Nie załatwisz urzędowych spraw przez internet

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wyrobienie nowego dowodu czy prawa jazdy przez internet to problem

Przez internet można kupić nawet rezydencję lub limuzynę, ale kto chciałby drogą elektroniczną wyrobić sobie nowy dowód osobisty albo prawo jazdy, to się przeliczy. Raport MSWiA potwierdza: załatwienie sprawy przez internet to w wielu urzędach wciąż fikcja.

Resort sprawdził, jak informatyzacja zmieniła działanie urzędów w Polsce i co mieszkańcy mogą załatwić drogą elektroniczną. Zbadano 1601 urzędów administracji rządowej i samorządowej.

Efekty nie zachwycają. Choć urzędy są dobrze zinformatyzowane, to katalog spraw, jakie mieszkańcy mogą tam załatwić nie ruszając się z domu, jest skromny.

Zwykle to tylko możliwość znalezienia informacji i pobrania formularza. Potem z wypełnionym papierowym drukiem i tak trzeba się udać do urzędu i załatwiać sprawę tradycyjnie.

– U nas przez internet można sprawdzić, czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru – mówi Daniel Mitros z urzędu miasta w Chorzowie.

We Wrocławiu drogą elektroniczną można zarezerwować miejsce w tradycyjnej kolejce w urzędzie. Jak mówi Paweł Czuma z magistratu, to bardzo popularna usługa.

Nie kwapią się ze skargami

Przez internet można też wysyłać wnioski, skargi czy pytania. Służą do tego elektroniczne skrzynki podawcze lub e-PUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej.

- Takie elektroniczne skrzynki posiada prawie 90 proc. urzędów - mówi Violetta Szymanek, radca ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Ale wedle raportu obywatele nie kwapią się do korzystania z tej drogi komunikacji. Średnio w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2011 r. na skrzynki w urzędach samorządowych wpłynęło siedem dokumentów. Do urzędu miasta w Chorzowie przez cały 2010 rok na elektroniczną skrzynkę podawczą wpłynął jeden wniosek. W tym roku – jedna skarga.

Wiele zależy jednak - jak się okazuje - od dobrej woli samego urzędu. W krakowskim magistracie można od początku do końca drogą elektroniczną np. zamówić wtórnik prawa jazdy, zawiadomić o sprzedaży auta czy zaktualizować wpis o działalności gospodarczej.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24