kolejnych ceł na Chiny przez Donalda Trumpa.

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Źródło:
PAP

Szef JPMorgan Chase Jamie Dimon ostrzegł, że wojna celna może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje - podał Reuters. "Czy cła wywołają recesję, czy nie - pozostaje kwestią sporną, ale spowolnią wzrost" - podkreślił jeden z najważniejszych ludzi na amerykańskim rynku finansowym.

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Źródło:
Reuters

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl