Chiny kupują hiszpańskie długi

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
PAP/EPAHiszpania znajduje się w grupie państw strefy euro - kandydatów do niewypłacalności

Chiny inwestują w hiszpańskie obligacje - podaje "Financial Times". Państwowa Agencja Rezerw Zagranicznych w Pekinie we wtorek przed tygodniem kupiła dług Madrytu za 400 milionów euro - a miała apetyt nawet na miliard euro.

Według analityków to znaczy, że po dwumiesięcznej przerwie inwestorzy z Azji odzyskują zaufanie do Hiszpanii - i do całej strefy euro.

W minionych miesiącach Azja kupowała bardzo mało długu południowych państw eurolandu, z obawy o ich wypłacalność i trwałość Szesnastki. Z aukcji 10-latek w ubiegłym tygodniu Madryt pozyskał w sumie 6 miliardów euro, z czego dwie trzecie trafiło do inwestorów zagranicznych, a 14 procent całości - do Azji. Jeszcze w styczniowej aukcji inwestorzy z tego kontynentu kupili zaledwie 5 procent hiszpańskiej emisji papierów dłużnych.

We wtorek chińska agencja ratingowa Dagong Global Credit Rating opublikowała po raz pierwszy ocenę zadłużenia w walucie krajowej 50 krajów, z czego 20 - z Europy. Hiszpania otrzymała od niej ocenę A-, taką sama jak Portugalia i Polska. Wielkie globalne agencje ratingowe w pierwszej połowie tego roku obniżyły rating Hiszpanii z najwyższego możliwego stopnia AAA o jeden punkt.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA