Prezydent USA Donald Trump obiecywał Amerykanom, że obniży ceny żywności. Tymczasem od 1 lutego zaczęły obowiązywać cła na produkty z Meksyku i Kanady w wysokości 25 procent. Jak zauważa CNN państwa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu, by półki sklepów spożywczych w USA były pełne.
Biały Dom potwierdził, że 1 lutego prezydent Donald Trump nałoży 25 proc. cła na towary z Meksyku i Kanady – dwóch największych dostawców produktów rolnych do USA. Mogą one podnieść ceny żywności dla przeciętnego kupującego. Dzieje się tak w okresie, gdy rosnące koszty artykułów spożywczych są już problemem wielu amerykańskich rodzin.
Obydwa kraje dostarczają znaczną część kilku kluczowych kategorii żywności. Na przykład Meksyk jest największym dostawcą owoców i warzyw do Stanów Zjednoczonych, podczas gdy Kanada jest liderem w eksporcie zbóż, mięsa, drobiu i innych.
Oto, na czym Stany Zjednoczone najbardziej polegają ze strony swoich najbliższych sąsiadów i partnerów handlowych.
Czytaj także: "Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła
Główne kraje (top 3) eksportujące żywność do USA i jego wartość
Warzywa Meksyk - 9,6 mld dolarów Kanada - 5 mld dolarów Włochy - 738 mln dolarów
Zboża Kana - 8,6 mld dolarów Meksyk - 3 mld dolarów Tajlandia - 1,8 mld dolarów
Zwierzęta i mięsa Kanada - 6,4 mld dolarów Australia - 3,9 mld dolarów Meksyk - 3,4 mld dolarów
Drób Kanada - 692 mln dolarów Chile - 221 mln dolarów Chiny - 78 mln dolarów
Cukier i "produkty tropikalne"* Kanada - 4,5 mld dolarów Meksyk - 3,9 mld dolarów Brazylia - 2,8 mld dolarów
*(produkty rolne eksportowane z państw w obszarze tropikalnym np. kokosy, awokado, banany czy ananasy)
Jak wskazuje CNN w szczególności produkty rolne z Meksyku i Kanady mogą stać się droższe dla konsumentów, ponieważ sprzedawcy detaliczni artykułów spożywczych osiągają mniejsze marże zysku niż większość branż. Mając niewiele miejsca na pokrycie wyższych kosztów taryfowych, sklepy spożywcze być może będą musiały przerzucić je na kupujących.
USA - znaczenie importu żywności rośnie
Jak podaje CNN chociaż Stany Zjednoczone zazwyczaj eksportują więcej towarów rolnych niż importują, to według Departamentu Rolnictwa wartość importu rosła szybciej niż eksport. Ponadto zmiany klimatyczne zwiększyły zależność Stanów Zjednoczonych od krajów takich jak Meksyk, gdzie warunki uprawy są korzystniejsze.
Przez dziesięciolecia Meksyk i Kanada były głównymi graczami w wyżywieniu Ameryki. Według danych amerykańskiego departamentu rolnictwa, oba te kraje sprzedały łącznie towarów rolnych za prawie 83 miliardy dolarów z łącznej kwoty 196 miliardów dolarów. To dane za okres od stycznia do listopada ubiegłego roku. Kluczowymi dostawcami importu produktów rolnych są także Unia Europejska, Brazylia i Chiny.
Kanada i Meksyk to najwięksi partnerzy handlowi USA
Poza żywnością Meksyk i Kanada należą również do największych partnerów handlowych USA ogółem. Według federalnych danych Departamentu Handlu, w ubiegłym roku od stycznia do listopada Stany Zjednoczone zaimportowały towary o wartości około 467 miliardów dolarów i 337 miliardów dolarów, odpowiednio z Meksyku i Kanady.
Kanada i Meksyk znajdują się w pierwszej trójce krajów pod względem łącznej liczby towarów importowanych przez USA. Do najważniejszych towarów, na których opierają się Stany Zjednoczone, należą pojazdy i części do pojazdów, olej i elektronika.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: quartetworld/Shutterstock