Komisja Europejska dała zielone światło dla zmian w Krajowym Planie Odbudowy - donosi korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Zakładają one między innymi powstanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności.
Jak dowiedział się Maciej Sokołowski, KE zgodziła się na zmiany w KPO. O tym, że taka zgoda ma być wydana, informowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
"Nie było łatwo, ale jest! Mamy wstępne uzgodnienie z Komisją (Europejską - red.), by przedłużyć co najmniej o 3 miesiące, czyli do listopada 2026 rozliczanie inwestycji w KPO. Ostateczne potwierdzenie w pierwszych dniach czerwca" - napisała Pełczyńska-Nałęcz w mediach społecznościowych.
"Ta decyzja może uratować setki inwestycji, które z powodu 2-letniej blokady KPO ścigają się dzisiaj z czasem" - dodała.
Na to konto przelane zostanie ponad 7 mld euro. W ten sposób powstanie Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności, z którego finansowane będą inwestycje w obronność; z funduszu nie będą mogły być jednak finansowane zakupy samego uzbrojenia.
Fundusz obronny zasilą pieniądze z zapisanego w KPO Instrumentu Zielonej Transformacji Miast (IZTM), w którym znajduje się 8,8 mld euro. Jak podawała Polska Agencja Prasowa, powołując się na swoje źródło, "Polska mogła sobie pozwolić na przesunięcie środków np. z celów klimatycznych na cele obronne, ponieważ pierwotny plan Polski był bardzo ambitny pod kątem celów klimatycznych".
Zgodnie z założeniem funduszu odbudowy 37 proc. środków z KPO powinno być przeznaczone na zieloną transformację. Polski plan przewiduje, że na ten cel wydanych zostanie 46 proc. pieniędzy.
O Krajowym Planie Odbudowy
Zgodnie z dotychczasowymi założeniami wszystkie reformy i inwestycje z KPO należy zakończyć do 31 sierpnia 2026 r.
Komisja Europejska ma we wtorek zakończyć procedurę oceny zmian w polskim KPO, którego częścią jest Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności.
Wiceminister funduszy i negocjator rządu ds. rewizji KPO Jan Szyszko informował we wtorek, że utworzenie spółki specjalnego przeznaczenia bliskiej Bankowi Gospodarstwa Krajowego pozwoli Polsce inwestować pieniądze z KPO już po jego zakończeniu w sierpniu 2026 r.
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) ma wzmocnić polską gospodarkę. Składa się on z 57 inwestycji i 54 reform. Przewiduje dla Polski 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie preferencyjnych pożyczek. Polska otrzymała z niego dotychczas 67 mld zł.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa