Gigant motoryzacyjny ma zamknąć trzy fabryki. Tysiące miejsc pracy zagrożonych

Źródło:
Reuters, "Financial Times"
Spotkanie związkowców i rady zakładowej Volkswagena
Spotkanie związkowców i rady zakładowej VolkswagenaReuters
wideo 2/5
Spotkanie związkowców VolkswagenaReuters

Volkswagen planuje zamknąć przynajmniej trzy niemieckie fabryki i tym samym zlikwidować dziesiątki tysięcy miejsc pracy - przekazała w rozmowie z Reutersem szefowa rady zakładowej koncernu. Rośnie presja nie tylko na zarząd grupy, ale także na niemiecki rząd.

Największy producent samochodów w Europie od tygodni prowadzi negocjacje ze związkami zawodowymi. Oprócz planów reorganizacji działalności i obniżenia kosztów, po raz pierwszy w 87-letniej historii koncernu rozważane jest zamknięcie zakładów w Niemczech.

"Podchodzą do tego absolutnie poważnie"

- Kierownictwo podchodzi do tego absolutnie poważnie. To nie jest tylko taktyka negocjacyjna i wymachiwanie szabelką - powiedziała Daniela Cavallo, szefowa rady zakładowej Volkswagena.

- Największa niemiecka grupa przemysłowa chce wyprzedać majątek w ojczystym kraju - stwierdziła Cavallo. Nie sprecyzowała jednak, które zakłady zostaną zamknięte, a także ilu konkretnie pracowników może zostać zwolnionych. W całym kraju w fabrykach i biurach Volkswagena zatrudnionych jest aż 300 tysięcy osób.

Daniela Cavallo, przewodnicząca rady zakładowej Volkswagen AG i Thorsten Groeger, negocjator związku zawodowego IG MetallPAP/EPA/JULIAN STRATENSCHULTE / POOL

"Financial Times", powołując się na źródła w związkach zawodowych, poinformował, że zarząd zamierza obniżyć płace pracowników o nawet 10 procent.

Apele o pilny plan ratunkowy

To kolejna eskalacja konfliktu między pracownikami Volkswagena a zarządem grupy. Największy niemiecki koncern motoryzacyjny staje przed rosnącym wyzwaniem utrzymania konkurecyjności w realiach słabnącego popytu w Chinach i Europie.

W obliczu rozczarowujących wskaźników ekonomicznych rośnie także presja na działania ze strony niemieckiego rządu. Cavallo w rozmowie z Reutersem zwróciła uwagę, że Berlin musi pilnie opracować plan ratunkowy dla niemieckiego przemysłu, aby zapewnić, że nie "pójdzie on na dno".

- Jesteśmy świadomi trudności, z jakimi zmaga się Volkswagen. Pozostajemy w ścisłym dialogu z firmą i przedstawicielami pracowników - zadeklarował w rozmowie z agencją rzecznik niemieckiego rządu.

Zaznaczył też, że ewentualne decyzje nie mogą jednak "zaszkodzić pracownikom". - Celem jest teraz utrzymanie miejsc pracy - mówił.

Czytaj więcej: Wojna handlowa między Chinami a Europą nabiera rozpędu. Pekin nałożył cło na brandy, ale "chodzi o samochody" >>>

Ta sama diagnoza, inna recepta

Cavallo powiedziała, że pracownicy i zarząd zgadzają się co do istoty problemów, z jakimi boryka się Volkswagen, począwszy od wolniejszej niż oczekiwano transformacji elektrycznej, a skończywszy na ostrej konkurencji ze strony chińskich producentów samochodów.

Spotkanie informacyjne związków zawodowych i rady zakładowej VolkswagenaPAP/EPA/JULIAN STRATENSCHULTE / POOL

- Tak samo określamy przyczynę problemów. Różni nas jednak zdecydowanie to, w jaki sposób chcemy je rozwiązać - mówiła.

W rozmowie z "Financial Times" Daniela Cavallo zagroziła, że kierownictwo ma dwa dni na wycofanie się z zapowiedzi tak radykalnych cięć kosztów. Zasugerowała, że przeciwnym razie związki zawodowe mogą rozpocząć strajk.

Stwierdziła, że dyrektor generalny Oliver Blume "igra z ogniem". - Istnieje ryzyko, że zerwiemy rozmowy i zrobimy to, co musi zrobić każda grupa pracowników obawiająca się o swój byt - podkreśliła.

VW w odpowiedzi na pytania "FT" oświadczył, że nie będzie komentować "spekulacji na temat poufnych rozmów ze związkiem zawodowym IG Metall i radą zakładową".

Grupa Volkswagen posiada łącznie 121 zakładów produkcyjnych na świecie, z czego 24 znajdują się w Niemczech. W tym kraju zlokalizowano także dwie największe fabryki koncernu - w Wolfsburgu, gdzie zatrudnionych jest ponad 51 tysięcy osób, i w Ingolstadt, w którym pracuje niemal 42 tysiące osób.

Kolejne złe wieści

To już kolejne złe wieści z europejskiej branży motoryzacyjnej. W zeszłym tygodniu Mercedes-Benz poinformował o konieczności przeprowadzenia cięć kosztów. Będąca w znaczącej większości własnością Volkswagena marka Porsche z kolei zapowiedziała zamknięcia niektórych salonów w Chinach przez słabnący popyt.

Niemieccy producenci samochodów obawiają się, że znajdą się na celowniku wojny handlowej między Unią Europejską a Chinami. W tym tygodniu mają wejść w życie wysokie cła unijne na chińskie pojazdy elektryczne.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: Reuters, "Financial Times"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji weszli w poniedziałek do siedziby polskiego fintechu Cinkciarz.pl w Zielonej Górze. Przedstawiciele spółki w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl podkreślają, że prowadzone przez służby "działania są standardowymi czynnościami wynikającymi z toku prowadzonego postępowania w sprawie (a nie przeciwko)".

Służby w siedzibie Cinkciarza. "Działania na zlecenie prokuratury"

Służby w siedzibie Cinkciarza. "Działania na zlecenie prokuratury"

Źródło:
PAP

Już niedługo Wigilia może stać się kolejnym dniem ustawowo wolnym od pracy. Projekt złożony przez Lewicę zakłada, że obejmie to także pracowników handlu, przez co sklepy byłyby tego dnia zamknięte. Branżowe organizacje ostrzegają przed "stratami finansowymi, ale również ogromnymi utrudnieniami organizacyjnymi, kadrowymi i logistycznymi".

Kolejny dzień z zakazem handlu? "Straty finansowe,  ogromne utrudnienia"

Kolejny dzień z zakazem handlu? "Straty finansowe, ogromne utrudnienia"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej ogłosi cztery cięcia stóp procentowych między marcem a wrześniem 2025 roku - przewiduje Zespół Analiz Ekonomicznych EY. Jak dodają analitycy, "dodatkowe łagodzenie" odbędzie się w 2026 roku, kiedy inflacja spadnie poniżej poziomu 3,5 procent.

Nowa prognoza w sprawie stóp procentowych. "Cztery cięcia"

Nowa prognoza w sprawie stóp procentowych. "Cztery cięcia"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt regulujący kwestie utraty prawa do zasiłku chorobowego. W dokumencie doprecyzowano między innymi definicję "aktywności niezgodnej z celem zwolnienia od pracy", a także zasady przeprowadzania kontroli lekarskich.

Rząd szykuje zmiany w L4. Jest projekt

Rząd szykuje zmiany w L4. Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od listopada mikroprzedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Dąbrówka. To tak zwane wakacje od ZUS. Z rozwiązania można skorzystać jeszcze w tym roku, jednak aby tak się stało, wniosek trzeba złożyć w listopadzie.

Ulga obejmie ponad dwa miliony osób. Trzeba się pospieszyć

Ulga obejmie ponad dwa miliony osób. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w piątek (1 listopada) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w czwartek, 31 października po godzinie 16, trafią na konta odbiorców w kolejnym dniu roboczym, czyli w poniedziałek (4 listopada) - wyjaśniono.

Przerwa w realizacji przelewów. Komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo rozwoju przy współpracy z resortem aktywów podjęło działania dyplomatyczne w sprawie wprowadzenia przez Komisję Europejską 30 procentowego cła na import nawozów z Rosji i Białorusi. Polska Grupa Azoty zwraca uwagę, że stale rosnący import z tych krajów "powoduje, że realne jest uzależnienie Unii Europejskiej od nawozów z tych kierunków".

"Alarmujący poziom importu z Rosji i Białorusi". Plan w sprawie cła

"Alarmujący poziom importu z Rosji i Białorusi". Plan w sprawie cła

Źródło:
PAP

Należy zastanowić się nad przebudowaniem programu 800 plus. Zmianie powinna ulec proporcja między wysokością tego świadczenia a zasiłków z tytułu ubóstwa - stwierdził Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych. Zaznaczył, że program nadal powinien być powszechny, ale też waloryzowany.

Propozycja zmian w sprawie 800 plus

Propozycja zmian w sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Klienci Zalando otrzymują na swoje skrzynki mailowe informacje o przysługującym im prawie do kuponu o wartości 40 złotych. To wynik decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Voucher od handlowego giganta. Efekt decyzji urzędu

Voucher od handlowego giganta. Efekt decyzji urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Scenariusz wzrostu długu publicznego powyżej 60 procent jest już nieunikniony. To dla Polski sytuacja bez precedensu, bo w III RP nic takiego wcześniej się nie zdarzyło. Nie powinno to stanowić jednak zagrożenia, pod warunkiem że ustabilizujemy inflację i stopy procentowe - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Dług w górę. Sytuacja bez precedensu

Dług w górę. Sytuacja bez precedensu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sztuczna inteligencja ułatwia typowanie firm do sprawdzania i wykrywania nowych metod oszustw - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak dodaje, suma wykrytych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieprawidłowości w pierwszym półroczu tego roku była większa niż za cały 2022 rok.

Tak ZUS tropi oszustów. Efekty są imponujące

Tak ZUS tropi oszustów. Efekty są imponujące

Źródło:
PAP

Sędziwej mieszkance okolic Treviso na północy Włoch groziła utrata oszczędności życia i biżuterii, bo jej opiekunka wyrzuciła stary materac. Staruszka trzymała w nim około 50 tysięcy euro w gotówce i kosztownościach. Dzięki pomocy karabinierów i ochotników Obrony Cywilnej udało się odzyskać cenny materac.

Na śmietnik trafił materac z oszczędnościami życia. Reakcja służb

Na śmietnik trafił materac z oszczędnościami życia. Reakcja służb

Źródło:
PAP

Benefitem pracowniczym w jednej firmie może być darmowa kawa, w drugiej - zabiegi medycyny estetycznej. - Jeżeli pracownik jest cenny dla organizacji, to nawet płacenie za botoks z firmowych pieniędzy da się jakoś wyjaśnić - stwierdza Iwona Golonko, konsultantka i psycholożka biznesu. W jaki jeszcze sposób pracodawcy kuszą pracowników?

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Źródło:
tvn24.pl

Po otwarciu dwupasmowej zakopianki do Nowego Targu, korki przeniosły się dalej w stronę Zakopanego. Sytuację ma poprawić między innymi południowa obwodnica Nowego Targu, która powstanie do 2031 roku, ale na proponowane przez GDDKiA warianty jej przebiegu nie zgadzają się lokalne władze i proponują zmiany.

Korki na zakopiance przeniosły się w inne miejsce. Kierowcy czekają na obwodnicę

Korki na zakopiance przeniosły się w inne miejsce. Kierowcy czekają na obwodnicę

Źródło:
PAP

Algieria, Nigeria i Uganda zostały kolejnymi afrykańskim krajami, które dołączyły do BRICS podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu tej grupy w Kazaniu, na razie jako państwa partnerskie. Wnioski o przyjęcie złożyło co najmniej dziewięć kolejnych. Kraje BRICS stanowią około 42 procent światowej populacji, 30 procent światowej powierzchni lądu i 24 procent globalnej produkcji gospodarczej.

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Źródło:
PAP

Awaria i związane z nią holowanie auta wzbudza największy strach u kierujących. Tak wynika z badania przeprowadzonego na losowo wybranej grupie ponad 600 kierowców w Polsce. Trochę może pokutować tu niewiedza, a trochę technologia, bo obecne samochody mocno różnią od tych sprzed kilkudziesięciu lat.

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Źródło:
TVN Turbo

"Mały Książę" jest jedną z najczęściej tłumaczonych książek na świecie. O jej wartości, nie tylko literackiej, może świadczyć cena, za którą można odkupić maszynopis z odręcznymi notatkami twórcy tego dzieła, Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Londyńska księgarnia Peter Harrington Rare Books sprzedaje ten "skarb literacki" za 1,25 miliona dolarów, czyli około 5 milionów złotych.

Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów

Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów

Źródło:
PAP

Sklep Red is Bad podał na swojej stronie internetowej, że zawiesił działalność. Jako powód wskazał między innymi wypowiedzenie rachunku bankowego oraz blokadę kont.

Sklep Red is Bad zawiesił działalność. "Blokady kont"

Sklep Red is Bad zawiesił działalność. "Blokady kont"

Źródło:
PAP

Wiek emerytalny nie będzie zmieniany, ale każdy może obliczyć wysokość przyszłej emerytury i przeanalizować, jak długo chce być aktywny zawodowo - powiedział prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Podkreślił, że wyzwaniem dla ZUS na najbliższe lata jest między innymi dalszy proces wdrażania nowych technologii.

ZUS zachęca do obliczenia przyszłych emerytur

ZUS zachęca do obliczenia przyszłych emerytur

Źródło:
PAP

Do sądu na Florydzie w USA wpłynął pozew przeciwko Royal Caribbean złożony w imieniu 960 osób. W lutym na wycieczkowcu Royal Caribbean pod umywalką w jednej z łazienek znaleziono ukrytą kamerę. Jak się okazało, steward Arvin Joseph Mirasol z Filipin wykorzystywał ją do nagrywania pasażerów.

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Źródło:
PAP

Amica planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe, które obejmą nie więcej niż 49 pracowników - poinformowała spółka w komunikacie.

Polski gigant planuje zwolnienia grupowe. Tyle osób ma stracić pracę

Polski gigant planuje zwolnienia grupowe. Tyle osób ma stracić pracę

Źródło:
PAP

Na terenie kraju powstanie 50 ramp do ręcznego usuwania śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych - poinformował w sobotę na briefingu minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Koszt jednej rampy z infrastrukturą towarzyszącą to około 350 tysięcy złotych.

Drogowcy chcą zaskoczyć zimę. Minister o "systemowym rozwiązaniu"

Drogowcy chcą zaskoczyć zimę. Minister o "systemowym rozwiązaniu"

Źródło:
PAP

Linie energetyczne wiążące Litwę z Rosją i Białorusią zostaną odłączone w lutym przyszłego roku w ramach synchronizacji bałtyckich systemów energetycznych z Europą Zachodnią - przekazał operator litewskiego systemu przesyłowego Litgrid. Litwa zostanie włączona do zunifikowanej europejskiej sieci elektroenergetycznej, co będzie kosztowało 1,6 miliarda euro.

Litwa zrywa z Rosją i Białorusią. Podano termin

Litwa zrywa z Rosją i Białorusią. Podano termin

Źródło:
PAP