Grupa Azoty w latach 2021-2023 zamawiała usługi reklamowe oraz promocyjne, udzielane nie w celu promocji spółki czy produktów, ale w interesie innych podmiotów, w tym na rzecz partii politycznej - wynika z zawiadomienia Grupy Azoty skierowanego do prokuratury. Jak wylicza koncern, na darowizny i działania reklamowe w ubiegłym roku przeznaczono ponad 7,5 mln zł.
Jak podano, chodzi o umowy zawierane przez Grupę Azoty pomimo wstrzymania wydatków niekrytycznych z uwagi na trudną sytuację finansową spółki oraz z naruszeniem wewnętrznych procedur i przepisów prawa. Działania te doprowadziły do powstania szkody majątkowej w wysokości ponad 7,5 mln zł w roku 2023.
"W zawiadomieniu jest mowa o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień oraz niedopełnieniu obowiązków nadzoru w obszarze umów reklamowo-sponsoringowych. Chodzi o umowy zawierane przez Grupę Azoty S.A. pomimo wstrzymania wydatków niekrytycznych z uwagi na trudną sytuację finansową Spółki oraz z naruszeniem wewnętrznych procedur i przepisów prawa. Działania te doprowadziły do powstania szkody majątkowej w wysokości ponad 7,5 mln złotych w roku 2023" - przekazała Grupa Azoty w komunikacie prasowym.
Według informacji PAP ze źródeł związanych ze spółką, zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa dotyczy osób, które w Azotach odpowiadały za umowy sponsoringowo-reklamowe. Chodzić ma przede wszystkim o umowy z gazetami, które m.in. organizowały okolicznościowe gale. Osoby te już nie pracują w spółce.
Koncern podkreślił, że w latach 2021-2023 władze spółki zamówiły szereg usług promocyjnych udzielanych nie w celu promocji Grupy Azoty, jej marki czy produktów, a wyłącznie lub w przeważającej mierze w interesie pozostałych podmiotów, także partii politycznej oraz komitetu partii politycznej i podmiotów z nią związanych.
- Tak jak zapowiadałem, konsekwentnie zgłaszamy wszystkie przypadki, w których mamy uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. W kilka miesięcy 2023 roku wydano ponad 7,5 miliona złotych na działania sponsoringowe, reklamowe i darowizny, pomimo tego, że w tym czasie Grupa Azoty pilnie potrzebowała planu naprawczego i natychmiastowego wstrzymania tego rodzaju wydatków. Dziś musimy podejmować trudne decyzje o optymalizacjach kosztowych, w tym m.in. zawieszaniu kosztochłonnych zapisów ZUZP - przekazał Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Adam Leszkiewicz.
Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
Straty Grupy Azoty
Spółka podkreśla w komunikacie, że od IV kwartale 2022 roku odnotowuje rekordowe poziomy strat, natomiast od lutego ub.r. obowiązuje tzw. program oszczędności. "Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami, jedynymi dopuszczalnymi wydatkami były te, które są niezbędne dla ciągłości procesów produkcyjnych lub krytycznych remontów instalacji. Pomimo tego, w 2023 roku Spółka kontynuowała w sposób niezmieniony działalność sponsoringowo-promocyjno-reklamową" - dodaje Grupa Azoty.
"Dodatkowo, w maju 2023 roku dokonane zostały zmiany w Polityce Społeczno-Sponsoringowej, w wyniku których zmieniono zasady udzielania budżetu na działania sponsoringowe, dążąc do umożliwienia kontynuowania tych działań pomimo ponoszonych przez Grupę Azoty strat i niekorzystnych prognoz finansowych" - czytamy.
W Grupie Azoty trwają obecnie audyty, które mają związek między innymi z rekordowymi poziomami strat, odnotowanymi w ostatnich latach. Skutkiem przeprowadzanej kontroli są pierwsze zawiadomienia skierowane do prokuratury, które dotyczyły Polskiej Fundacji Narodowej, umów o zakazie konkurencji oraz byłego prezesa klubu sportowego Chemik Police. Spółka zapowiedziała kolejne podobne kroki w najbliższych dniach i tygodniach.
Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów, jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe