Najnowsze

Jakie prawa ma dłużnik? Wyjaśnił Paweł Blajer

Najnowsze

[object Object]
Jak poradzić sobie z błędami komornika? Wyjaśnia Paweł Blajer TVN24 BiS
wideo 2/3

Okazuje się, że pomysłowość komorników w ściąganiu długów nie zna granic. Problem w tym, że nie powstrzymują ich nawet granice prawa. W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi", Paweł Blajer zajął się przypadkiem komornika, który wysłał ostateczne wezwanie - do zapłaty prawie pół miliona złotych - do ośmiu osób, które z prawdziwym dłużnikiem łączyło tylko imię i nazwisko. Jakie mamy prawa, jeżeli i nas spotkała wątpliwa przyjemność spotkania z ponad przeciętnie pomysłowym komornikiem?

Kiedy grozi nam egzekucja komornicza, warto pamiętać, że jako dłużnicy mamy swoje prawa. Dłużnik może np. złożyć skargę na czynności komornika. Chodzi np. o to działania komornika, które naruszają prawa dłużnika np. do przeszukania lokalu. Powinno być ono zapowiedziane.

Co możemy?

Dłużnik, który chce złożyć skargę powinien wskazać we wniosku konkretne działanie komornika, które jego zdaniem łamie narusza przepisy prawa. Należy też dodać, że domagamy się zmiany bądź uchylenia dokonanej czynności.

- Pismo należy zatytułować "skarga na czynności komornika". Wskazujemy w nim, że dany komornik dokonał danej czynności, ale nie jest ona zgodna z stanem faktyczny, więc domagamy się, aby sąd zweryfikował jego czynności, czy aby na pewno komornik powinien pociągać mnie do odpowiedzialności - mówiła mecenas Eliza Kuna i dodaje, że wówczas sąd wyznaczy termin rozprawy, na której dowiedziemy pomyłki.

Kto jest dłużnikiem?

- Sąd sprawdzi dokładnie proces postępowania egzekucyjnego i prawdopodobnie nakaże komornikowi, aby dalszych czynności nie prowadził względem tej osoby - tłumaczyła Kuna. Mecenas Eliza Kuna przypominała, że każda grupa zawodowa ma określone samorządy zawodowe oraz ustawy o funkcjonowaniu tej grupy zawodowej. - Istnieje prawo, które obejmuje też komorników. Jeżeli uważamy, że zachowanie konkretnego komornika było rażąco naganne względem naszej osoby, to możemy również zainicjować postępowanie dyscyplinarne - mówi Kuna. Adwokat radzi również, że kiedy komornik pomyli nas z inną osobą możemy wszcząć powództwo przeciwegzekucyjne. - Są w takim przypadku będzie badał, czy to w ogóle my jesteśmy dłużnikiem. Na tym etapie można wnosić też o zawieszenie prowadzonej przez komornika egzekucji - twierdziła Kuna.

Autor: msz//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości