Bezrobocie znowu w górę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W urzędach jest więcej ofert pracy

Stopa bezrobocia w marcu 2009 roku wyniosła 11,2 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej. Mimo że rozpoczął się już czas prac sezonowych, to ludzi bez zatrudnienia jest o 0,3 punktu procentowego więcej niż przed miesiącem. Cieszyć może jednak znaczny wzrost nowych ofert pracy.

Jak poinformowała wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska, liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w marcu 1,76 mln osób i wzrosła od lutego o 39,5 tys. osób.

"Wzrost liczby bezrobotnych w końcu marca 2009 r. w porównaniu do stanu z końca lutego odnotowano w piętnastu województwach, przy czym najsilniejszy względny (procentowy) w województwach: wielkopolskim - o 4,9 proc. (o 5,6 tys. osób); śląskim - o 4,4 proc. (o 6,5 tys. osób); dolnośląskim - o 3,4 proc. (o 4,6 tys. osób); łódzkim - o 3 proc. (o 3,4 tys. osób); małopolskim - o 3 proc. (o 3,5 tys. osób); pomorskim - o 3 proc. (o 2,4 tys. osób)" - napisano w komunikacie resortu.

Jedynie w województwie świętokrzyskim odnotowano spadek liczby bezrobotnych do 84,8 tys. osób (o 0,5 tys. osób tj. o 0,6 proc.).

Liczba bezrobotnych w marcu w porównaniu do lutego zwiększyła się pierwszy raz od 2001 roku.

Będzie lepiej?

- Pracownicy urzędów pracy uważają, że ten napływ bezrobotnych był spowodowany między innymi zmianami w ustawie o opiece zdrowotnej - powiedziała wiceminister Ostrowska. Jej zdaniem zauważalnym pozytywnym sygnałem jest jednak odpływ pracowników sezonowych z rejestrów bezrobotnych. O 42 proc. zwiększyła się także podaż ofert pracy.

Dokładne dane za marzec będą dostępne w połowie miesiąca.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24