Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź wniosła do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia o odmowę udzielenia absolutorium za ubiegły rok pięciu byłym członkom zarządu - informuje spółka. Brak absolutorium nie wywołuje automatycznie skutków prawnych, ale może być punktem wyjścia dla wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi.
Jak poinformowano, chodzi o: Mirosława Kidonia, Marka Pietrzaka, Marka Świdra, Mateusza Wodejkę oraz Tomasza Zdzikota, którzy zasiadali w zarządzie KGHM przez cały 2023 r.
Zdzikot, Wodejko i Pietrzak zostali 13 lutego br. odwołani ze stanowisk odpowiednio: prezesa, wiceprezesa ds. finansowych i wiceprezesa ds. korporacyjnych. Świder zrezygnował 9 stycznia br., a Kidoń - 29 marca br.
Wniosek przeciwko byłym członkom zarządu
Tomasz Zdzikot zasiadał w zarządzie KGHM od 31 sierpnia 2022 r., a od 4 listopada 2022 r. pełnił funkcję prezesa. Wcześniej był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i pełnomocnikiem ministra obrony narodowej do spraw bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Był także sekretarzem i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz pełnomocnikiem rządu do spraw przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemem Informacyjnym.
Marek Pietrzak wszedł do zarządu KGHM 25 października 2021 r., Marek Świder - 14 marca 2022 r., Mirosław Kidoń - od 24 listopada 2022 r., a Mateusz Wodejko - od 21 grudnia 2022 r.
KGHM Polska Miedź SA zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych, m.in. miedzi i srebra. Koncern notowany na GPW w Warszawie posiada aktywa w Europie i obu Amerykach. Łącznie zatrudnia ponad 34 tysiące osób. Największym akcjonariuszem KGHM jest polski Skarb Państwa, do którego należy 31,79 proc. akcji spółki.
Czym grozi odmowa udzielenia absolutorium?
Udzielenie absolutorium członkom zarządu spółki to obowiązkowy porządek obrad corocznego zgromadzenia wspólników spółek kapitałowych. Przeprowadzane jest ono po odebraniu przez wspólników sprawozdania finansowego spółki, a także sprawozdania z działalności spółki.
Odmowa udzielenia absolutorium nie wywołuje automatycznie żadnych skutków prawnych. Stanowi natomiast o negatywnej weryfikacji działań podejmowanych przez członków zarządu. Może zatem stanowić podstawę do odwołania wybranych osób. Nieudzielenie absolutorium może być też punktem wyjścia dla wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe KGHM