Kosztowny koniec przechowywania paragonów

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESCo zakłada pomysł resortu finansów? (TVN CNBC Biznes)

Według rozporządzenia resortu finansów uciążliwy dla podatników obowiązek przechowywania papierowych paragonów fiskalnych zostanie zniesiony. Jednak jest pewien istotny szczegół. Z obowiązku będą zwolnieni tylko ci przedsiębiorcy, którzy kupią kasę fiskalną pozwalającą na elektroniczny zapis kopii paragonów. A to może być kosztowne.

Według prawa każdy przedsiębiorca, który posiada kasę fiskalną jest zobowiązany do przechowywania paragonów przez okres 5 lat. A im większy sklep, tym problem z magazynowaniem staje się większy.

Dla przykładu warszawski hipermarket codziennie produkuje 15 kilogramów paragonów i według przepisów każą ich kopię musi przechowywać.

- Kartony po bananach wypełnione rolkami kasowymi zbieramy na palecie, ustawiamy do wysokości półtora metra, potem zawijamy to w folię i wywozimy. Takie palety czekają całymi latami, aż będzie je można wywieźć na makulaturę - opowiada Przemysłaaw Skory, rzecznik "Tesco". Ponadto przedsiębiorcy skarżą się, że czasie przechowywania paragony blakną i stają się nieczytelne.

Rewolucja, czy nowy koszt?

Z pomocą ma przyjść nowy pomysł Ministerstwa Finansów. Prawdopodobnie już od czerwca przedsiębiorca będzie mógł przechowywać kopie paragonów na płytach CD lub DVD. - Na pewno jest potrzeby ten oryginał paragonu, żeby wręczyć go klientowi, zgodnie z prawem, natomiast samo przechowywanie kopii może się odbywać w formie elektronicznej - wyjaśnia Jakub Lutyk, rzecznik resortu.

Jednak propozycja ma pewien mankament. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, będą musieli kupić nowe kasy fiskalne. - Przy nowym urządzeniu cena powinna nie odbiegać od cen obecnie dostępnych na rynku, ale biorąc pod uwagę, że rynek będzie się rozwijał, myślę że ta cena powinna być niższa - powiedział Aleksander Damski, producent urządzeń fiskalnych.

Trochę taniej

Zakup nowej kasy może być kosztowny ponieważ przedsiębiorca nie będzie mógł zastosować ulgi na zakup kasy fiskalnej, która pozwala odliczyć połowę kosztów zakupu przy zakupie pierwszego urządzenia. Wciąż jednak będzie można wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć VAT na dotychczasowych zasadach.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES