Władywostok stał się portem tranzytowym dla chińskiego handlu. "Zamieniają Rosję w wasala"

Źródło:
TVN24 Biznes
Legucka: Chiny zamieniają Rosję w wasala
Legucka: Chiny zamieniają Rosję w wasalaTVN24
wideo 2/6
dr hab. Agnieszka Legucka: Chiny zamieniają Rosję w wasalaTVN24

Chiny zamieniają Rosję w wasala, być może możemy to określić jako kolonię - stwierdziła w piątkowych "Faktach po Faktach" Agnieszka Legucka z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując zgodę Moskwy na to, by Pekin zatwierdził Władywostok jako transgraniczny port tranzytowy dla chińskiego handlu. Zdaniem Bogdana Góralczyka, sinologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wasalizacją i pokazaniem Rosji miejsca w szeregu były spotkania chińskich władz z przedstawicielami byłych republik radzieckich.

Gośćmi programu "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 byli dr hab. Agnieszka Legucka z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz prof. Bogdan Góralczyk, sinolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Zamieniają Rosję w wasala"

Komentowali między innymi o informację, że po zgodzie Moskwy chińskie władze zatwierdziły port we Władywostoku jako transgraniczny port tranzytowy dla chińskiego handlu krajowego. Część analityków wskazuje, że jest to "dywidenda" dla Chin od Rosji w zawiązku z wojną na Ukrainie.

Władywostok był chińskim terytorium do 1860 r., kiedy w wyniku podpisania Traktatu Pekińskiego ówczesny Haishenwai został scedowany przez dynastię Qing na rzecz Cesarstwa Rosyjskiego. Obecnie Władywostok jest największym rosyjskim miastem portowym na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, centrum transportu morskiego na rosyjskim Dalekim Wschodzie, a także siedzibą rosyjskiej Floty Pacyfiku.

- Zamieniają Rosję w wasala, być może możemy to określić jako kolonię. Natomiast cel zarówno Rosji jak i Chin jest jeden, czyli osłabienie Zachodu - stwierdziła Agnieszka Legucka.

Podkreśliła, że "tutaj te dwa państwa mają wspólny interes". - Można powiedzieć, że Chiny są zainteresowane osłabieniem Rosji, ale nie na tyle, żeby mógł wzmocnić się Zachód czy Unia Europejska, czy najważniejszy rywal - Stany Zjednoczone - powiedziała.

Dodała, że "do pewnego stopnia Chiny grają na to, aby Rosja się osłabiła, ale nie w kontekście takim, żeśmy jako Zachód mogli wygrać w tej rywalizacji".

"To jest pokazanie zupełnie nowej roli Chin"

Bogdan Góralczyk zwrócił z kolei uwagę, że "najwyższe chińskie kierownictwo z wielką fetą przyjmuje przywódców, prezydentów, wszystkich pięciu republik środkowoazjatyckich, poradzieckich". - To jest dopiero wasalizacja i pokazanie miejsca w szeregu. To jest pokazanie zupełnie nowej roli Chin w budowie nowego ładu światowego - stwierdził gość TVN24.

- Chiny, jeśli uznają, że Zachód może bardzo mocno zwyciężyć na Ukrainie, a Rosja się rozsypać, to z obawy o własne interesy wymuszą na Rosji porozumienie (pokojowe) - ocenił.

Prof. Góralczyk skomentował też dzisiejszą wizytę wysłannika rządu Chin ds. euroazjatyckich Li Hui w Polsce. Ocenił, że to jest typowa misja badawcza. 

- Ten specjalny wysłannik jest długoletnim ambasadorem Chin w Moskwie. Znający teren, mający rozeznanie. Był już w Kijowie, gdzie otrzymał sygnał jednoznaczny, że jeśli będzie miało być porozumienie pokojowe, a Ukraina do tego Chiny zachęca, to Ukraina chce, żeby to było na warunkach europejskich, zachodnich, a nie rosyjskich - pokreślił.

Zauważył, że w Warszawie specjalny wysłannik rządu Chin ds. euroazjatyckich został przyjęty zgodnie z protokołem dyplomatycznym.

- Przyjął go odpowiednik w szczeblu wiceministra spraw zagranicznych. Też doświadczony dyplomata z długoletnim stażem akurat w Wietnamie, nie Chinach. W sensie protokolarnym wszystko jest okej. W sensie politycznym Polska dała (jednak) sygnał, że nie jest aż tak bardzo chińską inicjatywą zainteresowana, bo wyżej nikt z tym wysłannikiem się nie spotkał - zaznaczył.

Dodał, że "W Warszawie oraz w Kijowie otrzymuje dosyć jednoznaczne stanowisko, że to (porozumienie pokojowe) może być tylko na warunkach 10. punktowego porozumienia zaproponowanego przez Wołodymyra Zełenskiego".

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"