Ważą się losy elektrowni jądrowej w Koninie. Projekt jej budowy może zostać zamrożony - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Miała ona powstać przy współpracy Polski, Korei i spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza. "Obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych" - czytamy w dzienniku.
Jak informuje "DGP", projekt budowy elektrowni jądrowej przez Polską Grupę Energetyczną i należący do Zygmunta Solorza ZE PAK we współpracy z koreańskim koncernem KHNP może zostać zamrożony. Taki komunikat według Polityki Insight miały przekazać partnerom władze PGE na zeszłotygodniowym posiedzeniu rady nadzorczej PGE PAK.
"Kluczowe są więc polityczne decyzje i to rząd określi, które projekty i w jakich lokalizacjach będą przedmiotem dalszych, szczegółowych analiz technicznych" - zakomunikowała spółka PGE PAK, powołana do budowy elektrowni.
"W realiach krajowej polityki obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych" - dodała "DGP".
Co dalej z budową elektrowni jądrowej w Polsce?
Spółka PGE PAK, spółka celowa PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie brała udział w realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce zakomunikowała, że "jest na bardzo wstępnym etapie analizy projektu."
"Jego struktura i sposób organizacji zostały zdeterminowane przez poprzedni rząd. Realizacja tak kluczowego projektu infrastruktury energetycznej musi być wpisana w całościową strategię rządu, dotyczącą rozwoju i docelowego modelu segmentu energetyki jądrowej w naszym kraju. Tak ważnych i krytycznych dla krajowego bezpieczeństwa energetycznego inwestycji nie można realizować z pominięciem całościowej strategii rządu w tym zakresie" – zakomunikowało w odpowiedzi na pytanie gazety biuro prasowe spółki.
Dziennik wskazuje, że "wstrzymane zostanie najprawdopodobniej podpisanie wynegocjowanej już z Koreańczykami umowy o realizacji studium wykonalności elektrowni. Nie ma natomiast mowy o wstrzymaniu innych działań, np. będących na wstępnym etapie prac nad raportem środowiskowym dla inwestycji. Kontynuowane będą też robocze kontakty z Koreańczykami i administracją."
"DGP" dodaje, że prace nad strategicznymi dokumentami rządowymi dotyczącymi energetyki potrwają jeszcze wiele miesięcy. "Uzależnienie decyzji o projekcie jądrowym od tego typu rozstrzygnięć może więc oznaczać zawieszenie inwestycji na kołek. A czarne chmury zbierały się nad nim od dłuższego czasu. Dystansował się do tego projektu m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando" - czytamy.
Według rozmówców gazety PGE zależy na kontynuowaniu inwestycji. "W PGE jest świadomość, że dla tej firmy to jest jedno ze strategicznych przedsięwzięć, decydujące o jej pozycji czy wręcz istnieniu na mapie energetycznej Polski" – uważa osoba zbliżona do grupy, cytowana przez "DGP".
Jak podaje gazeta, wskazywanym argumentem za kontynuowaniem projektu jest też jego osadzenie w szerszych interesach polsko-koreańskich, obejmujących m.in. zakupy zbrojeniowe.
Program Polskiej Energetyki Jądrowej
Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółką PEJ jako inwestorem i operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Budowa w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy reaktor AP1000 w technologii Westinghouse miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa - w ciągu następnych trzech lat. Ministerstwo klimatu zapowiada zaktualizowanie PPEJ w 2024 r.
Budowa elektrowni atomowej pod Koninem, to jeden z dwóch kolejnych projektów. W październiku 2022 roku podpisano list intencyjny pomiędzy PGE, ZE PAK, kontrolowaną przez Zygmunta Solorza i koreańskim KHNP, a także porozumienie o współpracy przedstawicieli rządów Polski i Korei Jacka Sasina, ówczesnego wicepremiera i ministra aktywów państwowych oraz Lee Chang-Yang'a, ministra handlu, przemysłu i energii Kolei. W kolejnym etapie, jeszcze w tym samym roku wykonano wstępne stadium wykonalności potencjalnej elektrowni. Następnie w marcu 2023 UOKiK wydał zgodę na powołanie spółki celowej, która będzie odpowiadała za projekt. Została ona utworzona w kwietniu i otrzymała nazwę PGE PAK Energia Jądrowa S.A.. Kolejnym i ostatnim krokiem było złożenie wniosku do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydanie decyzji zasadniczej. Resort klimatu zatwierdził ją w listopadzie 2023 roku.
"Decyzja MKiŚ umożliwia rozpoczęcie prac we wskazanej lokalizacji i jest potwierdzeniem zgodności planowanej inwestycji z celami polityki energetycznej Polski." - komunikowało wówczas PGE PAK.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock